"ג'ובס": כשהכסף מדבר המוזות שותקות

סטיב ג'ובס היה אחת הדמויות המורכבות של המאה ה-20, אבל הסרט שמתיימר לפצח את חידת חייו לא מתעכב על עניינים שבנפש אלא מתמקד בשאלה עיקרית אחת: איך הוא הרוויח כל כך הרבה כסף?

פבלו אוטין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פבלו אוטין, עכבר העיר

סטיב ג'ובס היה אחד האנשים המרתקים של היובל האחרון. להלן רזומה מקוצר: הוא הנגיש את המקינטוש, היה מהמקימים של אפל ופיקסר, כיהן בדירקטוריון של דיסני, חזר לנהל את אפל והשיק ליין מוצרים שמתחילים ב"איי" ועשו מהפכה בשוק הטכנולוגי. עם זאת, מה שמרתק באמת בדמותו של ג'ובס זה קהל המעריצים הסוגד לו ולמכשירים שעמד מאחורי יצירתם. ג'ובס הוא אחד האנשים שהפכו את המכשיר הטכנולוגי לעניין אישי ואפילו רגשי. לא מדובר יותר בשואב אבק או מיקרוגל שמשרת אותך בצרכים שלך - המכשיר האלקטרוני/דיגיטלי שלך הוא חלק מהגוף שלך, הזהות שלך, האידיאולוגיה שלך והנפש שלך. אחת התחושות שג'ובס כנראה ניסה לייצר, היא שהמכשיר שברשותך מבין אותך, ויודע מה אתה רוצה עוד לפניך. ג'ובס - כל הפרטים ומועדי הקרנהבגלל נקודת הפתיחה הזאת, "ג'ובס" עם אשטון קוצ'ר הוא כישלון גדול בתור סרט. חייו העשירים של ג'ובס והשפעתו הגדולה על החברה בת זמננו נותרת בסרט ברמה של כותרות בעיתון. סרטו של ג'ושוע מייקל סטרן מנסה לשחזר כמה רגעים בחייו של האיש שהפך לאגדה, להדהד לנאומים מפורסמים ואמירות ידועות שניסח. הסרט מנסה גם לייצג את הסתירות הפנימיות בדמות הזאת, שהיא כה קונטרוברסאלית. הוא מוצג כאיש בעל חזון, אך בו זמנית כרמאי, אובססיבי, מנותק רגשית וזועם. באחת הסצנות בתחילת הסרט אנחנו עדים לאופן שבו הוא מרמה את שותפו וממציא המקינטוש סטיב ווז'ניאק. אפשר להגיד שהסרט אמיץ ומנסה להציג תמונה מלאה, מורכבת ורוויית סתירות של הגיבור, אך מכיוון שכל הסצנות רק מסומנות ומוסברות, כל הזמן נוצרת התחושה שהעיקר הולך ומתפספס.כולם היו מכשיריו. "ג'ובס" - טריילר:פסיפס מחפש משמעות סרטים שכאלה, כמו "הרשת החברתית" על מארק צוקרברג ממציא הפייסבוק, מהדהדים לרעיון שבבסיס יצירות כמו "האזרח קיין": הניסיון להבין את נפשו וללכוד את דמותו של אדם בעל כוח, כסף, שליטה והשפעה ציבורית. "ג'ובס" מנסה לעשות זאת ומצמצם את הביוגרפיה העשירה של סטיב ג'ובס בעיקר למערכת היחסים בינו לבין חברת אפל. החלק הראשון של הסרט מספר על האירועים שהובילו להקמתה. החלק השני מספר איך ג'ובס איבד את החברה שהקים, ואיך הצליח להשיב אותה לידיו. מערכות יחסים משפחתיות, הקשר שלו עם אנשים אחרים ותהליכים פסיכולוגיים שעבר נותרים בגדר תעלומה. בעיקרון, צמצום זה לא אמור היה להיות בעיה אילו הסרט היה נותר נאמן למוקד שלו. אבל בגלל שהיוצרים החליטו בכל זאת לרמוז מעט על חייו הפרטיים של ג'ובס ועל אירועים אחרים בחייו, התוצאה לא מגובשת. כל התהליכים מרומזים, לא מפותחים, לא הגיוניים והכי גרוע - לא מאפשרים תובנה אמיתית על הדמות. התוצר הסופי הוא תסריט מבולגן ומאולץ, שלא מצליח ליצור תמונה מעמיקה של האדם.

רגע בולט שמדגים את הכישלון הזה בדיוק מתרחש כשג'ובס מציג בתערוכה את המצאתה הטרייה של אפל - המחשב מקינטוש 2 - והקהל מריע בהתלהבות. למה אנשים מוחים כפיים? אין לדעת. כלומר, דקות ארוכות במהלך הסרט מנסה ג'ובס לגייס כספים ומוחות כדי להמציא את המחשב החדש, אך ברגע שהוא מומצא אין שום רמז בסרט שיעזור להבין או להרגיש מה כל כך גאוני ומהפכני בו. הסרט נותן לנו להניח שסטיב ג'ובס גאון, אך הגאונות שלו לא ניכרת על המסך ולא מקבלת ביטוי. כך, "ג'ובס" נותר כאוסף אנקדוטות שלא מצליחות להתגבש לכדי פסיפס מעניין. מוכרים חלומות, קונים מניות

מה שכן מעניין ב"ג'ובס", הוא האופן בו נחשפת מהותו האידיאולוגית: כמו בכל סרט שמבוסס על אנשים אמיתיים, לפני שמתחילות כותרות הסיום מופיעה כתובית המספרת "מה קרה לגיבורים אחרי סיום הסיפור ". גם ב"ג'ובס" יש רגע כזה, ומה שכתוב בכתובית זה פחות או יותר: "סטיב ג'ובס והחברה שלו עשו המון כסף". כלומר, מוקדם עדיין לקבוע, אך לפי הסרט נראה שאפשר להשוות את דמותו של ג'ובס לגדולי הממציאים של ההיסטוריה האנושית, כמו ליאונרדו דה וינצ'י או תומס אלווה אדיסון. אם היינו עושים סרטים ביוגרפים על דה וינצ'י או על אדיסון, השאלה המרכזית שהייתה עולה היא "איך הם שינו את העולם?". לעומת זאת, נראה כי "ג'ובס" מנסה לענות על השאלה "איך ג'ובס נהיה מיליונר?".

מה שמרתק בסרט זו הסתירה הזאת: ג'ובס מוצג כלוחם האאוטסיידרים - הנאומים ותפיסת העולם שלו מעודדים אנשים להיות מרדנים, נגד המערכת, יצירתיים, לחשוב אחרת ולרדוף אחרי החלום שלהם. אבל לפי הסרט, אנחנו אמורים לעשות זאת לא בכדי לחיות חיים טובים יותר, חס וחלילה להגשים את היכולות שלנו או לשנות את העולם, אלא כי ככה נעשה המון כסף. בגסותו, "ג'ובס" חושף את הרמייה הקפיטליסטית בעורה העירום והמטריד. החברות העסקיות מוכרות חלומות, רגש, הזדהות אישית עם המוצר, מימוש עצמי ומרדנות. אבל אם נסתכל עמוק בתוכנו, נגלה שמה שבאמת מרגש אותנו זה לדעת בכמה עלתה המניה. ג'ובס - מועדי הקרנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ