"המומיה": קרוז וקרואו פותחים את הקיץ בגדול

שני הכוכבים מצליחים לספק הופעות משכנעות בסרט הקיץ הגדול הראשון של העונה, שהוא בעצם ריבוט של סרט משנות ה-30'. אך מכאן ועד השקת עוד יקום קולנועי מוצלח ומעייף הדרך עוד ארוכה

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המומיה
אורון שמיר, עכבר העיר

כל אולפן הוליוודי שמכבד את עצמו חייב היום להחזיק "יקום קולנועי" משלו. תאשימו את מארוול וסרטי "הנוקמים" שהצליחו מספיק בכדי שירצו להעתיק מהם. אבל מה עושים אלה שאין ברשותם זיכיון לגיבורי-על שיניבו סדרות אינסופיות של סרטים? באולפני יוניברסל מצאו פתרון בדמות החייאת כל המפלצות הקלאסיות שאכלסו את סרטיהם בשנות ה-30', מדרקולה ועד פרנקנשטיין. הסרט הראשון שמשיק את "היקום האפל", כך זה נקרא, הוא גם חידוש לסדרת סרטים שהייתה פופולרית בתפר שבין המאה הקודמת והנוכחית - "המומיה". אלא שבמקום ברנדון פרייז'ר, רייצ'ל וייז ודוויין ג'ונסון (עוד כשהיה "דה רוק"), קבלו כעת את טום קרוז, ראסל קרואו ואפקטים דיגיטליים.

» מה צפוי השנה בקולנוע הישראלי?
» "חיבור פשוט": קפטן אמריקה יודע לשחק
» "הפנים האחרונות": זוועה בכל קנה מידה
» למה טום קורז הוא הכוכבי הגדול של דורו?
» הביוגרפיות הקולנועיות-מוזיקליות הכי גדולות

הסרט נפתח עם שתי חשיפות של אחוזות קבר עתיקות, שעד מהרה יתגלה קשר ביניהן. בבריטניה נחשף אתר צלבני חבוי, שאותו מתרגש למצוא טיפוס מסתורי בשם הנרי (ראסל קרואו). בעיראק, לשעבר מסופוטמיה, שני חיילים אמריקאים – ניק (טום קרוז) וכריס (ג'ייק ג׳ונסון) - מבקשים להשלים הכנסה דרך בזיזת ענתיקות, מה שמוביל אותם אל קבר שהוא תגלית היסטורית וארכיאולוגית. מומחית בשם ג'ני (אנבל וואליס) קובעת כי ייתכן ומדובר בקטקומבה של הנסיכה המצרית אמאנט (סופיה בוטלה), שנמחקה מספרי ההיסטוריה לאחר שרקמה עסקה עם אל המוות המצרי כדי לנסות ולתפוס את כס המלכות, אך סופה הייתה שנחנטה בחיים. המומיה המקוללת מודה למשחררים שלה ובוחרת בניק כדי להיות הגוף המארח לאל המוות, כדי לפרוע את חובה. אלא שכדי להשלים את הטקס היא זקוקה לפגיון מיוחד שנמצא באותה מערה צלבנית באנגליה.

כל אולפן חייב יקום קולנועי. "המומיה" - לצפייה בטריילר:

הסרט לוקח על עצמו תפקיד משולש. ראשית, הוא מוצג ומשווק כסרט אקשן והרפתקאות קיצי בכיכובו של קרוז, וככזה הוא לא שונה בהרבה מסרטי "משימה בלתי אפשרית" או "ג'ק ריצ'ר". הכוכב מנסה לגלם דמות מעט יותר חסרת מושג מהרגיל, לכאורה לא גיבור אקשן טיפוסי. אבל שימו אותו באש צולבת והוא מיד מנווט את דרכו בריצה החדה שהפכה לסמל המסחרי שלו, כולל שיער נהדר ומתנפנף. מה גם שאחרי "קצה המחר", אי אפשר יותר לבלוע בדיחות בסגנון טום קרוז הולך למות, כך שאפילו אם לכל אורך הסרט אומרות הדמויות שהוא מקולל וגורלו נחרץ, קשה לדאוג לו אפילו לרגע. כאן מגיעה הזהות השנייה של הסרט, המכיל המון רגעי אימה ובהלה על טהרת הזומבים. כיוון שהנסיכה המצרית כרתה ברית עם אל המוות, ביכולתה לא רק לינוק את כוח החיים מנפשות שהיא פוגשת, אלא גם להקים מהם צבא של מתים-חיים, כולל זומבים פרעונים ואפילו צלבנים.

אחרי שסימן וי בטוח יחסית בשני המישורים הקודמים, המשימה השלישית שבה מנסה הסרט לעמוד אמורה להיות הפשוטה מכולן, שכן ראינו הרבה יותר מדי מסוגו בשנים האחרונות - הנחת היסודות ליקום קולנועי חדש. מוזר שדווקא כאן הוא לא רק מחפף ומזרז, אלא גם לא מותיר הרבה חשק להמשיך ולעקוב אחר שאר המפלצות של יוניברסל ולחכות לאופן שבו יתאחדו. ההסברים על שלל היצורים שמאכלסים את העולם שבו מתרחשת העלילה נחלקים לשני סוגים: מפורטים וחוזרים על עצמם, או מרומזים ומזורזים מדי. מלבד המומיה שבמרכז העניינים מתגלות עוד כמה מפלצות, חלקן רק בשולי הפריים ואחרות כדמויות של ממש, אבל קשה להתעניין בהן.

למרות "היציאה" בדמות מומיה נשית, אין הרבה חדש בריבוט הזה. סופיה בוטלה, "המומיה"צילום: יח"צ

אמנם ניכר רצון לחדש כיוון שהמומיה הפעם היא ממין נקבה, מה שיוצר מעין משולש רומנטי מיתי ומעוות בינה ובין הנבחר שלה והמומחית לענייני מצריים העתיקה, אבל זה ברמת הרעיון. בפועל, העלילה עצלה ובה הכל מסתדר לפי התוכנית של הנבלית, כולל תאונות ודברים שהיא לא באמת יכולה לארגן או לצפות. ניתן רק לקוות שהסרט ייזכר כפרק ראשון הסובל ממחלת ילדות, ולא מקללה בלתי שבירה שתרדוף את היקום החדש שנברא.

"המומיה" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ