"לגו באטמן": מערכון שהתארך יותר מדי

סרט ההמשך ללהיט "סרט לגו" מציג את באטמן במלוא טיפשותו. אבל כל הקריצות ל"אביר האפל" וכל המדובבים המפורסמים לא יצליחו להציל את את הבדיחות הלא מצחיקות ואת ה-אין עלילה של הסרט

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לגו באטמן
אורון שמיר, עכבר העיר

לפני שלוש שנים בדיוק הגיע אל בתי הקולנוע ״סרט לגו״, הפעם הראשונה בה אבני המשחק המוכרות הרכיבו סרט אנימציה מסחרי. ההצלחה הכלכלית של הסרט בקופות ועל מדפי חנויות הצעצועים כאחד, רמזה על כך שמדובר בפרק ראשון מתוך סדרה. אלא שלסרט מראש לא הייתה המון עלילה, וכך הוחלט להקדיש את הפרק הבא לאחת הדמויות שהקהל חיבב בסרט ההוא - גרסת הלגו של גיבור העל באטמן, בדיבובו הצרוד מתמיד של וויל ארנט (ג׳וב מ״משפחה בהפרעה״ וגם בוג׳ק הורסמן מהסדרה הנושאת את שמו). המטרה הייתה ליצור מעין פארודיה על איש העטלף, בגרסה כל כך אפלה עד כי היא למעשה קומית.

» "פטרסון": אדם דרייבר בשיאו
» "אני, דניאל בלייק": אגדת עוני חסרת עוקץ
» "סימן חיים": בסרט הזה כבר הייתם
» 10 הקומדיות הישראליות הכי גדולות
» הבמאי שמנסה ללמד את הקפיטליזם לקח
» "נמל בית": המופע של שמיל בן ארי

בסרט הסולו שלו לגו באטמן מציל את גותהאם ותושביה כעניין שבשגרה. לא משנה מה מתכננים הג׳וקר (זאק גאליפיאנקיס) ושאר אויביו המרים, הגיבור תמיד מגיע אל זירת הפשע זחוח וזועם, ויוצא מנצח. אלא שהפעם באטמן הצליח להעליב את הג׳וקר כשלא היה מוכן להודות בפניו שהוא אויבו הגדול ביותר, מה שהוביל את נסיך הפשע של גותהאם לרקום מזימה מטורללת במיוחד. אבל לבאטמן יש גם צרות בבית, כלומר באחוזת וויין, שם מאלץ אותו משרתו הנאמן אלפרד (רייף פיינס) להתעמת עם פחדיו ולהיות חלק ממשפחה. בהיסח הדעת הוא מאמץ יתום שיהפוך להיות עוזרו הצבעוני ללוחמה בפשע, רובין (מייקל סרה), וגם נדלק על מפקדת המשטרה החדשה, ברברה גורדון (רוזריו דוסון), שאולי תהיה זו שתגאל אותו מצפייה בודדה בקומדיות רומנטיות.

ניסיון להציל את ביצת הזהב של DC. "לגו באטמן" - לצפייה בטריילר:

רשימת המדבבים המפורסמים שלעיל היא רק קצה הקרחון, ואליהם מצטרפים שמות כמו צ׳נינג טייטום וג׳ונה היל, שחלקם אומרים לא יותר משורה ואין סיכוי שתספיקו לזהות את קולם. אפילו לסירי, הבינה המלאכותית של חברת אפל, יש תפקיד יותר רציני, בתור המחשב הכל-יכול של באטמן. בגזרת העוסקים במלאכה השמות קצת פחות מוכרים, אבל למרות שחמישה תסריטאים שרובם לא טירונים כלל עמלו על הכתיבה, הסרט כולו נותן הרגשה של מערכון שהתארך יתר על המידה. רוב הסרט מורכב ממחוות וקריצות נחמדות להופעות הקודמות של האביר האפל על המסכים לאורך השנים. הוא כולל גם לא מעט בדיחות כמעט מצחיקות, שהטובות שבהן נחשפו כבר בטריילר, מה שדי הוציא מהן את העוקץ.

ניכר שהיוצרים דווקא ניסו למתוח את הגבולות של הדמויות, למשל בהצגת באטמן כגיבור-על מפוקפק מוסרית וקהה רגשית, או את הג׳וקר כמעין אקס אובססיבי של איש העטלף שרק רוצה ממנו יחס. אבל התוצאה משעשעת רק באופן שטחי, שכן לא רק שהכל נאמר בקול רם והסאבטקסט נעדר, וההתנהלות של הסרט והדמויות בו נותרת לא בוגרת. למרות שאין הפעם סיפור מסגרת מיותר על ילד שמשחק בלגו, כמו בסרט הקודם, ועל כך יש לברך. דוגמה לילדותיות היא שבכל פעם שהדמויות יורות ברוביהן, הסאונד שנשמע אינו אפקט קולי מהוקצע אלא ״פיו פיו״ שמדמה רעשים שמפיקים ילדים משחקים. זה נחמד בפעם הראשונה, מאבד כוח כשהדמויות מצביעות על כך, ולבסוף נהיה קצת מעיק.

מסרט שמורכב מאבני בנייה, היה ניתן לצפות לבניית עלילה טובה יותר. "לגו באטמן"צילום: Warner Bros. Pictures

לעומת זאת, העלילה דווקא אינה מצטברת ונותרת אוורירית, וגם ההומור מתנדף כלעומת שבא בכל ניסיון הצחקה מחדש. קצת מוזר שדווקא בסרט שנראה כמו לגו, כל מה שקשור בבנייה ויצירתיות הוא נקודת החולשה. כתוצאה מכך, הסרט שיש לו את כל הכלים להרכיב מחדש את באטמן בקולנוע, מה שבאולפני די.סי. מנסים לעשות בהצלחה מוגבלת מאז נטישת כריסטופר נולאן את המותג, נותר ברמת הדאחקה המתמשכת על החיבה של באטמן לצבע השחור ועל אישיותו המסוגרת. אולי העובדה שמדובר בדמות קאנונית, והרצון לפנות לקהל בכל הגילים, הכבידו על הסרט. בהמשך השנה, כשיגיע לאקרנים ״לגו נינג׳אגו״, המבוסס על צעצועים וסדרת טלוויזיה חדשים יחסית, יעמוד המותג הקולנועי למבחן קל יותר. למרות שכבר עכשיו אפשר לנחש שאפילו אם הבא בסדרה יהיה ״לגו קרדשיאן״ - ההצלחה מובטחת.

"לגו באטמן" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ