חן חדד, עכבר העיר

עוד בשלבי הפקתו סרט הזומבים האפוקליפטי "מלחמת העולם Z" זכה להד תקשורתי נרחב, בזכות ליהוקם של שחקנים ישראלים למותחן ההוליוודי לצד בראד פיט ובזכות העובדה שחלקים מהעלילה מתרחשים בישראל (למרות שהסצנות המדוברות צולמו במלטה). צפייה בסרט חושפת שלמרבה ההפתעה הפעם לא מדובר בישראלים שמסתפקים בתפקיד גופה או מחבל אלא בנוכחות ישראלית משמעותית, שאלמלא הזומבים ברקע היה נדמה שמדובר בקמפיין מהונדס של משרד הביטחון לחיזוק מעמדה של ישראל ברחבי העולם. » מלחמת העולם Z - מועדי הקרנה

מותחן האימה, שבוים על ידי  מארק פורסטר ("קוואנטום של נחמה") ומבוסס על ספרו של מקס ברוקס, נפתח בסצנת אקשן מצוינת שלא מתעכבת יותר מדי על סיפור הרקע וקופצת ישר ללב האפוקליפסה הזומבית. פיט מגלם חוקר או"ם לשעבר המחזיק בכישורי הישרדות שמתאימים יותר לג'יימס בונד מאשר לסוכן של האומות המאוחדות, ויוצא לראיין  קבוצות ניצולים שונות כדי למצוא דרך לעצור את הקטסטרופה. בדרך הוא מנסה לשמור על שלום בנותיו ואשתו (כוכבת הסדרה "דה קילינג" מיריאל אנוס), קופץ לירושלים ומשתף פעולה עם חיילת ישראלית (דניאלה קרטס בתפקיד ראשי) ועם שלל ישראלים בתפקידים משניים, ובהם אורי פפר, ג'וליה לוי בוקן ולוסי אלהריש (המגלמים ברובם חיילי צה"ל בבסיס בירושלים ופליטים פלסטינים).

אם נשים לרגע בצד את הדיונים הסוערים שהתעוררו בעולם סביב האופן שבו ישראל מוצגת בסרט, "מלחמת העולם Z" מספק מותחן אפקטיבי שמעניק משב רוח מרענן לטרנד הזומבים שפשט בשנים האחרונות על המסך הגדול ("זומבילנד", "מת עליה" והרשימה עוד ארוכה) והמסך הקטן ("המתים המהלכים" , "In the Flesh"). במקום הזומבים האיטיים, הגונחים והמייררים ומתקפות הסלואו-מושן שהורגלנו אליהם, הזומבים של "מלחמת העולם Z" הם זריזים, תוקפניים ואגרסיבים, וכך מספקים סצנות אקשן מוצלחות ששומרות על מתח כמעט לכל אורכו של הסרט. ובכל זאת, העובדה שהסרט נמשך כשעתיים מעידה כי הווירוס האמיתי הוא לא זה שמדביק את האנושות אלא המגפה הנוכחית שבמסגרתה האולפנים מותחים סרטים עתירי תקציב על פרק זמן מתיש ומיותר.נראה כמו קמפיין של משרד הביטחון לישראל. צפו בטריילר:

הקשר הישראלי מתגלה כבר בחלקו הראשון של הסרט עם החשיפה שישראל הייתה בין המדינות היחידות שלקחו ברצינות את המידע על התפשטות הזומבים (לצד קוריאה, שעקרה את שיני התושבים כדי למנוע מהם לנשוך זה את זה). לאור המידע, דמותו של פיט פוגשת בעיר הקודש את ראש המוסד בעל השם התמוה יורגן וורמברן (בגילומו של לודי בוקן). וורמברן מראה לו כיצד ממשלת ישראל משתמשת בחומת ההפרדה כדי להגן על תושביה, ויותר מכך, מסכימה להציל אזרחים פלסטינים שלא נדבקו במגיפה ולהכניסם לשטחה. "כל אדם שאנחנו מצילים הוא אדם אחד פחות להילחם בו", מכריז ראש המוסד, ואם לא השתכנעתם בכך שישראל חותרת לשלום, בסצנה הבאה נראים פלסטינים וישראלים שרים יחד "סאלאם, עלינו ועל כל העולם".

למרות האירוניה שטמונה בכך ששיר השלום הוא הדבר שגורם לזומבים לטפס על החומה ולאיים על ישראל, מבקרים אמריקאים ובלוגרים ברחבי העולם מתחו ביקורת על מה שתיארו כ"תעמולה הציונית". "בהקשר של הקונפליקט הישראלי-פלסטיני החומה היא סמל כבד וטעון, אבל כאן הוא הופך לכלי לשלום", כתב מבקר ה"לוס אנג'לס טיימס" סטיבן זייטצ'יק. "האם הצופים יפרשו את המסר של הסרט כך שהדבר הרע היחיד בחומה הנוכחית הוא שהיא לא אטומה דיה?", שאל הנדריק הרצברג במגזין הניו-יורקר, ובלוגר לונדוני בשם אווינאש ת'ארור כבש את הטוויטר ואת אל ג'זירה עם הציוץ "עיזבו את הזומבים, הדבר הכי לא ריאליסטי בסרט הוא שישראל מוצגת כאילו היא דואגת לפלסטינים".

בכל זאת, מי שישאיר את הפרשנות הפוליטית מחוץ למזגן הקריר של בית הקולנוע, יזכה בסרט מותח ובבידור אפקטיבי. כאמור, כדאי לקחת בחשבון את אורך הסרט, את העובדה שבראד פיט נראה לעיתים יותר כדוגמן מאשר שחקן (במיוחד כאשר הוא מסיט את שערו הארוך מאחורי אוזן אחת ורץ בסמטאות עם צעיף שמונח בנונשלנטיות מוקפדת על כתפו) ובעיקר את סצנת הסיום החלשה. אבל כל אלה מתגמדים ביחס לסצינות האקשן המהירות, האפקטים המרשימים והעלילה המופרכת אך המשכנעת, שהופכים את "מלחמת העולם Z" לסרט קיץ אידיאלי שירענן את העונה החמה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ