"קולוסאל": סיכוי גבוה שתיגנבו

אן הת'אוויי ממשיכה במסע להמצאת עצמה מחדש, הפעם כמכורה לטיפה המרה ולהרס עצמי שמגלה כי מפלצת הרסנית בסיאול היא האלטר-אגו שלה. חבל שהחלקים הדרמטיים לא שומרים על אותו קו קליל

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קולוסאל
אורון שמיר, עכבר העיר

קללת האוסקר, זו שקובעת שלפעמים אחרי זכייה בפסלון הנחשק קריירות משחק מאבדות כיוון, כנראה מאוד מטרידה את אן האת'וויי. מאז שזכתה השחקנית בפרס על תפקידה כפנטין ב״עלובי החיים״ לפני כחמש שנים, היא משתדלת לגוון אך גם לא מרבה להופיע בקולנוע. אחרי קצת שוברי קופות (״בין כוכבים״, ״אליס מבעד למראה״) ומעט הפקות עצמאיות קומיות-רומנטיות (״שיר אחד״, ״המתמחה״) מגיע ניסיון חריף יותר לסדוק מעט את התדמית שדבקה בה. זה קורה בסרט ״קולוסאל״, בו היא מגלמת לא רק אלכוהוליסטית ניו-יורקית שצריכה להתאפס על חייה המתפרקים, אלא גם מפלצת ענקית שמחריבה את העיר הקוריאנית סיאול.

» "המומיה": הקיץ הגיע ובגדול
» "טופאק": מלא התלהבות ונטול כישרון
» "וונדרוומן": גדות מושלמת, הסרט לא
» 10 סרטי האסונות הגדולים ביותר
» מלך הכיף: 7 סיבות לאהוב את זאק אפרון

מהטריילר, או משורות תקציר בודדות, אולי קשה להבין איך בדיוק הקונספט הזה עובד בסרט עצמו. אבל מהרגע שהצפייה מתחילה, או אולי רק בסופה, אין סיכוי שלא תבינו – וסביר מאוד שתיגנבו. האת'וויי מגלמת את גלוריה, שבסצנה הראשונה בדירתה הניו-יורקית, אחרי עוד לילה של הוללות, מופתעת לגלות שהחבר שלה (דן סטיבנס) לא יכול לסבול אותה יותר. הוא מציע שתתחיל מחדש, וגלוריה מוצאת את עצמה בסוג של ריטריט כפוי בעיירה הצפונית בה גדלה. במקום חברים או משפחה מי שלוקח עליה חסות הוא דווקא הברמן המקומי (ג'ייסון סודייקיס), אותו היא מכירה מילדות, שמתייחס אליה בחביבות צופנת סוד. בעוד היא מנסה להיגמל מאלכוהול והרגלים רעים אחרים, היא תזדקק לכל התמכרות שהיא כדי להתמודד עם גילוי מרעיש – מפלצת ענקית תוקפת בכל לילה את סיאול, ומזכירה לגלוריה באופן חשוד את שפת גופה שלה. היא מאמינה כי היא המפלצת, ומחליטה להעמיד את הסברה למבחן, מה שיגרור שורה של תקריות וגילויים בין המשעשע למטריד.

מה הקשר בין אישה מובסת למפלצת אכזרית? "קולוסאל" - לצפייה בטריילר:

המעשייה האקסצנטרית הזו היא פרי מוחו של הבמאי-תסריטאי נאצ׳ו ויגאלונדו (״Timecrimes״), שהצליח בהפקה קנדית-ספרדית זו להעמיד סרט שטורף בלי סכו״ם את רוב התוצרים ההוליוודיים בז׳אנר, לפחות מאז הפעם האחרונה שבמאי לטיני פרש חסות על הז׳אנר - גיירמו דל טורו ב״פסיפיק רים״. אפשר לראות זאת ביחסים המעודכנים של סיאול והעולם אל המפלצת נעים מפחד להערצה, בעידן היוטיוב והלייב-פיד הנוכחי, לצד המוסכמה הקלאסית שממש כמו גודזילה המיתולוגית, יהיו שיראה במפלצת את מגינת העיר ולא את מחריבתה. העיצוב של היצור הולם את הסרט, כלומר גם מקורי במידה וגם נראה כמו חצי-פארודיה, וכל הקטעים בסיאול נראים הרבה יותר טוב מכל סרט מפלצות אחר שריצד על המסכים מאז אותו ״פסיפיק רים״, כולל הניסיונות האחרונים של הוליווד להשיב למסך את גודזילה וקינג קונג. הברקות כמו המחשה מילולית למפלצת שהופכת עיר גדולה למגרש המשחקים שלה, או הרגע בו דמות נוספת נכנסת אל הזירה, הן חלק מהעדויות לבקיאות של היוצר שמביאה להצלחה.

אבל רוב הסרט לא מתרחש בסיאול אלא בניו יורק, גם אם בעיקר באותו פרבר בצפון המדינה. מה שקורה על קרקע ארצות הברית, גם אם יש לו השלכות מרעידות אדמה בצד השני של הכדור, הוא אוסף נקודות החולשה היחסיות של הסרט. מי שיבואו לראות סרט מפלצות, יקבלו דרמה שבמרכזה גיבורה שההרס העצמי שלה גדול מכל נזק שעושה המפלצת בצד השני של הגלובוס, אבל רגישה בעצמה להשלכות סביבתיות. ומי שיצלול פנימה אל נפשה של הדמות הראשית, ימצא את עצמו פתאום בסרט על פצעי הילדות ועל האופן שבו הם מעצבים אותנו כמבוגרים. הצרה היא שכדרמת התמודדות והשתקמות עם המפלצת שבתוכנו, ״קולוסאל״ הרבה פחות מבריק מכל בחינה - הדיאלוגים או התנהגות הדמויות בזמן ויכוח מוקצנים מכדי להילקח ברצינות, הדמויות הגבריות כתובות ומשוחקות באופן נרפה שלא מצליח לתת קונטרה הכרחית לגיבורה, ואפילו אותה קשה לסמפט לפעמים. הצד הדרמטי של ״קולוסאל״ הוא לא בדיוק שיא הכיף והקלילות, בניגוד לקונספט שבזכותו הוא מתגלגל קדימה. לכן, יש לקהל שתי אפשרויות - ללכת יד ביד עם המוזרות הדו-קוטבית של הסרט, או לגרד את הראש בתימהון כמו הטיק העצבני של הגיבורה.

הקו הדרמטי לא עומד באותו קנה מידה של הקו ה"מפלצתי". "קולוסאל"צילום: יונייטד גרופ

"קולוסאל" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ