"רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים": נשנוש בדרך למנה העיקרית

הדמויות שטחיות, העלילה צפויה ואפילו האפקטים מיושנים - הסרט החדש בסדרת "מלחמת הכוכבים" הוא לא ממש חלק מהסדרה וככה הוא גם מרגיש. אבל היי - לפחות זוכים לראות שוב את הרע הכי רשע בתולדות הקולנוע

עידו שחם, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים
עידו שחם, עכבר העיר

לפני זמן רב, בגלקסיה רחוקה רחוקה, אחרי ששלושת הפרקים הראשונים בסדרת מלחמת הכוכבים איבדו את דרכו של הכוח, "פרק 7: הכוח מתעורר" השיב את התקווה וכונן שלום בגלקסיה. עכשיו מגיע "רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים", סרט שמתקבל בהתלהבות זהירה לאור ההיסטוריה הבעייתית. "רוג אחת" (כך נכנה אותו מכאן והלאה) מתגלה כאופרת חלל שתספק את מעריצי הסאגה, גם אם היא לא מגיעה לגבהים הרגשיים של הסדרה.

» כל המועמדים לגלובוס הזהב
» "לה לה לנד": מאוהב בעצמו
» "להילחם על זה": 50 גוונים של קלישאה
» "החטאים": הסרט הכי לא ישראלי שיש
» דורון תבורי: "הנרטיב הישראלי בנוי על שקר"
» "בעלי ברית": זוהר מזויף
» "מסיבת השנה": פוליטקלי קורקט זה לא מצחיק

הסיפור של "רוג אחת" מתרחש רגע לפני "פרק 4: תקווה חדשה", בו מיידעים אותנו בטקסט הצהוב והאהוב (שלא מופיע בסרט הנוכחי) שהמורדים הצליחו לגנוב את התכניות הסודיות לכוכב המוות של האימפריה, וכעת מראים איך זה אשכרה קרה. במרכז העלילה עומדת ג'ין ארסו (פליסטי ג'ונס), בתו של גיילן ארסו (מדס מיקלסן), המהנדס הראשי בפרויקט כוכב המוות - הנשק האולטימטיבי של האימפריה שיכול להשמיד כוכבים שלמים. המורדים מגייסים את ג'ין לשורותיהם ומשכנעים אותה לעזור להם להשיג מאביה את התכניות הסודיות של הפרויקט. היא חוברת לטייס קאסיאן אנדור (דייגו לונה), הרובוט K2SO, וצמד הלוחמים צ'ירוט ובייז (השחקנים הסיניים דוני ין וג'יאנג וון). יחד הם מנסים לקלקל לאימפריה את התכניות להשליט סדר בגלקסיה, ועל הדרך להשמיד כמה כוכבים.

הסרט מתרחש בעולם של מלחמת הכוכבים, אך הוא לא חלק מהקאנון הרשמי של הסדרה. מדובר בסרט הראשון באנתולוגיה של מלחמת הכוכבים - סיפורים משניים שעומדים בפני עצמם. זאת לא הפעם הראשונה שיוצרים יצירה נוספת בעולם מלחמת הכוכבים, למשל סדרת הטלוויזיה "Ewoks" משנות ה-80' או הסדרה המצוירת "Clone Wars", ואפילו ספיישל מלחמת הכוכבים לכבוד חג המולד - שלא לדבר על סרטונים לא רשמיים שנעשו על ידי המעריצים. הטריק בליצור סרט טוב של מלחמת הכוכבים הוא למקם אותו עמוק בתוך העולם של הסדרה, להישען במידה הנכונה על נוסטלגיה, אך גם להרחיב את גבולות היקום עם דמויות חדשות ומראות פנטסטיים, תוך כדי שילוב חכם בין דרמה, אקשן, והומור. ג'יי ג'יי אברמס הבין זאת היטב כשביים והיה שותף בכתיבת "פרק 7: הכוח מתעורר", "רוג אחת" עומד באתגר באופן חלקי.

"רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים" - טריילר:

מבחינה ויזואלית, הסרט לגמרי שואב אותנו לאותה גלקסיה רחוקה-רחוקה. בדיסני ישמו את המסקנות מ-"הכוח מתעורר" ודאגו להשתמש באפקטים ממוחשבים במקומות הנכונים, למשל בקרבות חלל מרהיבים בין המורדים לאימפריה, או כשמשחטת ענק מרחפת מעל עיר הררית במדבר. הסרט בובות ותחפושות בדמות החיזרים (ממש כמו בסרטים המקוריים) מה שעוזר לשמר את הקסם החביב של היקום. תראו פה בדיוק את אותה הטכנולוגיה שראיתם במלחמת הכוכבים מ-1977, למשל כפתורי פלסטיק בחדר הבקרה של כוכב המוות ואפילו שלג והפרעות על המסכים. פה ושם בכל זאת נשבר הרצף כמו עם חיילי סיירת שחורים וקטלניים, או חלליות חדשות של המורדים כמו היו-ווינג. אלה לא שבים בסרטים הבאים, מה ששובר מעט את הרצף, אבל זה יפריע רק לגיקים הפדנטיים ביותר שבינינו.

מה שכבר יפריע לכולם אלה הדמויות הבעייתיות. "מלחמת הכוכבים" ידועה בזכות הדמויות הססגוניות שלה, כמו האן סולו או הנסיכה ליאה, שמציגות המון אופי ורגישות. אבל גם בצפייה בתלת מימד הדמויות הראשיות ב-"רוג אחת" נותרו דו מימדיות במקרה הטוב. הרקע של ג'ין ארסו נותן דווקא שפע של חומר שאפשר לעבוד איתו - היא נותרה לבדה לאחר שהאימפריה הרגה את אימה וחטפה את אביה (אל תדאגו, זה קורה ממש בתחילת הסרט) - אבל נשארת כמו פוסטר של לוחמת קשוחה לאורך הסרט, כזאת שראינו כבר טריליון פעם. פליסטי ג'ונס נשארת עם אותה הבעה קפואה לאורך הסרט, הרחק מהקשת הרגשית שהציגה ריי המקסימה בגילומה של דייזי רידלי ב"הכוח מתעורר". גם הדמות של הטייס קאסיאן אנדור לא מעניינת, בלשון המעטה, והוא מרגיש כמו הסחי שבמורדים (בניגוד להאן סולו לדוגמה) רק במבטא ספרדי. גם הרשע שעומד מולם, אורסן קרניק (בן מנדלסון), הוא המפקד הסטנדרטי והמרושע שיצא היישר מפס היצור של האימפריה. מי שמציל את החבורה הוא הרובוט K2SO, או K2 בקיצור, רובוט של האימפריה שתוכנת מחדש לעבור לצד של המורדים וקיבל בדרך ציניות עם חוש בריא של אירוניה. הנזיר העיוור צ'ירוט, בגילומו של כוכב הפעולה ההונג קונגי דוני יין, גם הוא מספק דמות יותר מעניינת. כזאת שרואה המון למרות העיוורון שלו, ומפגינה כישורי לחימת ג'דיי אפילו ללא חרב אור. לגבי הדמויות המוכרות והאהובות - הן לא כל כך חלק מהפרק הזה. אם "הכוח מתעורר" הפריז בדגדוג בלוטת הנוסטלגיה, "רוג אחת" משתמש בה בתור תיבול מהנה. לא נספיילר, אבל זה מצמרר לשמוע שוב את קולו הערב של ג'יימס ארל ג'ונס.

הוא מרהיב עם שלל הפתעות למעריצים. "רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים" צילום: /אי־פי

מבחינת מינון הדרמה-אקשן-הומור, הסרט מתרכז בעיקר באקשן. המורדים מתגלים בסרט כארגון הרבה יותר אלים ממה שחשבנו כשהטייס אנדור הורג בתחילת העלילה אדם שעלול להסגיר אותו מבלי לחשוב פעמיים, ופלג קיצוני של המורדים בהנהגתו של סו גררה (פורסט וויטקר) מנהיג מתקפת טרור נגד כיבוש האימפריה במרכז שוק על כוכב ג'דה המדברי (נשמע מוכר מאיפשהו?). הסרט מדגיש גם את היותו של כוכב המוות נשק להשמדה המונית בבעלותה של מעצמת על, מה שלוקח אותנו קצת אחורה לעידן המלחמה הקרה והאיום האטומי. בניגוד לסרטי מלחמה שבוחנים לעומק שאלות של מוסר ואנושיות בזמנים של אלימות קיצונית, "רוג אחת" עוסק בנושא רק דרך השאלה מתי מגיע הזמן לסרב פקודה, אבל עושה זאת באופן רדוד שלא באמת בוחן את הדמויות שלו או משאיר את הצופים במתח.

"רוג אחת" מצליח להישאר נאמן למותג מבלי לקלקל, הרחק מהאסון הגלקטי של שלושת הפרקים הראשונים. הגיקים של הסדרה יהנו מעוד הצצה לעולם המופלא של מלחמת הכוכבים, ויקבלו סוף סוף הסבר רציונלי איך לכל הרוחות יש לכוכב המוות יש פרצה די דבילית באבטחה. אלה שלא בעניינים יוכלו ליהנות מהאקשן החללי, אבל ספק אם זה הסרט שיגרום להם להאמין בכוח. מדובר סך הכל בחטיף נחמד שאפשר לזלול בין הארוחות, כלומר עד שיגיע פרק 8 בסוף 2017. נקווה שהנשנוש הבא, סרט שיעסוק אקסקלוסיבית בהאן סולו, יהיה הרבה יותר טעים."רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ