"העיר האבודה Z": יש בראד פיט חדש

סרט המסע בג'ונגלים של דרום אמריקה מחזיר את הצופה לחוויה הקולנועית של פעם עם נופים עוצרי נשימה, סיפור מסע אישי מרתק וכוכב הוליוודי חדש שנולד ממש מול העיניים

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העיר האבודה Z
אורון שמיר, עכבר העיר

מספיק למנות את ״אפוקליפסה עכשיו״ של פרנסיס פורד קופולה ו״אגירה: זעם האלים״ של ורנר הרצוג, כדי להיזכר בדוגמאות לבמאים שיצאו לחפש את יצירת המופת שלהם בג׳ונגלים. במקרים כאלה, יומני ההפקה מטורפים לא פחות מעלילות הסרטים, שחלקם הפכו לאיקוניים. הבמאי ג׳יימס גריי (״הלילה הוא שלנו״, ״המהגרת״) הוא מסוג היוצרים שמחפשים כל הקריירה את המאסטרפיס שיקפיץ אותם ליגה, ולכן אין זה פלא שגם הוא בחר בהפקת ענק בסגנון של פעם ובמעבה יערות בוליביה הלחים בתור התפאורה לסרטו החדש - ״העיר האבודה Z״.

» איימי שומר לא שומרת על הכוס שלה
» סרטי הספורט הטובים בהיסטוריה
» "היפה והחיה" נכנס למועדון המיליארדרים
» "פטרסון": אדם דרייבר בשיאו
» מייסלון חמוד מנצחת את הסכסוך בקולנוע

לא לחינם בחר הבמאי לעבד לקולנוע את ספרו של דייויד גראן, שגם גיבורו מחפש אחר עיר זהב נסתרת שתכניס אותו אל ספרי ההיסטוריה. זהו הבריטי חוקר התרבויות ומגלה הארצות פרסיבל פוסט (צ׳רלי האנם), שלפני יותר ממאה שנים נתבקש על-ידי החברה הגאוגרפית המלכותית לצאת ולמפות את איזור הגבול בין ברזיל ופרו, המצויות בסכסוך על מטע גומי וביקשו את עזרת האימפריה הבריטית בגישור.  זוגתו (סיינה מילר) עתידה ללדת, ולכן פוסט ממלא אחר הפקודה בחוסר רצון, אך מתעורר בו יצר ההרפתקנות. במסע הוא מוצא לא רק חבר נפש שילווה אותו בהמשך (בגילומו של רוברט פטינסון), אלא גם ייעוד חדש החזק אפילו מאהבתו למשפחתו ולמולדתו – מציאת העיר המכונה ״זד״ ביערות הגשם של אמזוניה (אגב, חברת ההפצה של הסרט היא אמזון, בצירוף מקרים מעניין). גילוי שרידים של ציבליזציה מתקדמת אולי ישנו את היחס של המערב אל הילידים, וגם יחקוק את שמו של פוסט בדברי הימים של האנושות.

בטעם של פעם. "העיר האבודה Z" - לצפייה בטריילר:

המסע של פוסט הוא מסע לחשיפת ציבליזציה אבודה, שבמהלכו הוא הולך ומתרחק מזו שלו. למשל, אם בהתחלה דיבר אל הממונים עליו בטון של כניעה מוחלטת, בהמשך הוא יראה אצל כל צ׳יף וצ׳יף מנהיגות אמיתית מהי, ויביא את הנחישות הזאת הביתה. דוגמה רדיקלית יותר קשורה לתפיסת תפקידו בתוך התא המשפחתי - פרסי ונינה מתחילים את הסרט כזוג המגדיר עצמו שווה, בתקופה מאוד גברית ומדכאת נשים. בכל פעם שהוא מסתכל למוות בעיניים באחד ממסעותיו, התמונות שצפות בראשו ונראות על המסך הן של אשתו ומשפחתו, המתרחבת ככל שהסרט נמשך. אבל הוא בכל זאת בוחר להשאירם מאחור פעם אחר פעם לטובת פנטזיות על תהילה ותגליות תרבותיות מרחיקות לכת. הקונפליקטים האנושיים מאוד של הגיבור, ובמיוחד הבחירות שהוא מבצע, הופכות אותו לדמות מרתקת שלא חדלה מלהשתנות לאורך הסרט ולגלות עוד ועוד על טיבו האמיתי של מסעו האישי.

האנם, שבקרוב מאוד יפציע על המסכים גם בתפקיד הראשי בעיבוד המחודש של אגדת ״המלך ארתור״, מצטיין בתפקיד פרסיבל פוסט ומעניק לו נוכחות ועוצמה הנשקפות מן המסך. נדמה כאילו בסרט זה הוא הופך רשמית לבראד פיט החדש, מה גם שהאחרון הפיק את הסרט והיה אמור לככב בו. יתר השחקנים בעיקר תומכים בהאנם ויודעים להיבלע כשצריך, או נעמדים בעצמם לרגע באור הזרקורים, כפי שעושים טום הולנד (בקרוב ״ספיידרמן״ החדש) כבנו הבכור של פוסט ואנגוס מקפיידן בתור סוג של אנטגוניסט. אבל כולם מנגנים כינור שני לסימפוניית התמונות והטבע הפראי שהופך מרקע דומם למלא חיים.

מעל כולם מככב הנוף עוצר הנשימה של יבשת אמריקה. "העיר האבודה Z"צילום: Aidan Monaghan

אפוס ההרפתקאות והמסתורין הזה מצולם בצורה יוצאת מגדר הרגיל בידי דריוס קונדי הנפלא, שחתום על יצירות כמו ״שבעה חטאים״ ו״דליקטסן״. הצלם הוותיק נענה להתעקשות של הבמאי לצלם בפילם 35 מ״מ, והתוצאה היא לא סתם סרט על זמן אחר, אלא גם כזה שכאילו נתלש מתקופה אחרת לגמרי של הקולנוע. הצילום משכיל להעניק לסרט שלושה מימדים מבלי להשתמש באפקט שיצריך משקפיים מיוחדים - מתאים לרוחב היריעה הסיפורית, מעניק את העומק הדרוש לדמויות ולרגעים, ומיתמר לגובה היומרות הלא פשוט של היצירה. בין אם בקלוז-אפ אינטימי או בלונג-שוט מאיים של יערות הגשם, הסרט הזה מזכיר שקולנוע הוא חוויה חושית ותחושתית, וכל עוד הפילם עדיין איתנו הוא לעולם לא ימות.

"העיר האבודה Z" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ