המשגיחים: בואו, יש מכות

בסרט הביכורים שלו, מני יעיש ממצב את עצמו כיוצר מלא הברקות שמבין שהעיקר זה לא לפחד כלל. כשז'אן קלוד ואן דאם פוגש סרט בורקס מהסבנטיז התוצאה רחוקה מלהיות אחידה, אך האלימות המסוגננת והמשחק המרשים מפצים על הפספוס העלילתי

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורון שמיר, עכבר העיר

איזה טיימינג מצוין יש להמשגיחים. איזו בנייה שיווקית נהדרת, כזו שיוצרת רצף הצלחות המסתיים, לעת עתה, כשהסרט מגיע אל האקרנים. הוא תפס כותרות לראשונה כאשר התקבל לפסטיבל קאן שנערך בחודש מאי, ממנו אף יצא עם פרס איגוד הבמאים והתסריטאים, במסגרת המשנית בה הוקרן. חודש לאחר מכן הוא פתח את פסטיבל קולנוע דרום, וכעת הוא מתמודד על פרס הסרט הישראלי העלילתי הטוב ביותר במהדורה ה-29 של פסטיבל הקולנוע ירושלים, במסגרתו הוא הוקרן אתמול (ראשון). בקיצור, אם התעדכנתם במתרחש בעולם הקולנוע במהלך החודשיים-שלושה האחרונים, ודאי כבר שמעתם דבר או שניים על סרט הביכורים של מני יעיש.» המשגיחים - הפרטים המלאים» העורך הסודי של הקולנוע הישראלי החדש» פסטיבל הקולנוע ירושלים 2012

העלילה מתרחשת בשכונה בת-ימית טיפוסית, מקום המפגש של שלושה חברים עם תורתו של הרבי נחמן מאומן, אוקראינה. אבי (רועי אסף), עובד בחנות הירקות של אביב בימים ומלחין מוזיקת טראנס לניידת ברסלבית בלילות. בין לבין הוא מבלה בשיעורי תורה ומשחקי שש-בש עם שני חבריו הטובים, קובי (גל פרידמן) ויניב (איציק גולן). לאחר עימות אלים בין השלישייה לבין חבורת רוסים שיכורים המפרים את קדושת השבת, הופכים החבר'ה לאוכפי שקט מטעם עצמם. בכל פעם שאירוע שאינו עולה בקנה אחד עם השקפת עולמם מתרחש בשכונה, הם מגיעים חמושים באלות כדי לפוצץ פרצופים. אך כאשר אבי מתאהב בבחורה חדשה באזור, מירי שמה (רותם זיסמן-כהן), ניצבת בפניו דילמה. מצד אחד, היא לא מתלבשת בצניעות והחברים להוטים לחנך אותה. מאידך, אולי יש מקום לגישה עדינה יותר.כשואן דאם מנשנש בורקס חייבים להודות, ל"המשגיחים" יש את אחד התקצירים המבטיחים והמגניבים בקולנוע הישראלי של השנים האחרונות. נקודת מוצא עלילתית שהיא לא פחות מפוטנציאל לסרט פולחן, ממש ז'אנר הבורקס פוגש את ז'אן קלוד ואן דאם. הבימוי של יעיש, שגם כתב את התסריט, בהחלט מודע לעניין ונוטה ללהטט בין העממי לראוותני. מבחינה קולנועית, זה אומר סצנות לא קצרות של מכות ואקשן, שימוש בטריקים אנטי-ריאליסטיים כמו מסך מפוצל וגם הרבה סטייל, שתמיד חסר במחוזותינו. מאידך, הסרט נמשך גם אל הקומי והאותנטי, מציג את ההווי השכונתי בשיאו ולא מפחד גם לצאת מגוחך כשצריך. במהלך סצנה המציגה המוני ילדים רצים ברחוב וצועקים "בואו, יש מכות!", שאלתי את עצמי איך ייתכן שבשום סרט ישראלי עכשווי לא צולם רגע כה אמין וראוי שכזה. רגע שמאפיין באופן מיידי את השכונה, מעגן אותה במציאות המוכרת אבל גם מספיק מעניין קולנועית הודות לאופן בו הוא עשוי ומטופל. המשגיחים - טריילר:

אין ספק שנדרש הרבה אומץ כדי להחליף מספר סגנונות קולנועיים כבר בסרט ראשון. וצריך עוד יותר אומץ כדי להתמסר להומור המדובר, הומור שיש לדאוג כל העת שלא יהפוך לפארודיה עצמית. אולם, כל אלה רק הופכים את הגירוד בפדחת לחריף אף יותר, נוכח הנתיב אותו בחר הסרט לקחת. מצד אחד, אין ספק כי "המשגיחים" מציף אל פני השטח נושאים טעונים כמו האלימות בחברה הישראלית וכפייה דתית, לצד היכולת הבלתי ניתנת לערעור שלו להציג מצבים מורכבים, כמו חסיד שונא ערבים שמקלל בערבית מבלי שתהיה לו טיפת מודעות לדיסוננס שיצר. בהקשר זה, יש לציין לטובה בעיקר את רועי אסף, במפגן אדיר של עוצמה דרמתית. הוא משכיל לשלב בין הקשוח לרגיש, בין הדתי חמום המוח לדתי המבין והפתוח, ובעיקר בין הופעה מאוד פיזית למשחק מבוסס מימיקה עדינה. אסף מסמן עצמו בסרט הזה כמועמד מוביל לפרס אופיר, בוודאות.

מצד שני ולמרות כל מעלותיו, אין להתעלם מתחושת הפספוס הכוללת, נוכח הכיוונים בהם בוחר הסרט לצעוד. בסופו של דבר ובניקוי כל ההו-הא הקולנועי, שוב מדובר בסרט בו הגיבור צריך לבחור בין החבר'ה לבין הבחורה. ככל שמתקדמת העלילה, האנשים הופכים לסמלים שמייצגים רעיונות או לדמויות יותר ויותר פלקטיות, במקום שיעברו תהליך הפוך של שינוי והתפתחות. יחסית לסרט שמקבל המון החלטות נועזות במערכה הראשונה, בסופו נדמה כי הוא בחר דווקא בכל הדרכים הקלות והצפויות. כאילו משהו בזרימה שלו נתקע, ולכן הוא זלג חזרה אל תוך תבנית מוכרת לעייפה. כך שלמרות כמה רגעים חזקים, דוקרים ואפילו מרגשים, ועל אף גיבור קולנועי מעולה, נדמה שכיצירה שלמה "המשגיחים" הוא סרט מאכזב, על גבול המבאס. את העידוד והנחמה  - כי הרי אין ייאוש בעולם כלל - אפשר לשאוב מן הידיעה כי זהו סרט בכורה של יוצר בעל ראש שופע הברקות, שליבו מצוי במקום הנכון.

המשגיחים - מועדי הקרנהפסטיבל הקולנוע ירושלים - כל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ