"זהות גנובה": בלי מאט דיימון, עם גלולות כוח-על

בפרק הרביעי בסדרת "זהות" נכנס ג'רמי רנר לנעליו הגדולות של כוכב הטרילוגיה הקודמת, בתפקיד סוכן חדש ונבגד. האקשן והמתח מרשימים אבל עד שמפנימים את כל השמות והמושגים מגיע הסיום החלש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זהות גנובה הוא אכן עוד סרט אקשן אמריקאי, אבל ייחודו הוא בכך שהוא מסתורי וחידתי מרוב הסרטים בז'אנר. הדבר בולט עד כדי כך שחלקו הראשון הזכיר לי במעט את החפרפרת, סרט הריגול המצוין מן השנה שעברה שנעשה על פי ספרו של ג'ון לה קארה. גם כאן, הבמאי והתסריטאי טוני גילרוי - שסרטו מבוסס, כמו חלקיה האחרים של סדרת "זהות", על ספריו של רוברט לדלום – לא מאכיל את הצופה בכפית. העובדות לא נמסרות לפרטי פרטים ולוקח זמן רב עד שהעלילה (הפשוטה אמנם) מתחילה להתבהר. הצופה מוצא עצמו לא אחת נזרק לתוך שיחותיהם של אנשי ה־CIA ונתקל במושגים סתומים כמו "הניסוי", "המבצע" או "השיבוש". או ב"סוכן מספר 2" ו"סוכן מספר 3", כשבעצם אין לו מושג מי הוא מי, משום שהסוכנים אינם מכונים בשמותיהם וגם נדרש זמן רב כדי להבין איזה מספר מיוחס לאיזה סוכן.

» זהות גנובה - כל הפרטים ומועדי הקרנה

על פי עלילת הסרט, כיוון ש"השיבוש" ב"ניסוי" חמור כל כך, הסוכנות חוששת מ"התלקחות" ומ"דליפה" שתגרור "קטסטרופה", ולכן מתקבלת החלטה לחסל את חמשת "המספרים", כלומר הסוכנים. הם בני אדם בשר ודם, אבל מבחינת הקולונל (אדוארד נורטון) הם כמו חיילי עץ בלוח שחמט. "המעשים שלנו ראויים לגינוי מבחינה מוסרית, אבל הם הכרחיים לחלוטין", מציין מפעיל הסוכנים קר הרוח והמנוול, הקנאי אך ורק לביטחונה של אמריקה.

הסוכן ג'ייסון בורן (שגולם על ידי מאט דיימון) כבר לא קיים בחלק הרביעי של הסדרה (למרות שהסרט עדיין קרוי על שמו, "Bourne Legacy"), ובמקומו מככב גיבור חדש, הסוכן ארון קרוס (ג'רמי רנר). אך למרות שהגיבור חדש, העלילה ישנה. שוב הסוכן מבין שמפעיליו מנסים לחסלו או מבצעים פשעים חמורים. לכן הוא עורק, משלה אותם שהוא אינו בין החיים וכך מצליח "להרדים" אותם ובה בעת להילחם בהם כדי לחשוף פרשה סבוכה של שחיתות שלטונית.

קח מספר. "זהות גנובה" - הטריילר:

מתחיל מרשים, נגמר חלש בתחילת הסרט נדמה קרוס כאחד הסוכנים המרשימים שנראו על מסך (יכולות שג'יימס בונד המטורזן, למשל, לא הוכיח מעולם), כאשר הוא שורד בערבות אלסקה ללא קורת גג, ישן בשלג, מתרחץ במים קפואים, קופץ ומטפס על צוקים. בדיוק כמו זאב לבן הרגיל לחיות בשלג מיום שנולד. אף אויב לא יכול על קרוס - לא הזאבים ולא מפעיליו - למעט אויב אחד קטן: כדור כחול שהוא אמור לקחת מדי יום, המחזק יכולות מנטליות ופיזיות.

» ג'רמי רנר וג'מה ארטרטון צדים מכשפות בסרט חדש» "זהות גנובה" מדיח את בטמן מראש טבלת שוברי הקופותפרט ביוגרפי מעניין מסביר את תלותו הנפשית ולא רק הפיזית של קרוס בכדורים. מסתבר כי לפני שגויס היה חייל בצבא ארצות הברית וסבל מהתעללות על ידי מפקדו, שכינה אותו דביל ולוזר. התפיסה העצמית שלו הצליחה להשתנות אך ורק בעזרת הכדורים, וכעת הוא חושש שיחזור להיות אותו מפסידן. כשהוא מחליט לערוק מתחיל קרוס בתהליך גמילה קשה ומבין כי הוא חייב להגיע למעבדה וליצור קשר עם הרופאה, ד"ר מרתה שרינג (רייצ'ל וייז), כדי להשיג עוד כדורים. זוהי, כמובן, תחילתו של סיפור אהבה. הסרט מבוים, מצולם וערוך במיומנות מרשימה, ומצליח להיות מאוד מותח כמעט לכל אורכו. זאת למעט חצי השעה האחרונה, שבה מתנהל מרדף ארוך, מתיש ומשעמם. אולם המרדף, שמתקיים בחלקו הגדול על אופנועים, כל כך ירוד בהשוואה לחלקו הראשון והמכריע של הסרט, עד כי הוא מסיים באופן חלש מאוד סרט שאלמלא סופו יכולתי להגדירו כבידור יעיל וטוב.

זהות גנובה - מועדי הקרנה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ