"כמה טוב להיות פרח קיר": חינני אך פשטני

למרות בחירות פסקול מוצלחות, ליהוק נכון ומשחק טוב מצד השחקנים הצעירים לוגן לרמן, אמה ווטסון ועזרא מילר, העיבוד הקולנועי לספר ההתבגרות המצליח "כמה טוב להיות פרח קיר" כושל למדי

זהר וגנר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרגע המכונן בהתבגרותו של הנער הדחוי צ'רלי (לוגן לרמן), גיבור הסרט כמה טוב להיות פרח קיר, מתרחש אחרי משחק פוטבול. בחור ובחורה, בוגרים ממנו, שמיניסטים, מציעים לו טרמפ הביתה. הוא נכנס לרכב ששייך להוריו של חבריו החדשים (אח ואחות חורגים), ובדיוק כשהם נבלעים לתוך מנהרה תת קרקעית מתנגן ברדיו השיר "Heroes" של דיוויד בואי. סם, הבחורה היפה שהרגע הכיר (אמה ווטסון), מתרוממת מהמושב ומוציאה את פלג גופה העליון דרך הגג הפתוח, וכשצ'רלי מסתכל עליה מלמטה, אורות המנהרה רוטטים סביבה, והחיים נראים לו לרגע כמו חלום מתוק במיוחד.

» כמה טוב להיות פרח קיר - כל הפרטים» אמה ווטסון תככב ב"היפה והחיה"זהו רגע מרגש בסרט, לא מעט בזכות דיוויד בואי, אבל אז, כשהשיר נגמר, הנערים תוהים בינם לבין עצמם מי הזמר. לא ברור מאיזה כוכב הם נחתו אם הם לא מכירים את אחד השירים הגדולים של בואי; אולי הנוער האמריקאי טובע במורשת הענפה של ארצו ולא מתפנה לברר מה קרה מעבר לים, אבל כאילו לא די ברגע המביך הזה, השיר מופיע שוב, כשסם עוזבת לקולג' בסוף שנת הלימודים ומעניקה אותו על גבי קלטת לצ'רלי במתנה – או אז הצופה נדהם בשנית משום שמתברר שנדרשה לסם שנה שלמה כדי לזהות מי מבצע את "Heroes".

הדור שלא ידע את בואי. "כמה טוב להיות פרח קיר" - הטריילר:

"כמה טוב להיות פרח קיר" הוא סרט על ילדים דחויים ועל חשיבותם של חברים בחייהם של אלו שסובלים מבעיות כאלה או אחרות, והוא מתאר - כן, מתאר, כפי שמתארים ביקור במוזיאון, או כפי שכותבים ביומן אישי - את שנת הלימודים של כיתה י' של צ'רלי. למעשה, הדבר היחיד שמציל את הטון הטרחני של הסרט הוא הבחירות המוזיקליות. עוד שיר שמספק רגע יפה הוא "Come On Eileen", שמחלץ את צ'רלי ממשבצת פרח הקיר בנשפים המסורתיים של התיכון. ברגע שבו נשמעים הכינורות והפסנתר הצוהל גוררים אותו חבריו החדשים סם ופטריק (עזרא מילר מ"חייבים לדבר על קווין") לריקוד סוער.

כשהסופר מעבד את עצמו למסך הגדול

אבל בחירה מוצלחת של שירים לא מסייעת לסרט שלוקה בעלילה בנאלית ופשטנית ובקריינות עשויה רע. צ'רלי מקריא מכתבים לחברו הטוב לכיתה, שירה בעצמו בשנה שעברה ומת, ומסביר לנו שוב בקריינות את מה שהרגע ראינו. גם הקליפ רצוף הקלישאות שבו צ'רלי בולע את הטריפ הראשון בחייו מביך. אם אין דרך קולנועית מעניינת לתאר טריפ, חוץ מלשכפל את הדמויות שנראות מנקודת המבט של צ'רלי, כדאי לוותר.הבמאי סטיבן צ'בוסקי עיבד את התסריט לספרו שלו "כמה טוב להיות פרח קיר" (1999), רומן ביכורים שמכר בארצות הברית יותר ממיליון עותקים והפך לספר חובה במסגרת תוכנית הלימודים האמריקאית. העובדה שהסרט הוא עיבוד לספר מסבירה ככל הנראה את הטיפול הלקוי בנושא נוסף שמתגנב פנימה - התעללות מינית בילדים. בסרט הוא מצטמצם לסדרה של פלאשבקים שנראים כמגיעים משום מקום, ויש לקוות שבספר זה מפותח בצורה יותר יסודית.

לא מצילים את המצב. אמה ווטסון, עזרא מילר ולוגן לרמן (צילום: יח"צ)כך שלמרות שהליהוק מוצלח והנערים משחקים היטב, "פרח קיר" סובל מגיבור פסיבי מדי ומעלילה שדורכת במקום. שנת לימודים שלמה חלפה לה והנערים חגגו כמה ימי הולדת, החליפו מתנות, קיבלו ציונים במבחנים, נשיקה פה, נשיקה שם - אבל שום דבר מעניין לכתוב עליו הביתה.

» כמה טוב להיות פרח קיר - כל הפרטים ומועדי הקרנה