"שודדי הקאריביים: נקמתו של סלזאר": זהירות, סבל לפניך

הסרט החמישי בסדרת המצליחה מציג קאסט שחקנים מרשים בראשות ג'וני דפ וחוויאר בארדם, אבל גם עלילה מגוחכת ופעלולים מתישים, שגורמים לך לתהות איך הסדרה הזאת הצליחה כל כך?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שודדי הקאריביים: נקמתו של סלזאר
בשחקנים הם אחת מנקודות האור היחידות בסרט. ג'וני דפ, "שודדי הקאריביים: נקמתו של סלזאר"צילום: יח"צ

סדרת סרטי "שודדי הקאריביים", שהתחילה ב-2003 עם "קללת הפנינה השחורה" וממשיכה כעת עם "נקמתו של סלזאר", היא תופעה מרתקת קודם כל בגלל הפער הגדול ביחס אליה בין המבקרים לקהל הרחב. על-פי אתר Metacritic, המרכז ביקורות מכלל המבקרים המרכזיים שכותבים באנגלית, אחרי חום יחסי מהמבקרים לסרט הראשון בסדרה (ציון 63), הרי שארבעת ההמשכים צנחו לתוצאות בינוניות ומטה (53 לשני, 50 לשלישי, 45 לרביעי ו-41 לנוכחי). אי שביעות הרצון של המבקרים לא הפריעה ל"שודדי הקאריביים" להפוך להצלחה כלכלית כבירה עם כ-4 מיליארד דולר הכנסות ברחבי העולם, ושפע של מעריצים שנשבעים בשמו של ג'ק ספארו. יכול להיות שמדובר כאן בעניין דורי שצריך להשלים איתו. אין ספק ש"שודדי הקאריביים" מייצגת כיוון חדשני בעשייה קולנועית, שבה הסיפור ובנייתו הם משניים לעומת רצף של אטרקציות רעשניות, נוצצות ומושקעות (לרוב ללא קשר הגיוני ביניהן) שמכוונות לסיפוקים נקודתיים ולא למהלך שלם וקוהרנטי.

» "קינג ארתור": הכישלון של מר ריצ'י
» "שומרי הגלקסיה 2": שיא הכיף

» "באמשל'ך": לאן נעלמה איימי שומר?

» דוקטור ג'וני ומיסטר דפ: למה ג'וני דפ הוא גאון מעייף?

בסך הכל מדובר בהתפתחות הגיונית בפילמוגרפיה של מפיק הסדרה ג'רי ברוקהיימר, שכבר בסרטים כמו "אהבה בשחקים", "קון אייר" ו"ארמגדון" העדיף להפציץ את החושים של הצופים בגירויים במקום להשקיע בסיפור, אם כי באופן פחות בוטה. "שודדי הקאריביים: נקמתו של סלזאר", הסרט החמישי בסדרה, אינו שונה באופן מהותי מסרטי ההמשך הקודמים למקור המאוזן יחסית. התקציב הפסיכי של הסרט - כ-350 מיליון דולר - מנותב כאן לרצף של סצנות אקשן אדירות ממדים, שמשלבות במיומנות בין אפקטים חומריים לאפקטים חזותיים ויוצרות מרחב קולנועי משוכלל ויפה לעין, שלא מפסיק לחשוף ממדים חדשים. גיבורי הסרט נעים ונדים בין ספינות בגדלים שונים, איים אקזוטיים, עולמות מופלאים מעל ומתחת למים, עם יצורים אנושיים ומפלצתיים שנעים בין רמות שונות של גרוטסקיות. אין ספק, שעיצוב העולם הבדיוני בסרט הוא מלאכת מחשבת מורכבת ויוצאת דופן. קצת חבל שלפחות עשירית מהמחשבה וההשקעה לא נותבו לכיוון התסריט, שנכתב הפעם על-ידי ג'ף נתנזון ("תפוס אותי אם תוכל", "שעת שיא 3"). אמנם התסריט מכיל כמה וכמה סצנות משעשעות, אך העלילה שהוא מעצב היא גיבוב של רעיונות וסיבוכים מיותרים, שבשלב מסוים פשוט מאבדת את ההגיון הפנימי שלה ומשמשת בעיקר כמצע פונקציונאלי לסצנות האקשן המשוכללות.

"שודדי הקאריביים: נקמתו של סלזאר" - לצפייה בטריילר:

עלילת "נקמתו של סלזאר" היא מעין אתחול מחדש של הסדרה, עם זוג אוהבים צעירים חדש שנכנס כאן לתמונה - הנרי (ברנטון תווייטס) הוא בנם של וויל ואליזבת  מהסרטים הקודמים, שנחוש בדעתו להציל את אביו המקולל. לשם כך הוא צריך לאתר את הקלשון של פוסיידון, שמעניק לבעליו שליטה על הים. מי שעוזרת לו במסע היא קארינה (קאיה סקודלריו), מדענית חובבת, שיש בידיה מפה מסתורית שאמורה להוביל לאותו קלשון. וחוץ מזה יש גם את קפטן סלזאר (חאווייר בארדם), צייד פיראטים שמצא את מותו והפך לרוח רפאים, וכעת נחוש בדעתו ללכוד את האשם במצבו - ג'ק ספארו כמובן. גם מיודענו מהסרטים הקודמים קפטן בארבוסה (ג'ופרי ראש), מעוניין גם הוא בקילשון של פוסיידון. וכמובן, יש גם את הסיבה שלשמה התכנסנו והיא זאת שאחראית במידה רבה לפופולריות של הסדרה - ג'וני דפ. הכוכב שוב עושה את הפיראט השיכור, השנון והסטייליסט ג'ק ספארו, שמתנדנד לצד לצד בתוך כל התסבוכת הזאת, ומנסה להדביק אותה למהלך עלילתי הגיוני. 

שודדי הקאריביים: נקמתו של סלזאר
עלילה מופרכת שנועדה לשמש קרקע לפיצוצים ראוותניים. "שודדי הקאריביים: נקמתו של סלזאר"צילום: י

אין להכחיש - יש מה לאהוב ב"שודדי הקאריביים: נקמתו של סלזאר". הבמאים הנורווגיים יואכים רונינג ואספן סאנדברג, שהוכיחו את יכולתם לביים אקשן מרשים על הים בסרט המועמד לאוסקר "קון טיקי", מצליחים לייצר על המסך לא מעט דקות רעננות ומשעשעות, ומפגינים שליטה מרשימה בהפקה הענקית הזאת. השחקנים - במיוחד דפ, בארדם וראש המצוינים - נראים די בעניין, וכיף להסתכל עליהם עובדים. ועדיין, הסרט הזה הוא כל-כך מופרז, כל-כך רועש וכל-כך מבולגן רוב הזמן, שהצפייה בו מכילה לצד הנאה גם כמות לא מבוטלת של סבל. וזאת כבר בעיה.

"שודדי הקאריביים: נקמתו של סלזאר" - איפה ומתי לראות?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ