שנת הדרקון

למרות שהוא ממש לא ממציא מחדש את הז'אנר, "<STRONG>אראגון</STRONG>" הוא סרט חביב, שייקח את הילדים שלכם (והילדים שבכם) <STRONG>למסע קסום, מהנה, ומלא אפקטים</STRONG>

אורון שמיר, גלריה, הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורון שמיר, גלריה, הארץ

בתור חובב גדול של סרטי הפנטזיה, הייתי רוצה למחות על כך שהז'אנר הזה נתפס לעיתים כילדותי . בעיני, סרט אקשן רב פיצוצים ונעדר עלילה, הוא הרבה פחות בוגר. באופן אישי, תמיד מצאתי את העולמות הפנטסטיים המתוארים בספריהם של טולקין או פראטצ'ט, מעניינים יותר מהעולם האמיתי בעיתון של היום. אני יודע, יש הרבה שמות לאנשים כמוני, אבל כאשר בפרסומות לפסטיגל, נראה רן דנקר כשהוא צועק "פסטיגל פנטזיה!", נדמה כי השנה הקרובה עומדת להיות פנטסטית במיוחד.כששמעתי על סרט חדש המבוסס על ספר מצליח שגיבורו הוא אראגורן, סליחה - אראגון, כמובן שמיד קפצה לי לראש סדרת ספרי פנטזיה אחרת שעובדה לקולנוע. לכן, הגעתי עמוס ברגשות מעורבים להקרנת הסרט, שקוטלג כמובן כסרט לילדים.

בסרט "אראגון" אנו פוגשים את גיבורנו עוד לפני שידע שהוא כזה. בעבר נשלטה ממלכת אלאגייזיה בידי רוכבי הדרקונים, שהביאו לה עידן של שלום ושגשוג. הכל השתנה כאשר אחד משלהם בגד בחבריו, שם קץ לעידן הדרקונים, והפך למלך עריץ.  באותה ממלכה מדוכאת, חי לו בן איכרים צעיר בשם אראגון (אדוארד ספלירס, בהופעת בכורה קולנועית), המתגורר בחווה צנועה, עם דודו ובן-דודו. חייו משתנים ללא היכר כאשר הוא מוצא, באורח פלא, ביצת דרקון. מרגע זה ייצא אראגון למסע ארוך, במהלכו יפגוש דמויות רבות: ברום (ג'רמי איירונס, "תהפוכות הגורל") שילמד אותו על ייעודו האמיתי ועל העידן הקדום; אריא (סיינה גילורי, "אהבה זה כל הסיפור"), נסיכה לוחמת הקוראת לאראגון בחלומותיו; המלך גלבטוריקס (ג'ון מלקוביץ', "יחסים מסוכנים") המרושע שרוצה במותו; המכשף דרזא (רוברט קרלייל, "ללכת עד הסוף") משרתו של המלך, השולט בכוחות האופל; אג'יהאד (דג'ימון הונסו, "גלאדיאטור") מנהיג מורדי ה"ווארדן"; מורטאג (גארט הדלאנד, "טרויה") שעוקב אחריו וטבעו לא ברור; ועוד רעים וטובים. אראגון ילמד להשתמש בכשפים, יגלה את כוחותיו הפנימיים וינהל מערכת יחסים מורכבת עם סאפירה (קולה של רייצ'ל ווייז, "הגנן המסור") - הדרקונית שלו.

כריסטופר פאוליני, החל לכתוב את "אראגון" כשהיה בן 15 בלבד. הספר הפך לרב מכר עולמי בשנת 2003, וכיום משלים פאוליני את כתיבת הספר האחרון בטרילוגיה. אולפני "פוקס" רכשו את הזכויות לעיבוד הקולנועי המתבקש, ומלאכת הבימוי הוטלה על אשף האפקטים המיוחדים סטפן פנגמאייר ("טוויסטר, "הסערה המושלמת"). פנגמאייר אומנם טירון בבימוי (למעשה זהו סרטו הראשון), אבל אי אפשר לומר שאין לו חזון אמנותי. הוא גם מצליח שלא להעמיס על הצופה יותר מדי פרטים לא הכרחיים, וקצב הזרימה העלילתית קולח.אדוארד ספילירס, נבחר לתפקיד הראשי לאחר מסע חיפושים ליהוקי, שהושווה בגודלו לזה של "הארי פוטר", והוא סוחב את מירב הכובד של הסיפור על כתפיו הצנומות. שאר השחקנים המוערכים בהחלט עוזרים לו, בשיתוף עם מחלקות התלבושות והאיפור הנהדרות (ממש לא זיהיתי את רוברט קרלייל). את מירב המחמאות אני מעניק למחלקות האפקטים המיוחדים של WETA Digital ("שר הטבעות", "קינג קונג") ו-ILM (של ג'ורג' לוקאס), שהקימו לחיים את הדרקונית הכי מגניבה על המסך, מאז שון קונרי ב"לב הדרקון". סאפירה פשוט מרימה את הסרט אל-על. תוסיפו לכל אלה שיר נושא עם פוטנציאל ממכר, שנקרא "Keep Holding On", בביצועה של אבריל לאבין, ותקבלו להיט בטוח.

אני מודה שהסיפור די שחוק וממש לא ממציא מחדש את הז'אנר, והעולם הפנטסטי של פאוליני ופנגמאייר רחוק מלהיות מושלם. אבל בכל זאת, מצאתי את הסרט חביב ביותר. הוא לא מומלץ לשוחרי פנטזיה רציניים, אבל כמו "נרניה" לפניו, "אראגון" ייקח את הילדים שלכם, ואת הילדים שבכם, למסע קסום ומהנה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ