"קפטן פיליפס": אקשן יעיל עם טום הנקס

הסרט על חטיפת ספינתו של קפטן פיליפס מצליח לייצר מתח ודרמה, אבל האמריקניזציה המוחלטת של הסיפור עלולה לעשות לכם מחלת ים קשה

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורון שמיר, עכבר העיר

לפעמים הקולנוע מקנא בחדשות. אמנם יש לו את הספקטקל והיכולת ללטש כל פרט קטן כך שחוויית הצפייה תהיה המוצלחת ביותר שניתן, אבל הוא חסר את המיידיות האקטואלית. זו שבגינה תחושת הגולמיות של החומרים המצולמים מתגמדת נוכח הידיעה שאנחנו צופים במציאות היסטורית בזמן אמת. תולדות התקשורת מלאים באירועים גדולים שצולמו ודווחו בשידור חי, ואין הכוונה לחדשות שברור שעומדות לקרות, כמו נאום פוליטי או משחק ספורט גורלי. מדובר באותם אירועים לא צפויים ולא מתוכננים, המתרחשים על פני פרק זמן גדול מספיק בכדי שצוות חדשותי (או עובר אורח עם סמארטפון) ישמע עליהם ויספיק לרוץ לסקר אותם טרם הסתיימו.

האמריקאים אלופים בזה, ולעיתים מרדף משטרתי אחר חשוד פוטנציאלי יכול להיות משודר במשך שעות ארוכות, ולהדביק את צופיו למסך אפילו יותר מסרט אקשן - שמבטיח גמול גדול יותר, אבל כולו זיוף ואשליה. אירוע שכזה התרחש באפריל 2009, אז נחטפה ספינת סחר על ידי פיראטים סומלים. פרשיה שככל שהלכה והסתבכה הפכה לשיחת היום בעולם בעודה מוצגת בשידור חי. ולפעמים, כאשר הקולנוע מקנא בחדשות, הוא גונב מהן. כך נולדים סרטים כמו "קפטן פיליפס".

"קפטן פיליפס" – כל הפרטים ומועדי הקרנות

בגרסה הקולנועית, ריץ' פיליפס (טום הנקס) הוא קפטן אמריקאי של אניית משא, המובילה מטען עבור מומבסה אשר בקניה. כשספינתו מפליגה בסמוך לחופי סומליה, אזור בו ידוע שיש התרעות רבות על שודדי ים מודרניים שמנסים להשתלט על כלי שיט, חושיו של הקפטן מתעוררים והוא מנסה להשאיר את הצוות ער לסכנות. אנשיו מתמרמרים כמובן, שכן הם ספנים פשוטים ולא לוחמי קומנדו ימי. אבל כשאיום ממשי בדמות חבורת סומלים חמושים שאין להם מה להפסיד נצפה במשקפת הקפטן, כולם מתגייסים מיידית כדי להגן על הספינה. הבעיה היא שמולם עומד כח מאולתר בהנהגת סומלי שדוף אפילו יותר מהבדיחות על סומלים, כך לפי חבריו המקניטים. שמו הוא מוסי (ברחאד עבדי), והוא חסר מורא לפחות כמו שהוא רזה, שלא לדבר על שאיפותיו להיות קפטן בעצמו.

כשהקולנוע מקנא בחדשות. "קפטן פיליפס" - טריילר:

את הסרט ביים פול גרינגראס, סוג של מומחה בהעברת אירועים אקטואליים-לשעבר אל המדיום הקולנועי. בין עם ב"טיסה 93” שסיפר את סיפורו של אחד המטוסים החטופים בתקרית ה-11 בספטמבר, או בסרט מוקדם יותר שלו, “בלאדי סאנדיי”, על מאורעות ה-30 בינואר 1972, אז טבחו חיילים בריטים במורדים אירים. פן נוסף של הקריירה הקולנועית של גרינגראס מתבטא בסרטי הפעולה בכיכובו של ג'ייסון בורן. הוא ביים את פרקים מספר 2 ו-3 בסדרת “זהות”, וסגנונו האישי מזוהה עם הסדרה כולה. “קפטן פיליפס" הוא שילוב, או אולי מיצוי, של הקולנוע של גרינגראס. גם דרמטיזציה של אירועים אמיתיים שמטבעם עולים על כל דמיון, וגם מותחן אקשן במלוא מובן המילה. למרות שהפעם ניכר כי הוא קצת איבד את האיזון בכל הקשור לקצב ולא נותן לקהל רגע לנשום. וזה קצת קשה להחזיק אוויר בריאות במשך רוב רובן של 134 הדקות המרכיבות את הסרט.

גם פיראטים הם בני אדם?

עם זאת, האקשן בהחלט יעיל למדי, וההתחבאות מאחורי "סיפור אמיתי" נותנת הצדקה לסצנות מופרכות במיוחד. לזכותו של הסרט נזקפים, כמו תמיד אצל גרינגראס, הצילום הרועד והפריימים הסגורים, המייצרים את תחושת האינטנסיביות והמהימנות של סצנות הפעולה ואת הרגשת הכליאה הקלאוסטרופובית ברגעי המתח. הפעם משתלב הצילום הלא יציב עם תחושה קלה של מחלת ים, שכן כמעט כל הסרט מתנדנד בין הגלים. כל זה באדיבות בארי אקרויד, צלמו הקבוע של גרינגראס לסרטים מבוססי חדשות, שאף גויס אשתקד על ידי קתרין ביגלו לסרטה זוכה האוסקר "מטען הכאב". אותה ביגלו חזרה לאוסקרים אשתקד עם “כוננות עם שחר", גם הוא סרט המבוסס על אירוע היסטורי עכשווי. מה שמוביל אותנו לפן היותר בעייתי של "קפטן פיליפס".

כמו "כוננות עם שחר" בשעתו, גם "קפטן פיליפס" הוא, בין היתר, זריקת פטריוטיות לאומה האמריקאית, וניסיון להצדיק התנהגות במצבי קיצון מעין אלה יותר מאשר לבחון או לדון בה באמת. קפטן פיליפס, בגילומו הינקי להפליא של הנקס, מוצג כגיבור מאוד בעייתי לעיניים חיצוניות. הוא פזיז, נוטה לקחת את כל האחריות על עצמו גם במצבים לא מתאימים, ובעיקר לא סותם את הפה אפילו כשממש צריך (ולצערם של חלק מהצופים, גם החוטפים לא מגישים לו עזרה בכך). בדפי ההיסטוריה הוא רשום כגיבור אמריקאי, שהתנהלותו במצב הלחוץ הובילה לאפס אבדות בנפש מצד צוותו. אבל ההיסטוריה, כידוע, נכתבת על ידי המנצחים. ובמקרה הזה - גם התסריט.

“קפטן פיליפס" מבוסס על ספרו של ריצ'רד פיליפס האמיתי, אותו עיבד התסריטאי בילי ריי (“שם המשחק”, “משחקי הרעב”) למסך הגדול עבור גרינגראס והצוות. בניגוד לדיווחים חדשותיים שאמורים להיות מהימנים, התסריט חסר את המבט האובייקטיבי על ההתנהגות האמריקאית. כך שרק הצופים יוכלו לשפוט בעצמם האם פיליפס הוא גיבור אמיתי או סתם חסר אחריות בר מזל במיוחד, והאם גם הפיראטים הסומלים הם בני אדם.

"קפטן פיליפס" – מועדי הקרנות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ