"חלקם של מלאכים": קן לואץ' מתרכך לעת זקנה?

הבמאי הבריטי מגיש יצירתו הקלילה והמבדרת ביותר, אבל גם בה הוא נשאר נאמן לאג'נדה החברתית ולאותנטיות המעמדית ולא שוכח לרגש. השחקנים הלא מקצועיים מעניקים אמינות לעלילה המוזרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כמו האחים דארדן, גם קן לואץ' (כבר בן 76) נאמן לאורך כל שנות הקריירה הארוכה שלו לקולנוע ריאליסטי בעל אג'נדה חברתית, העוסק לא מעט בצעירים שלא מצליחים לצאת ממעגל העוני והפשע. אבל נראה שלאחרונה, בדיוק כמו הדארדנים - שסרטם האחרון "הילד עם האופניים" היה האופטימי שבסרטיהם - גם לואץ' מתרכך. סרטו "מחפשים את אריק", מלפני שלוש שנים, הוא דוגמה טובה לכך. גם סרטו החדש חלקם של מלאכים הוא קומדיה מקסימה וכובשת, שמעניקה תקווה בנוגע ליכולתם של עבריינים להשתקם ולחזור למוטב. הציפיות לסרט קודר ומעיק התפוגגו, ואני התמוגגתי מכל רגע.

» חלקם של מלאכים - כל הפרטים

צעירים סקוטים שהסתבכו עם החוק ונשפטו לעבודות שירות מגיעים לרצות את עונשם אצל הארי, מדריך מקומי (ג'ון הנשואו הנהדר) המתגלה כאדם טוב לב המטפח צעירים מופרעים משום שהוא מאמין ביכולתם לשנות את חייהם. כחובב מושבע של וויסקי, הוא מנסה לקרבם לעולמו ולהחדיר בם אנינות טעם, ולכן לוקח אותם לימי כיף במזקקות, שבהן עורכים להם טעימות מסוגים שונים. פעם אחת, כשמציגים בפני החבורה חבית נדירה השווה מיליוני פאונד ומכילה את הוויסקי הטוב בעולם, הם מחליטים לעשות, רגע לפני שהם חוזרים למוטב, את המכה האחרונה בחייהם.

גאולה דרך הוויסקי. "חלקם של מלאכים" - טריילר:

במרכז החבורה ניצב גיבור הסרט, בחור ושמו רובי, המגולם על ידי שחקן מתחיל ונפלא במיוחד, פול בראניגן. בתחילת הסרט משתמש התסריטאי (פול לברטי, הקבוע של לואץ') בטכניקה פשוטה ויעילה לקרבו ללב הצופה. רובי עומד בבית משפט מול חבר המושבעים והשופט, הניצבים בפני ההחלטה האם להחזירו לכלא או לדון אותו לעבודות שירות. הסנגורית מבקשת שלא להחמיר עם הצעיר ושוטחת את נסיבות חייו ואת ההיסטוריה המשפחתית שלו. כך הצופה נכנס מיד לנבכי חייו של הגיבור, ומתאהב בו.

» ראיון עם כוכב הסרט פול בראניגן

אחד מטיעוניה של הסנגורית הוא שרובי מקיים זוגיות ממושכת עם חברתו ההרה, ולמענה ולמען בנו הבכור הוא נלחם לחזור למוטב. ואכן, רובי מוכיח עצמו כמי שמתרחק מהפשע למרות התגרויות חוזרות של עבריינים מעברו, והוא גם הראשון מבין החניכים להתאהב בוויסקי ולפתח חך רגיש. הוא מתחיל לזהות טעמים של ים, פירות, שוקולד ואפילו קוקוס בכוסית בודדה של וויסקי.

בסוף האהבה מנצחת 

"חלקם של מלאכים" הוא, כאמור, קליל ומבדר, ואף מרגש, ויחד עם זאת יש בו גם את מגע היד הלואצ'י המוכר. הבמאי מיטיב להביא למסך שכונתיות אותנטית, סלנג וסצנות אמינות של התלהמות גברית: מכות, שכרות והשתטות. גם כאן, כמו ברבים מסרטיו, גיבורי הסרט הם חבורה של פרחחים מובטלים, לוזרים, וכמצופה הם מגולמים על ידי נון־אקטורס שמעניקים אמינות לעלילה המעט מוזרה.

עוד כשרון גולמי שמגלה הבמאי הוותיק. פול בראניגן (צילום: מתוך הסרט)

שיר הסיום של הסרט, הלהיט "I Would Walk 500 Miles" של הלהקה הסקוטית הפרוקליימרס, כמעט הפיל אותי מהכיסא מרוב תדהמה. לואץ' מסיים סרט בלהיט קצבי? אבל הבחירה מוצדקת ומדויקת. זהו שיר על אהבה טוטלית: "כשאעבוד אעביר לך כל פני, וכשאשתכר אשתכר לצדך, ואלך 1,000 מיילס כדי ליפול על מפתן דלתך". ובסרט הזה, באמת שהאהבה מנצחת.

» חלקם של מלאכים - מועדי הקרנה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ