"שתיקה": יש אלוהים, וקוראים לו סקורסזה

הסרט החדש של מרטין סקורסזה מצליח לשאול שאלות חדשות ומקוריות על אמונה ואלוהים, ומציג את הופעת המשחק הטובה ביותר של ליאם ניסן מאז "רשימת שינדלר". למרות אורכו הוא משמש כתזכורת לכך שהבמאי הטוב בעולם עדיין כאן

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתיקה
אורון שמיר, עכבר העיר

שני שחקנים בנסיקה נמצאים במיטבם תחת שרביטו של סקורסזה. "שתיקה" (צילום: יח"צ)מסתבר שאפילו כשאתה מרטין סקורסזה, מהנחשבים בבמאי הקולנוע שפועלים כיום, לא כל פרויקט שלך מתממש בקלות. סרטו החדש, ״שתיקה״, מבוסס על ספרו של שוסאקו אנדו מלפני חצי מאה, וסקורסזה מדבר על רצונו לביים גרסה קולנועית מאז שנות ה-80'. ההפקה נדחתה שוב ושוב, ו״שתיקה״ הפך לצל המלווה את הקריירה של סקורסזה באלף הנוכחי. זה היה אמור להיות הסרט הבא של הבמאי אחרי ״כנופיות ניו יורק״ (2002), ושוב הגיעו קשיים ומכשולים. לרגע נדמה היה שהחלום ההדדי, של הבמאי ומעריציו כאחד, פשוט יתפוגג אחרי למעלה משלושה עשורים. אבל בנקודה זאת התערבו אלי הקולנוע, או כך נדמה, והסרט הושלם ואף הקרן בסוף השנה האזרחית הקודמת בבכורה עולמית בוותיקן, באופן סמלי בהתחשב בנושאי העיסוק שלו. כעת הוא מגיע אל בתי הקולנוע גם בישראל שונאת הסרטים על ישו, אז כנראה שהאמונה בסקורסזה חזקה מן הכפירה בקדוש הנוצרי» הבמאי שנשאר אחרון: סקורסזה עדיין בועט» "תיקון": יצירה תנ"כית» אוסקר 2017 - כל מה שצריך לדעת» המנחים הכי גדולים של האוסקר» "אנשים שהם לא אני": דור מזוין» "לא פה, לא שם": הומור מתחת לחיג'אב» הרגעים הגדולים של גלובוס הזהב

פורטוגל אמנם הביאה את הנצרות הקתולית אל יפן כבר באמצע המאה ה-16, אבל שני הכמרים הפורטוגזיים שבחרו להגיע אל ארץ השמש העולה בזמן התרחשות עלילת הסרט עשו זאת בתקופה אחרת ומסיבות שונות. זה קורה במאה ה-17, בה יפנים שהתנצרו, ובמיוחד מיסיונרים מן החוץ, נרדפו ועונו בידי השלטונות. רודריגז (אנדרו גארפילד) וגארופה (אדם דרייבר) הם צמד שליחי ישו שמתגנבים אל הארץ המשוועת לכמרים. הנוצרים בה חיים בהיחבא ובהיעדר יכולת להתוודות בפני איש דת, הולכים וצוברים חטאים, כך שהם חשים הקלה גדולה עם בואם של השניים. גיבורינו נקרעים בין חובתם הדתית הכובלת אותם להישאר ולעזור להפיץ את הנצרות גם בסתר, לבין המשימה האמיתית לשמה הגיעו - למצוא את האב פררה (ליאם ניסן). מי שהיה אחד מעמודי התווך של ישו ותורתו הקדושה הפסיק לכתוב מכתבי דיווח אל ראשי הכנסייה, והמכתב האחרון ומעורר האימה שלו, הוא שיצר את הצורך במשלחת שתברר מה עלה בגורלו.זנח את הבלי "חטופה" על כל המשכוניו. ליאם ניסן, "שתיקה" (צילום: יח"צ)

על התסריט חתום סקורסזה במשותף עם ג׳יי קוקס, עמו שיתף פעולה ב״עידן התמימות״ ו״כנופיות ניו יורק״. זאת הפעם הראשונה מזה 20 שנה שסקורסזה נוטל לעצמו קרדיט כתסריטאי, מה שיכול להעיד על מעורבותו החריגה בכל שלבי הסרט. ככה זה כשאתה הבמאי להשכרה הכי מבוקש בהוליווד, גם בגיל 75, ומרוב פרנסה אין זמן לפרויקט תשוקה. מצד שני, מימון היה אחד הקשיים בהרמת ההפקה, ואכן אפשר להבין מדוע לא רבים רצו לממן סרט בו שני כמרים פורטוגזיים יוצאים לחפש את המנטור האובד שלהם ביפן של לפני כמה מאות שנים. יחד עם ההתעקשות של סקורסזה לשוב לצלם בפילם למרות שכבר אימץ את העידן הדיגיטלי, אין ספק שמדובר בהשקעה שמביאה עמה סיכון כלכלי, אבל כזה שמשתלם לפחות עבור הצופים שמתגעגעים להפקת ענק בניחוח של פעם. הסרט לא רק מצולם בלוקיישנים עוצרי נשימה, אלא גם מתאר אירועים מרחיבי נשמה, אך גם מכווצי שרירים בשל ריבוי סצנות קשות. התנופה המפורסמת של הבמאי נרגעת מעט לקראת הסוף, שלא לומר נחלשת, או שאולי זה פשוט סף הריכוז שמתקשה לעמוד בלמעלה משעתיים וחצי של עינויי גוף וחיבוטי נפש.

כיוון שמדובר על פרויקט שהתגלגל במשך עשורים, ידוע שבמקור יועדו שני שחקנים ממוצא לטיני לגלם את הגיבורים הפורטוגזיים (גאל גרסיה ברנאל ובניסיו דל טורו). לבסוף נחתו התפקידים בחיקם של שני אמריקאים צעירים בעלי הילת כוכבות הולכת וגדלה. גארפילד ממשיך כאן את התפקיד שגילם ב״הסרבן״, סרט המלחמה של מל גיבסון, ומשמש מעין ייצוג ארצי של ישו שהוכתר לתפקיד מטעם עצמו. אלא שהעומק של הדמות, ובהתאם גם התענית הפנימית שלה, גדולים פי כמה בסרט זה, מה שנזקף גם לזכות הבמאי שיודע איך לחלץ את ההופעה הדרושה משחקניו. טיעון תומך לכך אפשר לראות בהופעה של דרייבר, שכולה שימוש מושכל של יוצר ביתרונות ובחסרונות של כוכב מסוגו. כלומר, הנוכחות הפיזית של דרייבר בסרט זה משפיעה הרבה יותר מאשר הדקות בהן הוא נדרש לדיאלוג, עוד נקודה לטובת הבמאי המכיר את כל סוגי החומר עימם הוא עובד.מעורר געגוע להפקות הענק של פעם. "שתיקה" - טריילר:

בתפקיד הייצוג של הגאולה עצמה, הגביע הקדוש אותו מחפשים הגיבורים, מככב ליאם ניסן שחוזר סוף סוף לטריטוריה הטבעית שלו כשחקן דרמטי בדרמה מלאת פאתוס. אפשר רק לדמיין איך היה נראה הייצוג הקולנועי של האב פררה אם דניאל דיי-לואיס היה מגלם אותו, כפי שתוכנן במקור, ולפני שבוצע עוד שינוי פרסונלי אחד מיני רבים בעקבות הסחבת ההפקתית. אבל רצוי גם להסתפק בהופעה הכי טובה של ניסן מזה עידנים, גם בזכות האופן בו דמותו נבנית לאורך היצירה כנוכח-נפקד. זה מופלא במיוחד בהתחשב בכך שהקריירה שלו תפסה כיוון מצער של זבלוני אקשן בעקבות ״חטופה״, שהתחיל כהברקה והפך לסדרת סרטים חסרי טעם ומרובי חיקויים. מלבד השחקנים הללו, הקאסט כולל בין היתר את קירן הינדס, הכומר ששולח את גיבורינו למשימה, וגם איחוד של כמה מכוכבי הקאלט היפני האלים ״Ichi the Killer״, שמצליחים לעורר הרבה רגש כמו כל חבריהם האסיאתיים.אולי יש אלוהים, אבל הוא לא מאמין בנו? "שתיקה" (צילום: יח"צ)

המשחק הטעון או ערכי ההפקה הגרנדיוזיים, הם רק הכלים בעזרתם בונה הסרט את עצמו כיצירה שאחריה אין שום טעם בדיונים תיאולוגיים. כלומר, האם יש או אין אלוהים אינה השאלה, אפילו אם פקפוק עצמי וסדקים באמונה בעקבות מקרי מבחן מתמשכים הם בהחלט הקונפליקט של הדמות הראשית ושל מספר דמויות משנה. הסרט הולך צעד אחד קדימה ומשתמש בהיפותזה על מנת לבחון את השאלה העתיקה מכיוון אחר ומעניין יותר - מה אם יש אלוהים והוא זה שמתכחש אלינו במקום להפך? מה אם הוא קיים ואפילו מוכן לדבר אבל יודע שלא נאהב את מה שיש לו להגיד? מה אם פשוט לא אכפת לו, או שאולי אכפת לו באופן אחר מהצפוי?

״שתיקה״ מעמיד במבחן לא את עצם שתיקת האל מול כל מה שקורה, אלא את הסיבות לדממה. הוא מציג את ההבדלים בין חוטאים המתפתים שוב ושוב לסטות מדרך המלך ולבקש מחילה, לבין אלה ששואפים להיות צדיקים גמורים אבל מקריבים את הקורבן הלא נכון. בין אלה שעובדים סמלים וחפצים, למי שהתפיסה שלהם באמת מתעלה מעל לגשמי. בין מי שהדת והאמונה מחזקות אותם, לבין אלה שמחזקים את הדת והאמונה. בתור מאמין גדול בדת הקולנוע, ובמיוחד בנביא האמת שלה מרטין סקורסזה, אפשר רק להתמוגג מול עוד חוויה קולנועית סוחפת, סוחטת ונשגבת - תזכורת לכוחו של במאי המבקש להבטיח את מקומו כאחד הגדולים בכל הזמנים."שתיקה" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ