"גרין לנטרן": ילדותי מדי בשביל להיות מספק - ביקורת סרטים - הארץ

"גרין לנטרן": ילדותי מדי בשביל להיות מספק

הסוד הגדול של "גרין לנטרן" הוא שמדובר בעצם בסרט מצויר. לא רק בגלל כמויות האפקטים הדיגיטליים אלא גם בגלל האווירה וקהל היעד - ילדים בני 10

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אורון שמיר, עכבר העיר אונליין

הוא מגיע ארצה עם הכנסות בינוניות מינוס בקופות הכרטיסים של ארצות הברית ומכת מחץ מצד הביקורות הקוטלות. גם העובדה שיחד איתו עולה לאקרנים קפטן אמריקה העדיף עליו, ודאי לא ממש תסייע להצלחתו של גרין לנטרן. אבל "הפנס הירוק", המבוסס על קומיקס של חברת DC, הוא ממש לא גיבור-על שמוותר בקלות. במיוחד כאשר מגלים שבניגוד לתדמית שנוצרה לו, לא מדובר בסרט גרוע במיוחד. הוא פשוט מעט ילדותי ובשל כך סובל ממספר מחלות ילדות.גרין לנטרן - מועדי הקרנהאיזהו גיבור? גרין לנטרן נגד קפטן אמריקהיותר מזל משכל: הקריירה של ריאן ריינולדס מסרבת למות

האל ג'ורדן (ריאן ריינולדס) הוא טייס ניסוי מצטיין ורב-שגל ידוע. בשאר התחומים בחיים, הוא נחשב למאכזב סדרתי. אחרי עוד יום קשה בעבודה הוא מוצא את עצמו לפתע מול חלליתו המרוסקת של חייזר סגול וגוסס, המעניק לו טבעת כוח ירוקה. דווקא לו, לחסר האחריות הגדול ביותר בכדור, מוענק הסמל האוניברסלי לברית הנישואין. אלא שהטבעת הספציפית הזו מאפשרת להאל להפוך כל מה שהוא רואה בדמיונו למציאות ירקרקה. הוא נעשה לגיבור-על, אבל המשימה שלו גדולה בהרבה ממידותיו של כוכב הלכת הביתי שלו. מסתבר שזו רק טבעת אחת מיני רבות, השייכות למגיני היקום. אויב ישן-חדש מאיים לרתום את כוח הפחד כדי לבלוע פלנטות שלמות ועל ג'ורדן ועמיתיו למקצוע מוטלת המשימה לעצור אותו.מעניין אם הוא מצליח להציל את העולם בסוף. "גרין לנטרן":

בינתיים, גם בכדור הארץ לא חסרות צרות. מדען תמהוני (פיטר סארסגארד) נחשף אף הוא לאותו חייזר מנוח ומתחיל לסבול מתופעות מוזרות כמו ראש ענקי, היכולת לקרוא מחשבות ולשלוט בחפצים בעזרת מוחו בלבד וכמובן רצון בלתי מוסבר להרע לאישה שגיבורנו אוהב, קרול פריס (בלייק לייבלי בגלגול ברונטי). האל ג'ורדן ינסה להתגבר על הפחד, תרתי משמע, להילחם בכל החזיתות ולחזק את כוח הרצון שלו, הדינמו המניע את כוחות העל של גרין לנטרן.חלל עמוק

אולי אחת הסיבות לכשלון מגולמת במשפט הידוע של קרמיט הצפרדע - "זה לא קל להיות ירוק". בטח שלא גיבור-על ירוק, בעולם בו "הענק הירוק" זכה לשני סרטים בעשור האחרון ובעידן התלת-מימד כבר ביקר אצלנו אשתקד "הצרעה הירוקה". כמובן שתמיד יכול להיות יותר גרוע, כמו למשל אם סרט הקומיקס בכיכובו של "החץ הירוק" אכן יצא לפועל, כפי שמרמזות השמועות בשנתיים האחרונות. אבל הנקודה היא ש"גרין לנטרן" היה זקוק לגורם המייחד אותו מיתר חבריו. משהו גדול ככל האפשר. נגיד, היקום בכבודו ובעצמו.מפחיד מדי בשביל הטון הקליל של הסרט. פיטר סארסגארד ב"גרין לנטרן"

ההחלטה לפתוח את הסרט בחלל החיצון וקודם כל לברוא עבור הצופים סיפור רקע המתעלם מקיומו הזעיר של כדור הארץ נבעה כנראה מן הצורך הזה. דקות רבות לפני שאנו חוזים בפנים אנושיות, תולדות היקום בגרסת הסרט מפרטות עבורנו את מלחמת הרצון בפחד החולשת על כל גלקסיה אפשרית מאז ראשית הזמן. כאשר אנחנו כבר מגיעים לכדור הארץ הוא זה שנראה מוזר, אחרי כל כך הרבה פרצופים סגולים ועננים צהובים. הסרט מזגזג הלוך ושוב בין התרחשויות בעולמנו שלנו לבין אתרים שונים בחלל ובכל פעם שחוזרים אל הכדור המוכר, האירועים בו נראים יותר ויותר חסרי חשיבות.

אותו דבר נכון גם לגביי השימוש של הסרט בתלת מימד. בחלל הוא בעיקר מוסיף לתחושת האינסוף, או מגדיל עצמים כבירים מטבעם. בסצינות המתחוללות בעולמנו המוכר הסרתי מדי פעם את המשקפיים כדי לבדוק האם אני הוזה או שאין כאן ממש אפקט תלת מימדי. כיוון שהתמונה נראתה מפוקסת גם ללא המשקפיים בחלק מן המקרים, נדמה שהאפקט אכן פחות מורגש תחת כוח הכבידה של כדור הארץ. ייתכן וזו גם הצבעוניות המופרזת של החלל החיצון, או העובדה שהוא נראה ומרגיש יותר כמו משחק מחשב מאשר כמו איזו מציאות חייזרית רחוקה, אבל הפער בין הפלנטות הדיגיטליות לכדור הארץ מעמיק ככל שהסרט מתקדם, מה שמבליט את המלאכותיות של יתר האפקטים. החליפה הירוקה של הגיבור, שנוצרה על ידי מחשב רק בשלב העריכה, הופכת את כל העסק, למעשה, לסרט מצויר.

מי קהל היעד? אם לשפוט את "גרין לנטרן" ככזה, נדמה שלו הייתי בן עשר, זה היה הסרט האהוב עליי בקיץ הנוכחי. טוב, אולי אחרי "הארי פוטר". עם זאת, עבור קהל צעיר יותר, הסצינות בהן הנבל כורע על ברכיו וצורח בכאב לא מוסבר, עלולות לגרום לטראומה – למרות שעד למערכה האחרונה והרצינית מדי יש שם מספיק הומור בשביל לפצות על כך והפשטות העלילתית מאפשרת לעקוב בקלות גם אחרי ההיסטוריה החוצנית המסובכת ביותר. ריינולדס כובש כהרגלו בתפקיד הראשי, מגיש את השורות המצחיקות שלו בתזמון קומי טבעי ועושה פרצוף של אהבל ברגעים הכבדים יותר. סארסגארד מהווה באד-גאי קריפי במיוחד אך אנושי במידה ורק על בלייק לייבלי קשה למצוא מילים טובות. היא מגלמת טייסת קרב נועזת, אשת עסקים ממולחת וכוסית-על, הכל באותה דמות. אז איך ייתכן שאין לה אישיות, או שהיא ממאנת לבצע בחירות במהלך הסרט?

לא רק בלונדינית. בלייק לייבלי ב"גרין לנטרן"גם במקרה של "גרין לנטרן" יש להישאר במקומותיכם בסוף הסרט, עד לבואה של סצינת הבונוס אחרי 114 דקות. גם אם תפקידה העיקרי הוא לרמז על עלילה אפשרית לסרט ההמשך, שכבר קיבל אור ירוק למרות חוסר ההצלחה של קודמו. מעניין יהיה לראות האם ינסה ההמשכון לתקן את הליקויים של הבכור, או יהיה שכפול שלו – סרט קיץ חביב ומהנה ברובו, אבל כזה שלא ממש עושה חשק להמליץ עליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ