"איך להיפטר מהבוס": קומדיה שחורה לא מספיק שחורה - ביקורת סרטים - הארץ

"איך להיפטר מהבוס": קומדיה שחורה לא מספיק שחורה

הרעיון המבטיח והקאסט המושקע של "איך להיפטר מהבוס" היה יכול לעבוד טוב יותר בידיים של תסריטאי אמיץ. אבל במקום סאטירה חריפה קיבלנו עוד "בדרך לחתונה עוצרים"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דגן ואלד, עכבר העיר אונליין

עם עסקים נואשים באים צעדים נואשים. איך להיפטר מהבוס, סרטו של סת' גורדון ("Four Christmases") הוא עוד בן לשושלת סרטים שצמחה בשנים האחרונות, נוכח המשבר הכלכלי שהכה בארצות הברית (ובעולם), לצד "קומפני מן" ולארי קראון. אלא שבניגוד אליהם, לא מדובר בסיפור התאוששות וחיים חדשים של העובד הממוצע, אלא במלחמה בין העובד למעבידיו, הרומסים את זכויותיו האלמנטאריות בשביל הנאות פרטיות לגמרי.איך להיפטר מהבוס - כל הפרטים

ניק (ג'ייסון בייטמן, בתפקיד נטול הומור וכריזמה, וחבל), הוא עובד ותיק בחברת הייטק כלשהי, המחכה לקידום המצופה למשרת סמנכ"ל, שויתר על חייו האישיים שלו למען העבודה. אלא שהבוס הקטנוני שלו (קווין ספייסי), מעדיף להעביד את ניק בעבודות פרך למען הקידום - שבסופו של דבר מבוטל למען סיפוח והרחבת האחריות (והמשרד) של הבוס. מנגד נמצא קורט (ג'ייסון סודייקיס), העובד כרואה חשבון בחברת כימיקלים קטנה תחת בוס זקן וחביב (דונלד סאת'רלנד) המתייחס כאילו היה בנו. אך הבוס נפטר ומשתלט על מקומו בנו האמיתי (קולין פארל – עם כרס!) הטיפש וכפוי הטובה, שעל ההתמכרות שלו לזונות ולסמים מאפיל רק הטעם הנוראי שלו בעיצוב פנים.מעניין אם יש צ'ק פיצויים בכלא. "איך להיפטר מהבוס":לבסוף, דייל (צ'רלי דיי), בחור תמים ומאורס, העובד כעוזר לרופאת שיניים סקסית (ג'ניפר אניסטון), שלא בוחלת באף אמצעי על מנת לפתות, להביך ולהטריד אותו, בין אם הוא בהכרה או לא. השלישייה מחליטה לאחד כוחות, ונעזרים ב"יועץ לרציחות" (ג'יימי פוקס) על מנת להגות תכנית שבה כל אחד יהרוג את הבוס של השני. כצפוי, המזימה משתבשת.

הדילמה של רוצחים לשבוע בדרך לחתונה קשה שלא להשוות סרט זה לקומדיות ה"ברומאנס" – חברויות הגברים - של השנים האחרונות: כמו "בדרך לחתונה עוצרים בבנגקוק" או "מסיבת רווקות" (קומדיית "ברומאנס" לכל דבר, רק עם נשים), ולפניהם גם "רווקים לשבוע" ו"הדילמה". גם "איך להיפטר מהבוס" ניחן באותו מבנה תסריטי: קבוצת חברים המנסה להשיג מטרה מסוימת, ובדרך מצפה להם דרך חתחתים של חוויות מיניות, בדיחות הקשורות בחיות, הומור שירותים והופעת אורח מפתיע בסוף.אי אפשר לזהות אותו. קולין פארל וג'ייסון סודייקיס ב"איך להיפטר מהבוס"גם "איך להיפטר מהבוס" שם את הקלפים שלו על עלילה צפויה וקלילה וטון וולגארי מסוים – אך הסרט מפספס דווקא איפה שהוא לא היה חייב. בעוד שהחצי הראשון של הסרט משעשע, בעיקר בזכות היריבות של סודייקיס ופארל, החצי השני של הסרט תופס תפנית מרירה מדי, לא מרגשת ולא מבדרת – במיוחד לנוכח המשחק הצעקני והתזזיתי מדי של דיי, שממש עולה על העצבים. גם צמד זוכי האוסקר, קווין ספייס וג'יימי פוקס ממשיכים לדרדר את היוקרה שלהם: ספייסי, מומחה גדול בדמויות ציניות, נופל לעוד תפקיד כתוב רע, ופוקס בכלל מיותר ולא מצחיק, כשהתכונה היחידה שמאפיינת את הדמות שלו היא צבע העור.

קום התנערה התאגדות נקמנית של עובדים ופועלים כנגד המעסיקים היא לא דבר חדש בקולנוע. בשנים האחרונות יש, כמובן, אינפלציה אקטואלית בתחום (תאגיד ענק – בנק "האחים להמן", שהיה לו תפקיד משמעותי במשבר הכלכלי – אפילו זוכה כאן ליריקה פרטנית בפרצוף), אך "איך להיפטר מהבוס" לא באמת מתייחס באופן הנכון לפרך הקפיטליזם. הכל כאן קליל מדי, וולגרי מדי או מריר מדי, מבלי אווירת השחיקה האמיתית שהייתה אמורה להתלוות לחיים של שלוש דמויות שנמצאות בסיטואציה שכזאת.הוא כבר מזמן לא לסטר בנקס. ג'ייסון בייטמן וקווין ספייסי ב"איך להיפטר מהבוס"

31 שנים עברו מאז קלאסיקה אמיתית על עובדים שמתנקמים בבוס – הקומדיה "תשע עד חמש" – ונדמה ש"איך להיפטר מהבוס" לקח את מבנה התסריט הזה (שנוגע גם הוא בנושאים כמו הטרדות מיניות במקום העבודה וקידומים לא מוצדקים), והקצין אותו עד לכדי שהפך לסיפור מלחמה של ממש. למרות שיש כאן כמה רגעים מצחיקים, היצירה השלמה לא באמת מתאספת לקומדיה שעובדת. למרות הפוטנציאל הרב של הסרט והקאסט המוקפד שלו, הסרט נכשל בגלל שנדמה שמי שבאמת התעייף כאן מהעבודה הם לא הגיבורים אלא השחקנים והתסריטאים – כך נשארנו עם סרט שמשווק כקומדיה שחורה, מנסה להיות סאטירה אבל בסוף מסתפק בלהיות עוד סרט דאחקות נוסח "בדרך לחתונה". נכון, ג'ניפר אניסטון מתפשטת (וזה אפילו היה הטריק השיווקי העיקרי של הסרט) – אבל זה לא מספיק בשביל למכור כרטיס.איך להיפטר מהבוס - כל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ