"התפשטות": היכונו לביאת השפעת - ביקורת סרטים - הארץ

"התפשטות": היכונו לביאת השפעת

למרות שמדובר במותחן רפואי מלחיץ ועשוי היטב, "התפשטות" לא מצליח להתפתח לכדי דרמה אמיתית ונותר בגדר סיפור מפחיד שמספרים לפני השינה. באותה מידה אפשר לראות את אל גור מאיים על כולם בהתחממות גלובלית

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דגן ואלד, עכבר העיר

בכל קצוות העולם - אוקראינה, יפן, הונג קונג ומינסוטה - ארבעה אנשים שהקשר ביניהם מקרי בהחלט הולכים לעולמם מתסמינים זהים. במינסוטה זו בת' (גווינת פאלטרו), החוזרת מנסיעת עסקים להונג קונג כשהיא היא נגועה בוירוס מסתורי המוביל תוך עשר דקות מפתיחת הסרט (אין לו כתוביות) למותה המהיר, וכמה דקות לאחר מכן גם למותו של בנה. ככה מתחיל סטיבן סודרברג את הסיבוב שלו בהשרשת פאניקה בקרב האמריקאים – דווקא עם פתיחת העונה הקרה, רגע לפני שכולנו אכן נידבק בכל מיני שפעות למיניהן. השאלה היא כמובן האם התפשטות הוא סרט דרמטי, העוסק בגורלן של דמויות משכנעות בסיטואציה קריטית, אם הוא סרט אזהרה או אם הוא בכלל סרט הדרכה, ועד כמה הוא בוחן את הגבולות: גבולות האנושיות, גבולות הבריאות וגבולות הפחד.התפשטות - מועדי הקרנה

מכאן העלילה מתפצלת: בעוד בעלה של בת', מיץ' (מאט דיימון) מגלה כי הוא חסין למחלה באופן טבעי, הוא נאלץ לשמור על בתו שלא תתקרב לזרים ותידבק במחלה. באותו הזמן, מתנהלת חקירה כלל עולמית מטעם ארגוני בריאות משני קצוות תבל כלפי הנגיף המסתורי: מותה של בת', ובהמשך גם מי שגם בא איתה במגע, מעורר את החשש של העומד בראש של המרכז המקומי למניעת מחלות, ד"ר צ'יוור (לורנס פישבורן) ומדענים (קייט ווינסלט, אליוט גולד, הסטנדאפיסט דמיטרי מרטין וג'ניפר הל), אשר יורדים לשורש הנגיף. ברשויות הצבא והביטחון הלאומי מנסים לבדוק אם אכן מדובר בנשק ביולוגי כלשהו. מנגד, ארגון הבריאות העולמי בשוויץ שולח את נציגתו - אפידמיולוגית (מריון קוטיאר) החוקרת את נקודת האפס של המחלה, בהונג קונג ובסין. בעוד המחלה מתפשטת וקוטלת מיליונים ברחבי העולם, בלוגר פופולרי (ג'וד לאו), מחליט לעורר פאניקה ואנטגוניזם כלפי רשויות הבריאות האמריקאית, שלפי טענתו, מכינים חיסון שאינו עמיד בפני המגפה, ומעודד במקום זאת תרופה אלטרנטיבית, שהמלאי המוגבל שלה גורם לאזרחי ארצות הברית להשתולל ברחובות ולזרוע חורבן והרס. וכל השמחה הזאת על רקע עונת החגים האמריקאית (הסרט מתחיל לקראת חג ההודיה והחלק העיקרי של העלילה שלו מסתיים קצת אחרי חג המולד).וירוס בשדה קוצים. "התפשטות":אל גור, גרסת הוירוסים

התסריטאי, סקוט ברנס, שימש בעברו כאחד המפיקים לסרט החוזה אפוקליפסה אחרת לגמרי - "אמת מטרידה" – הרצאת נבואת הזעם של סגן נשיא ארצות הברית בדימוס וזוכה פרס נובל לשלום, אל גור. האמת המטרידה של ברנס וסודרברג (שגם שיתפו פעולה בסרט "המודיע!"), אולי לא משמשת כתמרור אזהרה – אין ממש משהו משמעותי שאפשר לעשות כדי להילחם בוירוסים עתידיים, להבדיל מההתחממות הגלובלית – אבל היא מלחיצה לא פחות.

בניגוד לסרטים אפוקליפטיים מהשנים האחרונות, שנטוו דרך סיפור יחיד ("הדרך", "מלחמת העולמות" ו"היום שאחרי מחר"), הסרט יורה לכל הכיוונים. עשור אחרי שסודרברג בדק את שורשי תפוצת הסמים בצפון אמריקה - מבין רשויות החוק, דרך הסוחרים ועד לאזרח הקטן ב"טראפיק" (עליו זכה באוסקר הבימוי ב-2000), הוא חוזר לאותה שיטת עבודה: קווי עלילה מקבילים, שההשקה ביניהם היא מינימלית, והבעיה הציבורית היא רק נייר לקמוס שאמור לחשוף את האומה האמריקאית בחולשתה המוסרית - כלפי עצמה בשמירה על בריאותה, מול ועל חשבון של שאר העולם.מחלה רצינית, פרצופים רציניים. "התפשטות"

זו אכן תמונה מטרידה – וגם ריאליסטית מאוד - אבל הזגזוג בין העלילות מונע מהצופה להיקשר לדמויות ולפתח כלפיהן אמפתיה. וכשאין אמפתיה, והסרט בכל זאת מתעקש להיות רגשני יתר על המידה (עם הרבה תקריבים על אנשים גוססים) בעקבות חוסר האמפתיה, ורגשיות הסרט יותר מתפקד כסרט אזהרה/פאניקה, תשדיר ארוך מטעם רשות הבריאות האמריקאית ומרכזי המחלות (ששיתפו פעולה עם הפקת הסרט) ולאו דווקא כמוצר הוליוודי בידורי (למרות קאסט הכוכבים המרשים, בדומה לסרטיו הקודמים כגון טרילוגיית "אושן", או "Haywire" שייצא בחורף).

זהירות, עולם שלישי! כמובן שהשאלה העיקרית כאן היא ידיעתו ומוכנתו של האדם כנגד הזר והנורא מכל, והאם האדם יצליח לשמור עצמו מפני הכאוס גם בעידן המודרני – עם שאלות רלוונטיות כמו למשל - למי להקשיב? לרשויות? לאחד האדם? הסרט מחזיר גם ערכים מיושנים ומטרידים, עוד מימי המלחמה הקרה - במאבק שבין העולם המערבי רווי הטכנולוגיה למול מדינות העולם השלישי שמהן מגיעות כל מיני מגיפות מסתוריות, שמאיימות על אורך החיים האמריקאי.אי אפשר לסמוך על העולם שהוא, אה, לא אמריקה. "התפשטות"

תאריך צאת הסרט אינו מקרי. העלילה מתרחשת בעונת החגים האמריקאית, בה המשפחה הכל-אמריקאית מתכנסת סביב השולחן לארוחת חג עם תרנגול הודו או משהו בסגנון (אירוע המוזכר ישירות בסצנה השניה ממש) וכנראה שסודרברג רצה להפחיד את ההורים והילדים בנוגע לכל מיני חומרים לא נעימים שיכולים לתפוס טרמפ על ארוחת הערב – והסרט אכן קיבל ציונים גבוהים ממדענים ואנשי מקצוע שהודו כי הסרט מציג תרחיש אפוקליפטי אך סביר לחלוטין מבחינה מדעית. כמו "טראפיק" שנעשה כסרט השואף למנוע את נגע הסמים, "התפשטות", בסופו של דבר, פשוט מבקש שהאמריקאי ייקח אחריות לגבי הרגליו הבריאותיים. צעד ראשון: אזהרת מסע לאסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ