"50 גוונים של אופל": סאדו מאזו לעניים

סרט ההמשך ללהיט "50 גוונים של אפור" מפגיש מחדש את גיבורי הסרט הקודם, וגורם לאי נוחות עם דיאלוגים לא קולחים, משחק לא אמין וסיפור לא סקסי בעליל

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
50 גוונים של אופל
קצוות סיפוריים פרומים. "50 גוונים של אופל"צילום: יח"צ

מכל הדרכים לציין את יום האהבה הנוצרי, המשונה מכולם היא כנראה צפייה זוגית בסרט ההמשך ללהיט "50 גוונים של אפור". תרצו או לא, זה כנראה הסרט היחידי שעלה לאקרנים בסוף השבוע שעלול להיתפס כמתאים לוולנטיינס דיי, אם הבנתי נכון את כוונות ההפצה מאחורי "50 גוונים של אופל". זה קורה שנתיים בדיוק אחרי הסרט ההוא וכמעט שש שנים מאז שהפכה סדרת הספרים של אי. אל. ג'יימס לתופעה עולמית, שהיה ברור שתגיע לקולנוע וכנראה תצליח גם שם. מה שלא ממש ברור הוא איזה זוג צופים ירצה לבלות את זמנו בצפייה בשעתיים של משחק גרוע ותכנים סאדו-מזוכיסטיים מרוככים - לא בהכרח מסימני ההיכר של חג האהבה. שלא במפתיע, הסרט החדש חוזר כמעט במדויק על הטעויות של קודמו, ומוסיף כמה חדשות, בשביל הגיוון.

הסרט נפתח עם סצנת חלום פלאשבקית האמורה להעניק עומק פסיכולוגי לכריסטיאן גריי (ג'יימי דורנן), צעיר אמיד חובב משחקי שליטה שחיזר באגרסיביות אחר הגיבורה בסרט הקודם. לדעתי בסרט הבא בכלל יגלו שהוא אנדרואיד חטוב המתמודד עם זכרונות שאינם שלו, אבל זאת רק השערה. בינתיים, אותה גיבורה, אנסטסיה סטיל (דקוטה ג'ונסון), מתגברת על המחסור באהבה בחייה באמצעות חריצות בעבודתה החדשה בהוצאה לאור. אלא שכריסטיאן, במאמץ קל באופן מביך, משיב את אנסטסיה אל חייו - הפעם בתנאים שלה. זה אומר שהם לא ימהרו לקפוץ למיטה (כי הם ממילא עושים את זה בכל מיני מקומות), אבל בעיקר שהיא תלמד להכיר את עברו ואפילו את משפחתו. בנשף תחפושות. כי הרי ידוע שלכל העשירים מנהגים מוזרים ושלדים בארונות.

» אוסקר 2017 - כל הכתבות» "מאחורי המספרים": בנאליות מרגשת» "50 גוונים של סקס": 10 סרטי הסקס הגדולים» "לה לה לנד" ועוד 14: המועמדים לאוסקר» הצצה ראשונה ל"טריינספוטינג 2"

את הצוות הנשי של במאית ותסריטאית מהסרט הקודם, והפחות נורא פי כמה, החליפו שני גברים לא צעירים. על כס הבמאי התיישב, בחוסר חשק מסוים אם לשפוט על פי התוצאה, ג'יימס פולי ("זרה מושלמת"). את העיבוד התסריטאי לספר השני בסדרה המצליחה ערך ניאל לאונרד, במקרה או שלא, בעלה של הסופרת שכתבה אותו. הצוות הזה בדיוק מתוכנן להמשיך ולסיים את המלאכה בפרק השלישי "50 גוונים של שחרור", כך שכבר עכשיו אין שום סיבה לצפות לו (טיזר שלו יימצא באמצע הקרדיטים של הנוכחי, אם תצליחו לא לברוח מן האולם). אבל גם לשעמם צריך לדעת איך, אחרת מגיעים העצבים ומפריעים לחוסר העניין.

עלילת הסרט היא אוסף של קצוות סיפוריים פרומים, התחלות לא גמורות, סקיצות לקונפליקטים ודרמה, וכל מיני רגעים כאילו אינטימיים בין לבין. אם להיות חיובי בכוח, המיעוט היחסי בעלילה מוביל לכך שיש גם הרבה פחות שורות דיאלוג מביכות מאשר בפעם שעברה - למרות שבהחלט היו כמה כאלה שגרמו לי לצחוק מכל הסיבות הלא נכונות. אבל למה אפשר לצפות מסופרת שאפילו לא יכולה לכתוב סצנה של ישיבה במשרד הוצאה לאור באופן אמין, כאילו מעולם לא ביקרה במקום מסוג זה בעצמה. או מסרט שכל כולו פנטזיה נשית מטופשת (לא דבר רע בפני עצמו ובטח שלא נחות מפנטזיה גברית מטופשת), אבל ברמה שממש מעוררת אי נוחות. אפילו סצנת הטרדה מינית נשמעת כאן בטעות כמו רצון של המטריד לספק מינית את הקורבן וגם לסייע לה להתקדם בחיים.

דמות בלתי נסבלת. "50 גוונים של אופל"צילום: יח"צ

כדי למרוח זמן וליצור מתחים בין הדמויות הראשיות, הובאו מיני אטרקציות משניות החומדות את הגיבורים לעצמן. את תפקיד הבוס לוטש העיניים של אנסטסיה מגלם אריק ג'ונסון, מעין שילוב בין קרוב משפחה רחוק של אלכסנדר סקארסגארד לדמבו הפיל המעופף. בתור האישה המבוגרת שלימדה את כריסטיאן את סודות הסאדו-מאזו, מעין "גברת רובינסון" כפי שמתארים זאת בסרט בחוסר מודעות עצמית משווע, מככבת לכמה רגעים קים בייסינגר. כיוון שהיא איבדה את היכולת להזיז את פניה, נוכחותה בעיקר מעוררת געגוע למותחנים אירוטיים נוטפי זימה משנות ה-80' או ה-90'. אין ב"50 גוונים 2" ולו טיפה של סליז, מה שהיה מאפשר ליהנות מן האיכויות הטראשיות הבלתי ממומשות או מנוצלות שלו.

השימוש של הסרט בסמליות מוכיח שהוא יכול להיות גס ומטונף כשהוא רוצה, אבל שוב - במקומות ובתזמונים שגויים. למשל כשגריי נותן לאנה לאחוז בהגה (של הספינה) או מבקש להעניק לה מפתח (לדירה שלו). יחד עם בחירות מוזיקליות של גרסאות כיסוי חסרות ייחוד לשירים מוכרים, המשובצות ברגעים קלישאתיים כמו גיבורה הולכת בגשם באופן עצובי-חמודי, המסקנה ברורה - "50 גוונים של אופל" הוא יותר סימולקרה, או אולי סוג של מטפורה לסרט קולנוע, מאשר סרט של ממש."

50 גוונים של אופל" - טריילר:

אחת הסיבות לטרן-אוף המתמשך של הסרט הוא הגיבורה. מהדקה הראשונה בסרט הראשון אנה שיחקה חזק מאוד על האקסיומה שגברים פשוט נופלים שדודים לרגליה בלי שום סיבה, ובסרט הנוכחי היא הופכת לדמות בלתי נסבלת. אלה לא רק תכונות המובנות בה, כמו יכולת קבלת החלטות של מדחן או סקס אפיל של לפת, אלא בעיקר האופן בו הסביבה מאדירה אותה עד כדי כך שאין ברירה אלא לפתח כלפיה סלידה. דמויות אחרות מספרות כמה מוכשרת היא בעבודתה, היא עצמה מסבירה לכריסטיאן כמה חשוב לה להצטיין בכך, אבל גם מבלה עמו בקרים ארוכים במקום פאקינג להגיע למשרד. הכל רק קורה לה, וכשהיא מנסה ליזום החבר הכל-יכול שלה מסדר את העניינים מאחורי הקלעים. היא אומרת דבר אחד ועושה דבר אחר מבלי לשנות את דעתה או להודות בכך, והשליטה המדומיינת שלה במערכת היחסים עם כריסטיאן מעוררת רחמים או בוז לסירוגין.

המצב של כריסטיאן החמיר גם הוא בסרט זה בכל הנוגע לאופציות להבין או לקבל אותו. הניסיון להמציא לו אופי או הסבר להרס העצמי שלו, הפכו אותו לקצת יותר מדי קוקו מכדי לא לברוח ממנו כמו מאש בשדה קוצים נגועים במחלה סופנית. אבל בניגוד לג'ונסון, שרק חוזרת על מעט השטיקים שלה מהסרט הקודם (האנחויות ברגעים שאין להם אופי מיני הוא החמור בהם), דורנן השתפר ואף שכח להתגלח. האירי בעל הלוק של דוגמן תחתונים, שלעגו לו (בצדק גמור דרך אגב) בסרט הקודם על שנבחר למלא את התפקיד ששום שחקן רציני לא רצה בו, הפך מלא-שחקן לסתם-שחקן.

הרבה משחקים, אפס אורגזמותצילום: יח"צ

כמובן שכל אלה ועוד אינן הסיבות לצפות בסרט מסדרת "50 גוונים", אלא סצנות הסקס. בהנחה ששני אנשים דפוקים, אך עם זאת רגילים להפליא, המשוחחים זה עם זאת בלחישות עמוקות של שדרניות גלגלצ לא משנה באיזו סיטואציה, הם מראש הטעם שלכן ושלכם. שוב, כמו בסרט הקודם, ולמרות הבטחה שהפעם זה יהיה אחרת, מדובר בסצנות מין בין שני יצורים נטולי איברי מין, שחוזרות על עצמן לעייפה. גם כאן הגיבורה פסיבית לחלוטין, אבל למאהב שלה יש רק טריק אחד - הוא הופך את הפרטנרית שלו כאילו הייתה אומלט. הייתי ממליץ שתביאו תעסוקה לסצנות הספציפיות הללו, אבל הן נגמרות כל כך מהר עד שלא תספיקו לבדוק הודעות בנייד. וממש כמו המצב בסלולרי שלכם, גם על המסך הגדול אין קליימקס. מה צריך לעשות בשביל לשכנע את הוליווד שסצנה בה אישה מגיעה לסיפוקה ככל הנראה לא תחריב את העולם? מה בעצם כל כך רדיקלי באורגזמה הנשית עד שאסור להראות אותה? למה אי אפשר להעניק לגיבורה קולנועית כה עלובה רגע אחד של אושר אותו תחלוק עם הצופים?"

50 גוונים של אופל" - איפה ומתי לראות?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ