"7 דקות אחרי חצות": חכם, אבל לא לכל ילד

ליאם ניסן הוא עץ ענק שמספר סיפורים לילד שנאלץ להתמודד עם טרגדיה אישית, והתוצאה היא סרט ילדים חכם ואפל . אם מאסתם באגדות דיסני מצועצעות, אז לזאטוט שלכם ממתינה חוויה עוצמתית

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
7 דקות אחרי חצות
אורון שמיר, עכבר העיר

בקיץ שעבר היה לנו את "העי"ג" של סטיבן שפילברג, שרקם על מסך הקולנוע סיפור על ידידות בין ילדה בריטית לענק ידידותי. הסרט קרס תחת עול הציפיות הגבוהות, נוכח היותו עיבוד לספר של רואלד דאל ("צ׳רלי בממלכת השוקולד") מאת הבמאי והתסריטאית של "אי.טי" ששבו לשתף פעולה אחרי שנים, וכל שנותר הוא תוצאה מעט מאכזבת. השנה מגיע תיקון חלקי בדמות "7 דקות אחרי חצות", עיבוד קולנועי לספרו של פטריק נס מתחילת העשור. במקור הוא נקרא "A Monster Calls", אבל התרגום העברי המתאר זמן ספציפי ולא את קריאת המפלצת השתרש כבר בשלב הספר. כך או אחרת, במרכז העלילה קשר הנרקם בין דמות בריטית צעירה בשנים לבין מפלצת מיתית שיש בה כדי לסייע בהתמודדות עם המציאות הלא פשוטה.

» "קינג ארתור": הכישלון של מר ריצ'י
» "שומרי הגלקסיה 2": שיא הכיף

» "באמשל'ך": לאן נעלמה איימי שומר?
» איימי שומר לא שומרת על הכוס שלה
» המלחמה המרהיבה של כריסטופר נולאן

קונור (לואיס מקדוגל, "פן") הוא הנער שבלב הסיפור, וחייו אינם פשוטים לא רק במציאות אלא גם בעולם הדמיון. בבית הספר הוא סובל מבריונות, ובבית מצבה הרפואי של אמו (פליסיטי ג'ונס) מחייב אותה לבלות בטיפולים ואת קונור לבלות אצל סבתו הנוקשה (סיגורני וויבר), שביתה דומה יותר למוזיאון ובו אסור לגעת בשום דבר. גם החזרה של אביו (טובי קבל) אל חייו של הילדון יותר מכבידה מאשר מקלה, אבל זה לא השיא של צרותיו. בכל לילה, בשעה חצות ושבע דקות, מגיע לבקר עץ הטקסוס הנשקף מחלונו של הגיבור, בצורה מואנשת. דמיינו את גרוט מ"שומרי הגלקסיה" בגודל מבהיל ובקולו העמוק של ליאם ניסן. הענק העצי מספר לקונור שלושה סיפורי אגדה אפלים, בסופם אמור הילד להחזיר טובה ולספר למפלץ את סיפורו שלו - בלי שקרים ובלי דמיונות שווא.

יותר קרוב לאחים גרים מאשר לדיסני. "7 דקות אחרי חצות" - לצפייה בטריילר:

הספר נודע בין היתר בזכות האיורים זוכי הפרסים של ג'ים קיי, והממד הוויזואלי הוא אכן אחד הבולטים גם בגרסת הסרט. זה נכון לעיצוב המפלצת, לשילוב של הרבה סצנות חלום ודמיון אל תוך המציאות הלא פשוטה שעמה מתמודד הגיבור, ובעיקר שלושת הסיפורים שמספר הענק. אפשר לראות בהם מעין שלושה סרטים קצרים בתוך היצירה עצמה, בטכניקות אנימציה שונות המדגישות את הייחוד הסיפורי שלהם. זאת משום שהאגדות הסימבוליות שמספרת המפלצת לקונור מזכירות יותר את האחים גרים מאשר את הגרסאות המרוככות או הדיכוטומיות של העיבודים המוכרים של וולט דיסני למשל. באגדות אלה החלוקה בין טוב לרע אינה חד-משמעית, או יכולה להתהפך, ואין בהן בהכרח סוף בנוסח "הם חיו באושר ועושר".

בחירת הטון כאן אינה מקרית, ונובעת בין היתר מזהות הבמאי, שחתום על העיבוד לצד הסופר שכתב בעצמו את התסריט. מדובר בקולנוען הקטאלוני ג'יי. איי באיונה, שקנה לעצמו שם בזכות סרט האימה דובר הספרדית "בית היתומים" (2007), והשיק קריירה הוליוודית עם מותחן האסונות "הבלתי אפשרי" (2012), המתרחש סביב הצונאמי האכזרי בתאילנד. באיונה מרגיש בבית בסצנות הליליות והאפלות, או כשהמפלצת עוזרת לקונור לפרוק תסכולים ורגשות שליליים בכל הנדבכים של חייו. אל הקדרות היחסית הזו מצטרף הרובד המציאותי והרגשי של הסרט, הכולל את עלילת המשנה המאוד נוכחת של ההתדרדרות במצבה של אמו של קונור עקב מחלה סופנית. הטון הקודר של הצד הפנטסטי מחלחל אט אט לסרט כולו, שהולך ומאפיל ככל שהוא מתקדם עד כדי כך שעולה השאלה האם קהל צעיר בשנים לא ימצא אותו מפחיד או עצוב מדי.

כמו גרוט מ"שומרי הגלקסיה" רק בקולו העמוק של ליאם ניסן. "7 דקות אחרי חצות"צילום: יח"צ

התשובה נעוצה בפונקציה שאותה אמורים למלא סרטי ילדים בעיני כל הורה. אם המטרה היא לבדר קלות את הצופים הצעירים מול חומרים קלים ונוחים לעיכול, יכול להיות ש"7 דקות אחרי חצות" לא צריך להיות הבחירה הראשונה שלכם. אבל אולי סיפור על ילד עתיר דמיון וברוך כישרון ציור, שדרכו הוא מבטא את עולמו הפנימי הכולל גם שדים ופחדים, יכול דווקא לעורר הזדהות ואפילו לסייע בהתמודדויות אמיתיות של צופים צעירים שלא תמיד יכולים לבטא רגשות באופן שמצופה מהם. לכן קשה להמליץ באופן גורף או לכל אחד על הסרט הזה, למרות או אולי בגלל ייחודו.

"7 דקות אחרי חצות" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ