"אחינו האידיוט": מספיק מקסים בשביל שהפגמים ייסלחו - ביקורת סרטים - הארץ

"אחינו האידיוט": מספיק מקסים בשביל שהפגמים ייסלחו

מי שיוכל להתמודד עם המתיקות הקיצונית של "אחינו האידיוט", יגלה קומדיית אינדי משעשעת עם שחקנים מצוינים. אידיוט מושלם זה לא, אבל אידיוט שימושי - דווקא כן

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אורון שמיר, עכבר העיר

במהלך פסטיבל הקולנוע של ירושלים האחרון הוצג סרט אמריקאי בשם אחינו האידיוט, של במאי ממוצא יהודי בשם ג'סי פרץ ("האקס המיתולוגי"). במסגרת הפסטיבל, מילא את הסרט את משבצת האינדי הקבועה של הפסטיבל - התקציר והליהוק הבטיחו קומדיית פיל-גוד חביבה וחסרת יומרות נוספות. וזה בדיוק מה שהסרט סיפק, כמו שקורה בדרך כלל עם סרטים מסוג זה. דבר נוסף שסרטים כאלה חולקים במשותף, הוא גורלם: קרי, הפצה מסחרית רחבה יותר ברחבי ארץ, באותה השנה בה נחשפו לקהל של פסטיבל ירושלים. כעת, מגשים הסרט את ייעודו ומגיע אל בתי הקולנוע, שם ינסה להתחבב על לבבות רוכשי הכרטיסים. סביר שיעשה זאת בהצלחה יתרה.

אחינו האידיוט - מועדי הקרנה

זהו סיפורו של נד (פול ראד במראה ישועי), היפי ניו-יורקי נאיבי. הוא מגדל ירקות אורגניים וחי בשלווה בחווה אקולוגית עם חברתו לחיים (קתרין האן) וכלבו הנאמן, וילי נלסון. ואז הוא מוכר מריחואנה לשוטר ומושלך לכלא. כאשר הוא יוצא, מסתבר שהאשה המשיכה הלאה ולנד ידידנו אין ממש לאן ללכת. בצר לו, הוא פונה אל המשפחה. כלומר, מתרסק אצל כל אחת משלוש אחיותיו המיושבות והמסודרות שלו - ליז (אמילי מורטימר), מירנדה (אליזבת' בנקס) ונטלי (זואי דשאנל, החותמת הרשמית שמדובר בקומדיית אינדי). כל אחת מהן נמצאת בשלב רגיש בחייה, אותה ידאג אחיהן האידיוט לחרב בקלמזיות חיננית. בין אם זוהי עבודה שמירנדה חושקת בה, חיי הנישואין של ליז ודילן (סטיב קוגן) או הזוגיות הלסבית של נטלי וסינדי (ראשידה ג'ונס). אבל כזה הוא, אידיוט, אז איך אפשר להאשים אותו?דוסטוייבסקי, בכל אופן, זה לא. "אחינו האידיוט":

ארצות הברית של אידיוטים

בסרט מקופלים יחדיו שני קצוות של ההוויה האמריקאית - התמימות שגובלת בטמטום מצד אחד, והצביעות היומיומית מצד שני. המפגש בין פצצת התום והפתיחות שמגלם פול ראד לבין כל התנהגות אמריקאית מזוייפת-מודחקת שנקראת בדרכו, מוליד יופי של סיטואציות קומיות. והמסקנה אליה מגיעות הדמויות בסופו של דבר היא שאולי חיי השפע כרוכים ביותר מדי שקרים עצמיים, אך גם שהנאיביות של דור ההיפים קמלה ומתה מזמן. במילים אחרות, יש למצוא את שביל הזהב שעובר אי שם באמצע, רצוי במיינסטרים. מנת יתר של איזושהי התנהגות אמריקאית מדי זה בהחלט מסוכן.

בעניין בדיקת גבולות ונסיונות זליגה אל השוליים החתרניים מעט יותר, נרשמו כמה וכמה נשיקות די אמינות בין זואי דשאנל וראשידה ג'ונס והופעת אורח של שק האשכים של סטיב קוגן. אם זאת, הסרט נזהר מאוד שלא לחצות את גבול הטעם הטוב ושומר את ההומור שלו נקי מהפרשות. זאת בניגוד לרוב הקומדיות האמריקאיות של העת האחרונה, שמנסות בעיקר לזעזע את הצופה, משום מה. “אחינו האידיוט" מתבלט ביניהן, גם אם הוא מכוון בכך לקהל רחב ככל הניתן, ומזכיר שאפשר להצחיק גם בלי להגעיל או לקלל בלי הרף.גם "שלוש אחיות" זה לא. "אחינו האידיוט"

נקודת המשען האיתנה ביותר של הסרט הן ההופעות המוצלחות של כל השחקנים והשחקניות, במיוחד בתפקידים הראשיים. מיותר לציין שקוגן הנפלא, נציג בריטניה בקאסט, משמש בתור גנב הסצינות הסדרתי של הסרט. הצוות כולו מפיח חיים בתסריט של דייויד שיזגל וייבגניה פרץ (כן, אחותו של הבמאי) - שאמנם לוקה בשבלוניות מסוימת, אבל מכיל מספיק בדיחות בכדי שניתן יהיה לסלוח לו. קצת כמו לגיבור שלו. וכך, למרות שהסיפור קצת חוזר על עצמו והדרמה לא נוסקת לרמה של הדאחקות, מדובר בסרט מתוק ומקסים, אשר ודאי יעצבן הרבה פחות אנשים מהכמות שאותה הוא ישכיל לשעשע.אחינו האידיוט - מועדי הקרנה

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ