"סערת רוחות": הגבול השקוף בין השפיות לשיגעון

הצפייה ב"סערת רוחות" מאתגרת ולא קלה, אך מי שיצלח אותה יזכה ליצירה עמוקה ומורכבת - סרט אימה מודרני הפורם את קצוות השפיות של הדמויות והצופים כאחד  

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סערת רוחות הוא סרט מתח עם מוטיבים של אימה. פתיחתו עננים שחורים וגשם בעל צבע מוזר והמשכו יצירה איטית ואקספרסיבית, שלא מיועדת לכל צופה. הצפייה בסרט, שזכה בפרס תא המבקרים בפסטיבל קאן, מאתגרת. אך בסופו, הסרט מתגמל. ככל שהעלילה מתקדמת כך הוא הופך בדרכו השקטה ליצירה עמוקה ומורכבת, שמעלה שאלות לגבי העולם בו אנחנו חיים: איך אפשר להישאר שפוי בעולם מעורער, או איך לחיות עם תחושת חוסר הוודאות לגבי העתיד.

» סערת רוחות: כל הפרטים ומועדי ההקרנה» חדש על המסך: כל סרטי השבוע

השלווה שבחרדה "סערת רוחות" הזכיר לי את סרטו האחרון של לארס פון טרייר, מלנכוליה, כיוון ששניהם מטשטשים את הגבול בין שפיות לשיגעון, ומעלים את האפשרות שאנשים החיים בחרדה מתמשכת מכך העולם קרב אל קצו שפויים יותר מאלו החיים בשלווה יחסית. מעניינת גם הסמיכות ביציאת שני הסרטים, כאילו הם מייצגים תקופה בה בני האדם לא יכולים להתמודד יותר עם העידן בו אנו חיים, וכמעט מייחלים לקריסתו. חרדות כלכליות, אסונות טבע, קצב חיים גבוה מדי, צלילה לעולם וירטואלי מנוכר שאין בו קשרים רגשיים אמיתיים - כל אלה יכולים להוציא אנשים מדעתם. ועל פי ג'ף ניקולס, במאי "סערת רוחות", תחושת החרדה מתעצמת כשאתה הופך לבעל משפחה וצריך לגונן על ילדיך.

חרדה קיומית וקריסה טוטאלית. "סערת רוחות":

קרטיס (מייקל שאנון, שעושה עבודת משחק נפלאה) הוא איש משפחה שיש לו הכל, אבל החרדה משתלטת על חייו עד שהיא מאובחנת על ידי רופאים כמחלת נפש. סמנתה אשתו (ג'סיקה צ'סטיין) נקרעת בין הצורך להגן על בתם הקטנה מפניו ובין ההבנה שהיא צריכה לעמוד לצדו. צ'סטיין גילמה רעייה מסורה גם בסרטו של טרנס מאליק, עץ החיים, ואפשר לומר שגם יצירתו של מאליק נכנסת תחת אותה המטרייה בעיסוקה באוזלת ידו של האדם לעומת עוצמתו של הסדר האלוהי. להיבלע אל תוך המחלה  כאמור, תחילתו של הסרט היא פתיחה קלאסית לסרט אימה. קרטיס חי בשלווה בעיירה קטנה באוהיו. יש לו משפחה מאושרת וכדי להראות עד כמה מהיא אושרת, שכניו מוצגים כאומללים. חברתה של סמנתה מתבוננת בתינוקה שלה ואומרת בהסתייגות כמה נורא לחשוב שהפעוט הזה יגדל להיות גבר מתוסכל שמסתובב בלילות אחרי העבודה בברים. חברו הטוב של קרטיס מתוודה בפניו שהוא ואשתו רוצים לעשות שלישייה עם אשה ששוקלת 125 קילו וגובהה מטר וחצי.

גברים בהתמוטטות עצבים. מייקל שאנון ב"סערת רוחות" (צילום מסך)אבל אז פוקדים את קרטיס סיוטים. בחלומותיו, הוא לא מצליח להגן על בתו מפני הכלב שלהם, מפני שודדי דרכים ומפני סופת טורנדו שמתקרבת. לילה אחד הוא עושה את צרכיו במיטה מרוב אימה. כשסמתנה מנסה להבין מה עובר עליו, הוא מסתיר ממנה את המעשה המביש, ואז מתחיל להיווצר הריחוק הפיזי והנפשי ממנה, ריחוק שבולע אותו עמוק יותר אל תוך "המחלה". זהו סרטו השני של הבמאי והכותב ג'ף ניקולס, שטביעת ידו המיוחדת ניכרת בשני סרטיו. בראשון, "סיפורי יריית אקדח", אותו שאנון מגלם צעיר שקט הסובל מפציעות נפשיות שאירעו בילדותו, וכאדם בוגר מתמודד עם מות אביו. הסרט צולם באופן דומה, באותם נופים שטוחים של דרום ארצות הברית, וניכרת גם בו נימה אישית, עד כדי כך שהוא נראה כמו חלקו הראשון של הסרט הנוכחי. אבל בעוד שבסרטו הראשון ניקולס מספר סיפור עם סוף מוחלט, ב"סערת רוחות" הקצוות נותרים פרומים, והשאלה אם קרטיס שפוי או משוגע, לא נענית לגמרי.

» סערת רוחות: כל מועדי ההקרנה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ