"לוגאן וולברין": הרבה יותר מסרט קומיקס

הסרט השלישי בסדרת עלילותיו של המוטנט בעל ציפורני המתכת מוכיח שוב שמדובר בגיבור הכי מגניב שיש. אווירת הייאוש האוטופית והמשחק הנהדר של הקאסט מותירים תחושה של סרט עם מסר משמעותי

מרט פרחומובסקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגאן - וולברין
מרט פרחומובסקי, עכבר העיר

בגל סרטי הקומיקס שמציף את המסכים בשנים האחרונות, מתבלטים סרטי "אקס מן" עם נוכחות ייחודית למדי. קודם כל, הם היו שם לפני כולם. כבר בשנת 2000 יצא למסכים הסרט הראשון בסדרה שהביא למסך הגדול את חבורת המוטנטים הטובים בהנהגת פרופסור אקסביאר. מי שהופקד על הסדרה וביים חלק גדול מסרטיה הוא בריאן סינגר, יוצר בעל סגנון אישי וחזון קולנועי, שהשתמש בגיבורי הקומיקס של "מארוול", כדי לדבר על נושאים משמעותיים כמו שנאת זרים וחריגות חברתית. במילים אחרות, בניגוד לפס היצור המחושב בטירוף והשטחי למדי של "מארוול" עצמה, כמו בסרטי "הנוקמים" למיניהם - סרטי "אקס מן" תמיד עסקו במשהו ממשי והיה להם מה לומר על העולם. השילוב בין חזון יצירתי לאמירה הפכו את סרטי "אקס מן" לכאלה שיש בהם לעיתים קרובות עניין גם מנקודת מבט קולנועית נטו, ולא רק כשעשוע למעריצי קומיקס צעירים. מצד שני, וכאן מגיעות החדשות הפחות טובות, בניגוד לסדר המופתי של סרטי "הנוקמים", סדרת "אקס מן" תמיד שידרה תחושה של בלאגן, חוסר החלטיות והעדר שליטה מספק. בתשעת הסרטים שהסדרה ניפקה עד עכשיו היו לנו כבר - במהלך שההיגיון שלו אינו ברור לחלוטין - גם "פריקוול", שחזר לגרסאות הצעירות של הדמויות; גם סרט ששילב בין הגרסאות הצעירות למבוגרות; וגם שני סרטים שבחרו להתמקד בדמותו של וולברין, המוטנט בעל סכיני המתכת שנשלפות מכפות ידיו, שהפך בגילומו של יו ג'קמן לדמות הפופולרית ביותר מתוך ה"אקס מן". 

» אוסקר 2017 - כל הזוכים
» "טריינספוטינג 2": כמו להציץ במראה
» "הכל שבור ורוקד": מוזר אבל עם קטע
» "טוני ארדמן": לראות ולרוץ לחבק את אבא
» מדור סרטים בעכבר העיר
» לכל ביקורות הקולנוע

משחק נהדר בתוך עלילה לא אחידה. "לוגאן - וולברין"צילום: יח"צ

"לוגאן – וולברין" ממשיך את הקו המרתק-מבולגן שהסדרה מתקדמת בו, באופן שקשה לדמיין את סרטי "הנוקמים" מעזים. עלילת הסרט מתרחשת בשנת 2024, בעולם דיסטופי מדכא למדי, שבו המוטנטים הפסיקו להתקיים כמעט, באופן מפתיע. לוגאן/וולברין המזדקן מתפרנס כנהג לימוזינה, ומקדיש את משכורתו לטיפול בפרופסור אקסבייר הקשיש והשבור. אלא שיום אחד, אישה מסתורית מפקידה בידי לוגאן ילדה מוזרה בשם לורה, שמתגלית כבעלת כוחות על, ולכן מהווה פתח של תקווה לעתיד שונה עבור המוטנטים. יחד עם לורה ופרופסור אקסביאר, יוצא לוגאן למסע עתיר סכנות, שהוא הדבר האחרון שהיה בתכניותיו.

בכל הנוגע לחזון קולנועי ואמנותי, נראה ש"לוגאן - וולברין" הולך רחוק יותר מרוב סרטי הקומיקס ואפילו סרטי סדרת "אקס-מן". לא מדובר בסרט קומיקס קליל ומשעשע, אלא שילוב לא נפוץ בין דרמה לסרט פעולה. הבמאי ג'יימס מנגולד, שהתחיל את דרכו כבמאי דרמות קטנות ונוגות, אך מצא את דרכו באופן מפתיע לעולם שוברי הקופות ההוליוודי, בוחר לשים את הדגש על נפשו המיוסרת של לוגאן - חיפוש הזהות של המוטנט, היחסים בינו לבין אקסבייר ולורה, שברגעיו הטובים ביותר מייצרים על המסך דרמה קומית משפחתית מפתיעה. זה לא תמיד עובד, בעיקר כי בבימוי של מנגולד תמיד יש משהו מעט אנמי ומונוטוני, אבל זה ללא ספק שונה ומעניין. בנוסף לכך, עושה רושם שהאווירה הפסימית של הסרט ותחושת חוסר האונים שהוא משדר (עם רצון בלתי מוסתר לברוח), מתלבשת היטב על המערבולת שסוחפת את העולם בימים אלה, בראשיתו של עידן טראמפ, מה שתורם לתחושה כי מדובר כאן ביצירה בעלת משקל ואמירה.

יכול לגלם את וולברים גם מתוך שינה, יו ג'קמן. "לוגאן - וולברין" - טריילר:

לא מעט מהקרדיט במקרה זה מגיע לצוות השחקנים. ג'קמן יודע לעשות וולברין מתוך שינה, וגם כאן הוא מצליח להביא למסך יותר כריזמה ורגישות, מאשר בתפקידיו "הרציניים" יותר. פטריק סטיוארט עושה הרבה כיף בתפקיד אקסבייר החצי-סנילי והמקלל בגלגולו הנוכחי, ואיכויותיו כשחקן נהדר באות כאן לידי ביטוי מפתיע ומקסים. דפני קין הצעירה מצליחה לשכנע גם כרוצחת חסרת רחמים וגם כילדה אבודה, וזה לא מובן מאליו. נכון ש"לוגאן" מושפע מאוד מסרטים אחרים ובסופו של דבר מעט צפוי בבחירותיו, כאשר ההשראה הכי גלויה לעין היא סדרת סרטי "שליחות קטלנית", ועדיין יש בו ערך ועניין יותר מהממוצע בסרטי קומיקס

מצליח לספק אמירה ברורה על המציאות. ""לוגאן - וולברין",צילום: יח"צ

"לוגאן - וולברין" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ