"חטופה 2": ליאם ניסן לא מושיע

כמו לפני ארבע שנים, השחקן הוותיק שוב מנסה להציל את בתו, בעוד מותחן אקשן חסרי ייחוד מבית היוצר של לוק בסון הצרפתי. אבל בדרך הוא לא מצליח להציל את הסרט עצמו או להפוך אותו לזכיר במיוחד

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורון שמיר, עכבר העיר

לפני ארבע החליט לוק בסון שיהיה זה רעיון טוב להניח אקדח בידו של ליאם ניסן. למרות שהוא אינו שחקן שידוע בבחירות רפרטואריות מדויקות או עקביות, ועל אף שאינו בוחל גם בסרטים מז'אנרים נמוכים יחסית – ניסן מעולם לא היה גיבור אקשן מהזן של, נניח, הריסון פורד. אך מאז ההצלחה של "חטופה" בשנת 2008, הספיק ניסן להשתתף ב"התנגשות הטיטאנים" ו-”זעם הטיטאנים", צמד סרטי פעולה על רקע המיתולוגיה היוונית, כמו גם במותחנים "שטח פראי" ו-”זהות לא ידועה", אותם הוביל כגיבור יחידני. את השלב הנוכחי בקריירה שלו, בגיל 60 יש לציין, חייב ניסן לבסון, שכותב ומפיק בשנים האחרונות בי-מוביז לא מזיקים בכמויות סיטונאיות. מתבקש אם כך שהשניים ישובו לשתף פעולה בסרט המשך וזה בדיוק מה שקורה בחטופה 2 שעולה כעת לאקרנים. אך כמעט כמו תמיד בסיקוולים המבקשים לשחזר הצלחה מפתיעה, ההמשכון נופל מן המקור בכל דרך אפשרית.

» חטופה 2 - כל הפרטים ומועדי הקרנה

בסרט הראשון, גילם ניסן את בריאן מילס, סוכן סי.איי.איי בדימוס שנאלץ לשוב לפעולה כאשר סוחרי נשים חוטפים את בתו המתבגרת (מגי גרייס) בעת שהשניים שוהים באירופה. מסע החילוץ וההצלה הותיר צלקות בנערה הצעירה, שמנסה לשוב בסרט ההמשך לשגרה נורמלית. וזה לא כל-כך פשוט עם אבא כפייתי וחולה שליטה כמו מילס. לינור (פמקה ינסן), האם והאשה לשעבר, מנסה לגשר ביניהם ובהשתלשלות תסריטאית מטופשת במיוחד מוצאים עצמם השלושה בחופשה באיסטנבול. אבל לחבר'ה הרעים מהסרט הראשון, או לפחות לקרוביהם, יש תוכניות אחרות לגביי הנופש התורכי של משפחת מילס, אשר יסחטו מגיבורנו עוד כמה סצנות אקשן דינמיות ומיוזעות.

אף אחד לא יחטוף את הבת שלו פעמיים. "חטופה 2" - הטריילר:

נקודת המוצא של הסרט, על-פי תסריט של בסון ושותפו הוותיק רוברט מארק קאמן (“האלמנט החמישי”, “המשלח”), היא די מבריקה. חישבו על כך – בכל אותם סרטי פעולה בהם הגיבור מחסל ללא חשבון חיילים במשחק המלחמה של הנבל, אנחנו אף פעם לא תופסים את אותם חללים כדמויות של ממש, בטח שלא כבני אדם. בעולם של הסרט, גם הם אנשים עם משפחות, רובם אולי לא כל-כך מרושעים אפילו. אז מדוע שבסרט המשך לא ינסו שארי הבשר של הנהרגים לנקום את נקמתם? הרי מבחינתם האיש הרע הוא זה שהרג את בנם/אביהם/אהובם ולא להיפך.

יותר מדי טמטום, מעט מדי אקשן

את השאלה הזו בדיוק מפנה הבאד גאי המרכזי בסרט (בגילומו של ראדה סרבדז'יה) אל דמותו של ניסן, טוען שהוא מתייחס אל האנשים בצד השני של הנשק שלו כאל מטרות ולא יותר. כצופה, קשה שלא לחשוב שאולי הוא גם מדבר קצת אלינו, אל הקהל שמגיע לסרט כדי להתבדר מהרג של דמויות חד מימדיות כמו במשחק מחשב ישן, לטובת הגשמת רצונו של הגיבור. אך אל דאגה – אלה פחות או יותר כל העומק והשכבתיות שניתן למצוא בסרט הזה.

ביתר הזמן, שלוש הדמויות הראשיות כאילו מתמודדות בתחרות "מי מתנהג בצורה הכי מטומטמת", כאשר ממש עד לקו הסיום זהות הזוכה אינה ברורה. יכולת קבלת ההחלטות של גיבורי סרטי אקשן מעולם לא הייתה הנדבך הכי אמין בז'אנר, אבל באמת שיש דברים שאי אפשר להבליג עליהם. ואם בכל כמה דקות אין ברירה אלא לצעוק לעבר המסך, או לפחות לחשוב בקול רם, כל מיני משפטים בסגנון "אני לא מאמין שזה מה שקרה עכשיו" - קצת קשה להנות מיתר ההתרחשויות. כל הדיאלוגים בסרט מובילים לסיטואציות שיובילו לסצנות מתח או פעולה, כמקובל, אך כאשר הדרך היא כה אקראית או מאולצת, כמעט בלתי אפשרי להנות מן האקשן עצמו.

» ההברקה האחרונה של לוק בסון

הצרה האמיתית היא שלמעט מרדף ספקטקולרי אחד, גם כל נושא הפעולה בסרט הזה מטופל בחפיפניקיות מרגיזה ובאופן שמתנדף מהזכרון תוך כדי הצפייה ממש. הנושא הופך לבולט במיוחד בשני רגעים שהם מחווה לסרט חדש למדי, אשר כנראה כבר הפך לקלאסיקה שמותר לאזכר ולצטט ממנה - דרייב של ניקולס וינדינג רפן. הראשונה מרומזת, בפסקול בלבד, אבל אז מגיעה סצנה שהיא כל-כולה רפרנס ארוך לסרט, שלמרות גילו הצעיר נהיה לסמל של גיבור האקשן החדש, אותו הפליא לגלם ריאן גוסלינג. אך כאמור, דווקא האזכור הזה יוצר השוואה שאינה מחמיאה לשחקן הוותיק מבין השניים.

לא מצליח לשחזר את ההופעה מהסרט הראשון. ליאם ניסן ב"חטופה 2" (צילום: יח"צ)

קל לתלות את האשמה בבמאי, אוליבייה מגטון הצרפתי, אבל האמת היא שהאחראי האמיתי הוא המנטור שלו. אפשר לזקוף לזכותו של בסון הרבה מאוד החלטות מוצלחות. רק השנה היה לו את נעולים – אחלה של אקשן מופרך שלא לוקח את עצמו ברצינות לשניה ומהנה כמעט לכל אורכו. זאת משום שלפרוייקט זה בחר סנדק האקשן הצרפתי צמד במאים רעננים, בעוד את "חטופה 2” הוא הפקיד בידיו של מגטון, שלא מצליח להוכיח את עצמו אבל ממשיך לקבל הזדמנויות. אחרי שכשל להטביע חותם ב"המשלח 3” (שיצא באותה שנה של “חטופה”) וגם בקולומביאנה בשנה שעברה, מגטון הוא כנראה אחד הבמאים הכי חסרי ייחוד ומעוף שעובדים תחת המטריה היצירתית של בסון. זאת בשעה ששאר בני טיפוחיו, הצרפתים גם הם, משתלטים אט-אט על התחום בהוליווד.

מי שיבחר להמשיך לשמור אמונים לצרפתי, ישמח ודאי לדעת שבסון מתכנן גם לביים בעצמו בשנה הבאה. הסרט ייקרא "Malavita”, ויעסוק בגנגסטר אמריקאי שפרש לצרפת. מככבים בו רוברט דה נירו, מישל פייפר וטומי לי ג'ונס. מעריצי ליאם ניסן, לעומת זאת, יתבאסו לגלות שני מותחנים נוספים בכיכובו כבר ב-2013. נקווה שיהיו אלה תפקידים מרשימים וזכירים יותר מאשר זה שגילם בסרט הנוכחי.

» חטופה 2 - מועדי הקרנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ