"שומרי הגלקסיה 2": כיף, כיף ועוד קצת כיף

למרות סוף שמאיים לחרב את כל הסרט, החלק השני של "שומרי הגלקסיה" מצליח לשמור על רעננות, בעיקר בגללל במאי מוכשר וצוות שחקנים מסור. חבל שהטמטום ההוליודי הצליח להגיע גם אליו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שומרי הגלקסיה 2
מצליח להצחיק ואפילו לרגש. "שומרי הגלקסיה חלק 2"צילום: Marvel Studios

את סיפור המוצא של "שומרי הגלקסיה", עוד לבנה בחומה של מפעלות מארוול וקדחת סרטי הקומיקס שלהם שפחות או יותר השתלטו על הקולנוע ההוליוודי בעשור האחרון, אתם כבר בטוח מכירים: בשנת 2014, כאשר נדמה היה שמארוול כבר רוקנו לחלוטין את מאגר דמויות הקומיקס המשמעותיות שלהם, יצא למסכים סרט על חבורה מוזרה מאוד של לוחמי חלל - ביניהם דביבון מדבר, גזע עץ וחייזרית סקסית ירוקה - שמעטים הכירו את הקומיקס שהתבסס עליו. אף על פי כן, "שומרי הגלקסיה" הראשון התגלה כמכונת בידור מופלאה שהתפוצצה על המסכים ברחבי העולם, והכניסה לא פחות מ-750 מיליון דולר. כעת מגיע למסכים "שומרי הגלקסיה" השני, כאשר הפעם אין לו כבר שום הקלות של אנדרדוג. להיפך, פיטר קוויל וחבורתו הפכו לאחד הנכסים החמים ביקום הקולנועי של "מארוול", והמשך הרפתקאותיהם הקולנועיות מגיע למסכים עמוס בציפיות של מעריצים שגודשים בימים אלה את אולמות הקולנוע ברחבי העולם. יש להניח שלמרות הציפיות הגבוהות, רוב מעריצי "השומרים" לא יתאכזבו גם הפעם. למרות אי אלו פגמים שאפיינו גם את הסרט הראשון, "שומרי הגלקסיה 2" הוא סרט מהנה באופן יוצא דופן.

» "אשתו של שומר גן החיות": כשנמרים מנצחים שואה
» "תברח": "פגוש את ההורים" גרסת הפחד
» ריצ'י ריץ': ארבע יסודות הגדולה של גאי ריצ'י
» מה לראות בדוקאביב?
» איימי שומר לא שומרת על הכוס שלה

הסרט נפתח זמן קצר לאחר נקודת הסיום של קודמו בסדרה: חמשת "שומרי הגלקסיה" - פיטר קוויל (כריס פראט), גאמורה (זואי סלדנה), דראקס (דייב בטיסטה), רוקט (קולו של בראדלי קופר) וגרוט (קולו של וין דיזל) - ממשיכים להסתובב בחלל ולבצע משימות מסוכנות במיוחד. בתחילת הסרט הם מסתבכים עם גזע "הריבוניים", המעסיקים הנוכחיים שלהם, ונאלצים להמלט בחיפזון. במהלך ההימלטות "שומרי הגלקסיה" זוכים למפגש מפתיע המוביל אותם לגילוי סודות מרעישים על מוצאו של קוויל, ויוצר שורה של מתחים בין משפחות "ביולוגיות" למשפחות "נרכשות" המאכלסות את הסרט. 

בולט בנוף המארוולי. "שומרי הגלקסיה חלק 2" - לצפייה בטריילר:

נראה שג'יימס גאן, במאי ותסריטאי מבריק שלפני "שומרי הגלקסיה" יצר את "סופר" המצוין, קיבל כאן לא מעט חופש יצירתי לעשות את מה שהוא יודע לעשות. ואכן, בחלקים נרחבים שלו הסרט הוא שילוב מלא השראה בין הומור שנון וחריף לבין קטעי אקשן ואפקטים מצוינים. רוב הזמן אין בסרט הזה שום דבר סינתטי, עייף וממוחזר. רק דמיון יצירתי נפלא, שמקבל תקציב הולם כדי להגשים את עצמו. זה מצחיק, זה מלהיב, וזה אפילו נוגע ללב כי השחקנים מקסימים וממש איכפת לנו מהדמויות. השילוב בין היצירתיות יוצאת הדופן לאוטונומיות היחסית של עלילת הסרט מסיפור העל המקרטע של "יקום מארוול", מאפשרת - גם בסרט השני - להתייחס ל"שומרי הגלקסיה" כיצירה שעומדת בפני עצמה ולא כמוצר פונקציונלי זניח. 

בסוף הסרט מאבד את הכיוון, האמינות ואת לב הצופה. "שומרי הגלקסיה חלק 2"צילום: יח"צ

מה שבסופו של דבר פוגם בסרט, ומונע ממנו להפוך לצפיית חובה, הוא המערכה האחרונה שלו. כמו ברבים מסרטי "מארוול" וסרטי פעולה הוליוודיים עכשוויים בכלל, הסרט מוותר בחלקו האחרון על הצורך לספר סיפור אנושי וקוהרנטי ובמקום זה טובל את הצופים בגודש בלתי אפשרי של יריות, פיצוצים, אפקטים דיגיטליים, סאונד מחריש אוזניים ודמויות על סף חידלון. לאחר שעשינו דרך יפה עם הדמויות, צחקנו ובכינו איתם, הכי הגיוני היה להעניק לנו תגמול רגשי הולם בדמות בחירות משמעותיות שהן עושות או תובנות מטלטלות שהן חוות. במקום זה "שומרי הגלקסיה 2" מעדיף לסחרר אותנו, לבלבל אותנו ולנתק אותנו. ככה שכבר לא ממש איכפת לנו מה מתרחש על המסך מעבר לאורגיה מופשטת של מראות וצלילים, ולסיום גם קצת מלודרמה רגשנית ומאוד לא מודעת לעצמה, בניגוד לשאר הסרט. כמה חבל שגם בסרט שנון ולפעמים אף מבריק כמו "שומרי הגלקסיה 2", הסוף עדיין חייב להקריב קורבן לטמטום ההוליוודי הכללי.   

"שומרי הגלקסיה חלק 2" - איפה ומתי לראות?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ