"אדם על הקצה": כל הקצוות פרומים

כמו רוב המותחנים, גם "אדם על הקצה" מסתמך על תפניות עלילה מהירות ומסחררות. חבל שאף אחת מהן לא הגיונית במיוחד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפעמים ההגדרה הז'אנריסטית של סרט היא בעוכריו. הרי לא כל מה שמודבקת עליו התווית של "סרט איכות" באמת מכיל איזה טיב מסוים. לא כל קומדיה בהכרח תצחיק אתכם. והכי גרוע – לא כל מותחן מתוחכם יאיץ לכם את הדופק ויגרום לכם לכסוס ציפורניים. למעשה, הסוג הזה של מותחנים מתוחכמים הולך ומתמעט, מפנה את מקומו למוטציה החדשה, לשלב הבא באבולוציה של הסוגה הקולנועית האהובה הזו: סרטים שנראים כמו מותחן מחוכם, נשמעים כמו מותחן מחוכם - אבל הם בעצם ברווז. אדם על הקצה הוא דוגמה לברווז שכזה.אדם על הקצה - מועדי הקרנהכל הסרטים החדשים שיוצאים בסוף השבוע

הסרט מתחיל כאשר אדם בשם ניק קסידי (סם וורתינגטון) נרשם לבית מלון במרכז מנהטן. בסיום הארוחה שלו הוא יוצא אל אדן החלון ומביט מטה אל העיר שתחתיו. בשלב זה, הצופים תוהים מיהו האיש הזה ומה לעזאזל הוא חושב שהוא עושה. לטובת הצופים מופיע פלאשבק, המסביר איך הגענו עד הלום: אז מסתבר שכמה חודשים קודם לכן ניק שהה בבית הסוהר, על עבירה שהוא טוען כי לא ביצע, בזמן ששירת בצד הנכון של החוק. העלילה חוזרת אל ההווה, בו מתאספות עוד ועוד ניידות משטרה ועוד ועוד סקרנים אשר באו לצפות באדם שעומד לצלול אל מותו. ניק מבקש לנהל משא ומתן עם פסיכולוגית משטרתית ספציפית (אליזבת' בנקס). עכשיו מוחו של הצופה כבר באמת מוצף בשאלות. בינתיים, בבניין השכן מתכנן איש עסקים אמיד וגאוותן (אד האריס) איזו השקה מפוארת של הפרויקט הנדל"ני הבא שלו, והוא די מתבאס מהטמבל שהחליט למות דווקא עכשיו ודווקא ממול ובכך להרוס לו את החגיגה. אבל מה שהוא לא יודע, זה שאחיו של גיבורנו (ג'יימי בל) ובת זוגו (ג'נסיס רודריגז) נמצאים אף הם על גג הבניין שלו ומדברים כאילו הם מתכננים שוד.נראה שהטריילר מסגיר חצי מהעלילה, אבל בסדר. "אדם על הקצה":

משימה אפשרית למדי נעצור כאן מחמת הספויילרים, ורק נגיד שזהו בהחלט מסוג הסרטים בהם מידע חדש מובא לידיעתו של הצופה בכל רבע שעה, במשך 102 דקות. העובדה שאותו מידע עלול לסתור את כל מה שידענו עד עתה אינה פוגמת משמעותית בהנאה. הצרות מתחילות כאשר נראה כי הדמויות עצמן מתחילות להתבלבל. לדוגמה – שני השודדים שלנו נתקלים בגלאי-חום שלא הופיע בתוכנית הפריצה. הם נאלצים לאלתר כדי לנטרל אותו. בשלב מאוחר יותר של הסרט הם מפעילים אותו בכוונה, בעזרת ציוד שהכינו מראש. מבולבלים? אתם לא היחידים, ובאמת שיש עוד הרבה רגעים כאלה.זמן רע לפתח ורטיגו. "אדם על הקצה"מכיוון שזה המצב, אין ברירה אלא להפקיד את המוח בכניסה לאולם (יום אחד עוד ייבנו תאים מיוחדים לצורך זה בכניסה לכל בית קולנוע המכבד את עצמו, אולי בצורת חדר שמירת חפצים כפי שנהוג בספריות ציבוריות). זאת למרות שויתור על ניסיון לעבד נתונים ולבצע היקשים בסרט המושתת כולו על יצירת עניין באמצעות הרכבת הפאזל העלליתי יחד עם הצופה, נשמע כמו פרדוקס רציני. אבל הנאה שלמה ניתן להפיק מן הסרט רק אם מוחקים את הזיכרון בכל כמה דקות ומתרכזים אך ורק בנעשה כרגע על המסך. זאת משום שההתרחשויות בהחלט מעניינות בזכות עצמן ואף עשויות לא רע בכלל.

הבן הטוב זהו סרטו העלילתי הראשון של הבמאי אסגר לת', שלו ייחוס משפחתי מפתיע – הוא בנו של הבמאי הדני הנסיוני יורגן לת', המוכר בעיקר הודות להתעללויות שספג ממעריץ שלו, אחד לארס פון טרייר, בסרט המעולה "חמש המכשלות". לת' ג'וניור מתגלה כבמאי סטנדרטי וחסר ייחוד למדי במובן הכי הוליוודי של המושג. אבא ודאי מתבייש. בטח בארוחות משפחתיות אסגר שואל ברמיזה את אביו אם כבר צפה בסרט שלו והתגובה של יורגן כוללת הסברים לגביי מהות הקולנוע ועזיבה מרוגזת את השולחן.הוא מרושע כי הוא קירח בחליפת עסקים. אד האריס ב"אדם על הקצה"

על התסריט, אותו אלמנט בקולנוע שאמור להוות את הקשר הראשוני בין הסצינות, אחראי פבלו פ. פנייבס. גם עבורו זוהי בכורה, שכן זהו סרט הקולנוע הראשון שכתב אחרי שורה של פרויקטים לטלוויזיה. אם להתייחס ברצינות לתימות שייתכן והעסיקו את הכותב, נדמה שהבולטת מכולן היא הטשטוש בין הטוב לרע, כלומר בין אנשי החוק (כביכול) לפורעי החוק (לכאורה). כמעט לכל שוטר יש צד אפל, ולעיתים עליהם לשפוט אלה את אלה, בשעת מעשה, בנושאים של חציית גבולות מוסריים. מדגיש זאת הקהל הניו-יורקי אשר מגיע לצפות ב"מופע" של אדם העומד על סף תהום, המחוזק בדמות רודפת תהילה של כתבת אמביציוזית (קירה סדג'וויק). בשלב מסוים ברור שהתקשורת עושה הרבה יותר נזק מתועלת בסיפור הזה, אבל זה ההמון שיוצא באמת חרא, רוב הזמן. האם יש כאן אמירה מחוכמת עבורנו הצופים, על הרצון המשותף שלנו ושל הקהל שבתוך הסרט לצפות באסון פוטנציאלי? זו אפשרות. אבל לא הייתי בונה על זה.אדם על הקצה - מועדי הקרנה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ