קינג ארתור: הכישלון של מר ריצ'י

גאי ריצ'י נטש את עולם הפשע והכיף, ונדד אל מחוזות הפנטזיה וגיבורי העל. התוצאה היא מיקס מוזר של סרטיו הישנים' ותחושה עזה שהבמאי מקריב את מורשתו הקולנועית על מזבח המזומנים

איתן לשם, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קינג ארתור
איתן לשם, עכבר העיר

שלושה מהבמאים הבריטיים הכי מוערכים ומצליחים בכל הזמנים החליטו ליצור השנה סרטים שעוסקים בנרטיב של האומה הבריטית. בתחילת השנה עשה זאת דני בויל כשחזר אל "טריינספוטינג" שלו, אולי היצירה הסקוטית הכי מוכרת בהיסטוריה; בהמשך זה היה כריסטופר נולאן שחזר אל שעתם היפה ביותר של הבריטים בדרמת מלחמת העולם השנייה "דנקרק"; וכעת נוחתת בבתי הקולנוע גרסתו של במאי מעמד הפועלים הבריטי גאי ריצ'י לאגדת "המלך ארתור", אודות האיש שאיחד את הממלכה המשוסעת והפך אותה לאימפריה. אם לשפוט לפי הניסיון של בויל, שנתקל בביקורות מעורבות לצד הצלחה כלכלית סבירה, ולפי "קינג ארתור: אגדת החרב" של ריצ'י כדאי שמעריצי נולאן יתחילו להיות מודאגים, ואיתם ההיסטוריונים הבריטים שייאלצו לראות את סיפורי העמים שלהם מתורגמים לסרט גיבורי על מוזר.

» טריילר חדש ל"בלייד ראנר 2049"
» "נרודה": נס של קולנוע פיוטי
» "שומרי הגלקסיה 2": שיא הכיף
» ריצ'י ריץ': למה גאי ריצ'י הוא הבמאי הכיפי בעולם?
» איימי שומר לא שומרת על הכוס שלה
» המלחמה המרהיבה של כריסטופר נולאן

האיש שנבחר לגלם את המלך ארתור (שנשאר קינג בגרסה העברית) הוא הכוכב העולה צ'ארלי האנם, שבהחלט ממצב את עצמו כשחקן ראשי אולטרה-גברי, אבל הוא היחיד שעשה לעצמו שירות טוב בהרפתקה הזאת. אחרי שאביו של ארתור נבגד על ידי דודו שהשתלט על הממלכה, נשלח ארתור במעלה הנהר במעין סיפור "משה בתיבה" גרסת הערפל הבריטי. אחרי שנמצא על ידי חבורת זונות בלונדוניום (לונדון העתיקה), הוא מתבגר לאיטו בין האגרופים והפשע של העיר והופך לסרסור בעל שם, שמוכר ואהוב על רבים משוכני הביבים של העיר. כשהדוד הרשע וורטיגרן (ג'וד לאו), שמנסה להגדיל את כוחו האפל באמצעות בניית מגדל משונה (תמיד ישנו מגדל משונה), נתקל בקשיים בהשגת הכוח הוא מנסה למצוא את "המלך המולד" ולרצוח אותו. על פי האגדה, אותו "מולד" הוא היחיד שיוכל לשלוף את החרב הקסומה אקסקליבר מהסלע, וארתור אכן עושה זאת ללא בעיה מיוחדת. מכאן מתחיל מרדף של המלך אחרי ארתור (ארט בפי חבריו), ושל הגורל אחרי ארתור, שמודרך על ידי האבירים שהיו נאמנים לאביו. המרדף מתודלק על ידי ההמונים שמאמינים בנבואה שהתגשמה, זהו מרדף שהסוף שלו אולי ידוע אבל לא ברור למה הוא כל כך נורא.

הכיף התחלף בנחשי ענק. "קינג ארתור: אגדת החרב" - לצפייה בטריילר:

בסופו של הסרט נעוץ הפתרון לבעיה של הסרט כולו. מה גרם לבמאי שמזוהה עם פשע, סיפורים מגניבים ובימוי מלא הומור, לקחת תסריט שמבוסס על כשפים, נחשים ענקיים וחרב קסומה? כנראה זו ההבטחה של האולפנים לייצר פרנצ'ייז של שישה סרטים סביב אגדת המלך האנגלי. העלילה כל כך מגוחכת עד שריצ'י נאלץ להוסיף לכל סצנה שנייה מוזיקה מתעצמת בכדי לסמן לצופה "תראו - דרמה". המוזיקה הייתה כוח עוצמתי בסרטיו הקודמים אך הפכה פה לגנרית, מהסוג המוכר לעייפה מסרטי גיבורי-על. והרי ארתור, ממש כמו שאול שיצא לחפש אתונות ומצא מלוכה, הוא איש בשר ודם אך לא ממש עובר שינוי משמעותי פרט לנכונות שלו לאחוז בחרב הקסומה, שתעשה עבורו כבר את כל העבודה. במידה מסוימת זהו סרט על חרב, אבל ביציאה מהסרט לא מפנטזים על קרב חרבות אלא מנסים להבין מה בדיוק השתבש פה. כמו הדוד המרושע של ארתור, שנבנה מהקרבת קורבן של אדם אהוב, נדמה שריצ'י מקריב את מורשתו הקולנועית על מזבח המזומנים.

הנקודות החזקות של הסרט מעטות מדי. ג'וד לאו, "קינג ארתור: אגדת החרב"צילום: יח"צ

הרגעים הטובים של הסרט, ויש כאלה לא מעט (אחרי הכל זה סרט של גאי ריצ'י), מופיעים כשהבמאי מתרכז בנקודות העוצמה שלו. עולם הפשע של לונדוניום משורטט בכיפיות אופיינית, טכניקת הסיפור שלו היא אולי המגניבה בהיסטוריה, ומי שחיפש את ההילוך האיטי ריצ'י-סטייל ימצא אותו גם כאן. אבל כל אלה מתחברים לכדי סרט חיוור שנראה כמו שעטנז של כל סרטיו הקודמים, רק בלי ההמצאה המקורית שאפיינה כל אחד מהם. אמנם גוויניבר היפה הופכת כאן למכשפה, אחד מאבירי השולחן העגול הוא אסייתי, הופעת האורח של גדול שחקני הכדורגל של אנגליה מרגשת והמראות של לונדון העתיקה מהפנטים, אבל בבסיס הסרט עומדת אגדה הוליוודית מנותקת מכל הקשר היסטורי שמוכיחה שגם במאי ייחודי יכול למכור את נשמתו לשטן.

"קינג ארתור: אגדת החרב" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ