"לאבינג": איפוק רגשי שעולה על העצבים

סיפור אהבתם של לבן ושחורה בוירג'יניה של שנות ה-50 הוא מטען רגשי עוצמתי בפוטנציה, שהופך לסתמי בסרט שמתיימר לתאר אותו. לפתע, גם המועמדות היחידה שקיבל בטקס האוסקר נראית מוגזמת

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לאבינג
אורון שמיר, עכבר העיר

בשנה כמו זאת שהייתה, האקדמיה האמריקאית לקולנוע לא הייתה יכולה להרשות לעצמה להתעלם מסרט כמו ״לאבינג״ - דרמה היסטורית הקרויה על שם משפחתם של הגיבורים שהיו הזוג המעורב הראשון להינשא בארצות הברית. עם כזה נושא וכזה מטען, אין זה פלא שהסרט קיבל מועמדות לפרס האוסקר עבור הופעתה של רות נגה בתפקיד הראשי. העובדה כי הסרט נעדר משאר הקטגוריות בטקס אוסקר היסטורי מבחינת כמות המועמדויות לסרטים העוסקים בגזע, עשויה לגרום להרמת גבה או שתיים, אך הצפייה בסרט עצמו מגלה שאולי אפילו הכבוד האחד שזכה לו היה קצת גדול עליו.

» חדשות קולנוע: מי היא מרי פופינס החדשה?
» "טריינספוטינג 2": כמו להציץ במראה
» "הכל שבור ורוקד": מוזר אבל עם קטע
» "טוני ארדמן": לראות ולרוץ לחבק את אבא
» מדור סרטים בעכבר העיר
» לכל ביקורות הקולנוע

ריצ׳רד לאבינג (ג׳ואל אדג׳רטון) הוא חובב מכוניות המתפרנס מתיקונן וחי בשלווה יחסית במדינת וירג׳יניה שבארצות הברית. הוא מבקש את ידה של אהובת ליבו, מילדרד (נגה), ומתקבל בחום רב אצל משפחת הכלה. אלא שהעיירה בה השניים מתגוררים לא רק מתנגדת לנישואין, אלא מאלצת את השריף המחוזי (מרטון קסוקאס) להשליך את השניים לכלא באשמת חתונה בין-גזעית. השנה היא 1958 והזוג לאבינג הוא מקרה חריג של גבר לבן המתאחד עם אישה שחורה, מה שמוביל להרבה שנאה גלויה או חבויה כלפי האוהבים - והם מגורשים אל וושינגטון בטענה כי נישואיהם לא תקפים בווירג׳יניה. העובדה כי מילדרד נמצאת כבר בהריון מתקדם לא משפיעה על השופט, שמאלץ אותם לבחור – שנה בכלא או רבע מאה של גירוש מן המדינה.

את הסרט כתב וביים ג׳ף ניקולס על פי קורותיהם של בני הזוג האמיתיים, ואת הבכורה ערך הסרט במסגרת התחרות הרשמית של פסטיבל קאן. מוקדם יותר אשתקד הציג ניקולס בפסטיבל ברלין סרט חדש אחר, ״ספיישל חצות״ המהנה, הישג מרשים על הנייר. בפועל, ייתכן שההתפזרות על פני שני פרויקטים פגעה בתוצאות הסופיות, באופן המורגש יותר ב״לאבינג״. יש מעט מדי פעמים במהלך הסרט בהם תחושת המחנק והרדיפה מבקשות להציף גם את הצופה ולא רק את הדמויות, כלומר מעט מדי רגעים שמזכירים כי מי שביים אותו הוא האחראי למותחן הפראנויה ״סערת רוחות״.

לא מצליח להכניס לאווירה הנכונה. "לאבינג" - טריילר:

הבמאי מניח את מלוא כובד המשקל של סרטו על כתפי השחקנים בתפקידים הראשיים, והם חולקים בעול כפי שהזוג לאבינג האמיתי עשה במציאות. עם זאת, קשה לומר שההופעה של נגה יוצאת מגדר הרגיל, בעוד אדג׳רטון עושה בדיוק את ההפך ומרכיב את עצמו שטיק אחר שטיק. הוא לא רק החליף את מראהו החיצוני וצבע את שיערו לצהוב בהיר כדי להידמות לטיפוס האמיתי אותו הוא מגלם, אלא ממש כיווץ את כל כולו - כתפיים שמוטות, ידיים מטלטלות לצד הגוף, לסת רפויה וגבות קפוצות. השוני בין שני סגנונות המשחק של הזוג לא ממש מסייע להיכנס לאווירה של עולם ומלואו, אבל זה עוד כלום לעומת הניסיון להבין את התנהגות הדמויות. מבחינה עלילתית, גיבורי הסרט מצויים כל הזמן בסוג של מצוקה ומצבים של אין ברירה. אלא שבהחלט יש יותר מאחת, אם חושבים על זה, ונדמה כי הסרט מתעקש לייצר דרמה שלא קיימת.

מתעקש לייצר דרמה גם כשלא צריך. "לאבינג"צילום: Ben Rothstein

תמוהה אף יותר היא ההתעקשות של ״לאבינג״ להימנע מדרמה כשהיא מונחת ממש לפנינו. ראשית, משום שבני הזוג מקבלים בהכנעה כל דבר שקורה להם. הם לעולם לא רבים ביניהם, או אפילו מתדיינים. השחקנים סיפרו כי על פי התחקיר כך היה באמת, ואפשר גם להבין את רצון הדמויות להציג חזית מאוחדת כניצחון מתמיד במלחמה נגד הדעות הקדומות. אפשר אפילו להבין את ההחלטה של הבמאי לפוצץ את הדרמה באופן מבוקר ושקט פנימה אל תוך נפשן של הדמויות, במקום החוצה על הקהל. הרי כובד הנושאים שעל הכף גם כך יכול להכריע כל סרט, ועיסוק ברגשות של הדמויות באופן גלוי היה עלול להוביל למלודרמה נלעגת. אך נדמה שהסרט מחזיק הכל בפנים חזק חזק, עד כי התוצאה היא הגעה לקצה השני - אפס אימפקט רגשי במקום מאה אחוז אמוציות אל מול סיטואציה שהסיטה את ההיסטוריה ממסלולה.

"לאבינג" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ