יואב ברעם, עכבר העיר

הדמויות הנשיות התפתחו, הגבריות ממש לא. "מואנה" (צילום: יח"צ)

בניגוד לחטיבת המשנה שלהם בפיקסאר, דיסני תמיד נקטה בגישה קצת יותר זהירה ושמרנית בכל הנוגע לעלילה ולדמויות - מעין נוסחה קבועה של פשטות ותמימות עטופה בחמידות מקסימלית להנאת כל המשפחה. על הבימוי של "מואנה" חתומים לא פחות מארבעה במאים, בין היתר כריס וויליאמס שביים לדיסני את "6 גיבורים", "בולט" והיה מעורב בכתיבת "מולאן", ורון קלמנטס שידוע בעיקר בשל עבודתו ב-"אלאדין". ואכן, סרטם החדש מספק בדיוק את סוג הכיף הקליל שתצפו מגרסה טרופית של "לשבור את הקרח", רק עם שחקן חיזוק גברי.

» "להילחם על זה": 50 גוונים של קלישאה» מדור סרטים עכבר העיר» "החטאים": הסרט הישראלי הכי לא ישראלי שיש» "סארו - הדרך הביתה": להיות אגדה בכוח» דורון תבורי: הנרטיב הישראלי כולו בנוי על שקר» "בעלי ברית": זוהר מזויף» עד כמה אתם מכירים את בראד פיט?» "חיות הפלא והיכן למצוא אותן" - איפה הפלא?» "מנצ'סטר ליד הים": פלא קולנועי אמיתי» "המפגש" - פסגת המד"בל

אחר אקספוזיציה קצרה שמעדכנת אותנו בכל מה שצריך לדעת על מאבקי האלים בחברה פולינזית  קדומה, וכיצד פריט קסום שנגנב הוא המפתח להצלת העולם, אנחנו מתוודאים לדמות הראשית - מואנה. בדומה לרבות מהדמויות הראשיות האחרות שדיסני אימצו גם היא נסיכת צ'יף מתבגרת, אהובה על כולם וקצת חצופה שמרבה להפגין קשיחות ונחישות. כל רצונה הוא לשוט מעבר לשונית הגדולה של האי הפסיפי עליו היא גדלה, אבל אביה הצ'יף מבהיר לה שהדבר נאסר על בני עמה. יום אחד בעת שיטוט על החוף מוצאת מואנה את הפריט הקסום בעזרתו האדיבה של האוקיינוס, ובכך מתחילה לה הרפתקה שבה היא מנסה כנגד כל הסיכויים להציל את אנשיה מאסון - שספק קורץ להתחממות הגלובאלית וספק קורץ לנושאים כמו גלובליזציה ושימור תרבויות. להרפתקה של מואנה מתווסף 'מאווי' - חצי אל שנראה כמו באונסר בכניסה לבר אופנוענים מפוקפק - שמדובב על ידי לא אחר מדווין 'דה רוק' ג'ונסון. הבחירה  בגו'נסון לדיבוב אינה מפתיעה, גם מכיוון שהיא לא דורשת ממנו יכולת משחק כלשהי, וגם כי דמותו משמשת קונטרה גברית ברורה בנסיון למנוע מהסרט לההפך לעוד מחזמר נסיכות שפונה אך ורק לבנות.  כמצופה מדמות מצויירת שמדובבת על ידי אדם המוכנה "הסלע" - דמותו היא של זכר סטריאוטיפי טיפוסי עם מנעד רגשות מילמטרי. הקונפליקט העיקרי שלו מתנהל מול הקעקועים שחרוטים על גופו "מייקל סקופילד סטייל", ומפעם לפעם מתעוררים לחיים על מנת להטות אותו לעבר קבלת ההחלטה המוסרית הנכונה.

אנימציה מרהיבה עד רמת השיערה. "מואנה" (צילום: יח"צ)

בניגוד לדמויות הנשיות שעשו כברת דרך מ"סינדרלה" ועד "מולאן", הדמות הגברית של דיסני נותרה שטוחה מתמיד ונשענת בעיקר על עוצמה פיזית. דמות החיזוק הנוספת היחידה היא תרנגול טיפש (ולא מהסוג שמדבר) שמספק אתנחתות קומיות מזדמנות שאולי יצליחו להעלות חיוך על פניכם, אבל לרוב יהיו צפויות למדי. האנימציה די מרהיבה ובוודאי לא תבייש אף סרט בז'אנר, אפילו שהדמויות מאויירות כמיטב מסורת דיסני - על עיניהן הגדולות להפחיד והפרטים המוקצנים - הן עדיין נראות אנושיות להחריד. החל מרזולוציית השערה הבודדת ועד להבעות הפנים, והנופים בהן מתרחשת עלילת הסיפור, (חופים לבנים עם מים צלולים)  הכל נראה כל כך אמיתי עד שתחוו פלאשבק מיידי לטיול האחרון שלכם בתאילנד. נראה שכל טיפה וגרגר חול ממוחשבים תומרנו בזהירות על מנת ליצור מראה מושלם של אי בתולי וסביבתו, אבל כשהמראה מושלם צריך לחפש את הפגמים בסיפור.האידיליה השקטה והחביבה מפנה חיש מהר את מקומה לשירה ספונטנית ונטולת חרוזים. בדיסני כאמור אוהבים נוסחאות, אז לא לוקח זמן רב עד שמישהו פוצח בשיר - הרבה יותר קל לכתוב שירים קאצ'יים (וקיטשיים) מאשר להשקיע עוד קצת בכתיבה ובדמויות. לפיכך כמות השירים בסרט היא אינה מבוטלת, אך עם זאת יאמר לזכותו שהיא גם אינה מעיקה מדי  - זאת אומרת תלוי עד כמה אתם מחשיבים את הזמרה של 'דה-רוק' כמעיקה. (בהחלטה נבונה של ההפקה הוא מוגבל לשיר אחד אבל נראה שעדיין לא הוחלט מה עדיף לאנושות - שישחק או שישיר). לא תמצאו פה להיטים גדולים חוץ משיר הנושא, אבל אחד המקוריים שבהם הוא הומאז' ברור ומרגש לדיויד בואי שנפטר מוקדם יותר השנה.

"מואנה" - טריילר:

מתוך הסרט "מואנה". מואנה מציבה מודל יופי חדש. היא עגולה יותר, נמוכה יותר, מתאימה לגילה, אתלטית, מתולתלת וכההצילום: Disney/אי־פי

אופן שיבוץ השירים משרה את התחושה שבדיסני ניסו למצוא את עמק השווה ולספק את אוהבי הזמרה אבל גם את שונאיה. מוטיב האיזון הזה חוזר בהרבה מאוד מאפיינים בסרט  - מצד אחד נסיכה שזקוקה לעזרה אבל יותר ממסוגלת להתמודד בעצמה עם אתגרים, ומנגד 'דה רוק' על תקן הגבר החזק והמושיע שמדי פעם זקוק בעצמו לחיזוק נפשי ולעידוד. מצד אחד שירה ספונטנית חסרת כל הגיון שקוטעת את הרצף של הסרט, ומצד שני בדיחה עצמית על עצם הופעת השיר עצמו. נראה שבדיסני קצת יותר מדי מתאמצים לספק את כולם, ואם אפשר על הדרך לרכב על הגל הירוק ולשלב את אמא אדמה במוסר השכל מעורפל שישכח במהרה – מה טוב. הכל עטוף בהומור שנע בין חביב למבדר לפרקים, ויאמר לזכות הכותבים שהם עשו עבודה לא רעה בשילובן של הבדיחות תחת מגבלות הקהל הקיימות.

אם אין מה לומר אפשר תמיד לפצוח בשיר. "מואנה" (צילום: יח"צ)

מואנה הוא סרט קליל לכל המשפחה שמנסה לשחזר חלק מההצלחה המוזיקלית של 'פרוזן' ולשווק אותה כחבילה שתפנה לשני המינים. הכימיה בין שני הגיבורים מספקת שלל מצבים קומיים שחובבי אנימציה ודיסני כאחד ימצאו כמבדרים למדי, אך אין מה לצפות לעלילה מקורית במיוחד או לדמויות בלתי נשכחות  - את אלו תשאירו לחבר'ה מחטיבת המשנה של פיקסאר.ואגב פיקסאר - ראוי לציון גם סרטון האנימציה הקצר של דיסני בשם 'Inner workings' שהוקרן לפני הסרט ונראה כמו הומאז' קצר ל'קול שבפנים' (של פיקסאר) עם אנימציה מעולה ועלילה קצת עגומה, ושהופך את ההגעה בזמן להרבה יותר שווה מהרגיל.

"מואנה" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ