"חולי אהבה": סרט בורקס אמריקאי

הקומדיה הרומנטית בכיכובו של קומאיל נאנג'יאני ("עמק הסיליקון") מצליחה להצחיק ולגלות עד כמה אמריקה גזענית, אבל נופלת שוב לקלישאות העדתיות. מזל שיש את ריי רומנו והולי האנטר

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חולי אהבה
נשען ברובו על הביוגרפיה של הגיבור. "חולי אהבה"צילום: יח"צ

לא רק בקומדיות רומנטיות מישראל משמש פער עדתי כמכשול העיקרי המונע מן הגיבורים לחיות באושר. גם בארצות הברית הגזענות משחקת תפקיד חשוב, ומסורות משפחתיות עומדות למבחן מול כוחה של האהבה. אפשר לראות זאת היטב ב״חולי אהבה״, הפקה חדשה של ג׳אד אפטאו העסוק (״אסון מהלך״, ״מסיבת רווקות״), שבמרכזה זוג מעורב הסובל לא רק מקשיים שמערימים ההורים, אלא גם בהתערבות גסה של הגורל. כיוון שהמשפחה של הגיבור הינה ממוצא פקיסטני, מדינה שכמו ישראל נוסדה על בסיס דתי, אפשר להניח שהקהל המקומי יבין את מה שהסרט מבקש לעסוק בו אפילו טוב יותר מאשר הצופים האמריקאים שהפכו אותו להצלחה.

» גיבורות הפעולה כובשות את המסך
» "דנקרק": מלחמה עכשיו!
» מה הקשר בין "לה לה לנד" ל"דנקרק"?
» סרטי המלחמה הגדולים ביותר
» "ואז היא הגיעה": וחבל שכך

קומאיל נאנג'יאני ("עמק הסיליקון") מגלם פחות או יותר את עצמו, צעיר ממוצא פקיסטני המאתגר את המוסכמות. הוא מתגורר בשיקגו ומטפח קריירת סטנדאפ בתקווה להגיע יום אחד לניו יורק, ורוב הבדיחות שלו מבוססות על החוויה של להיות מוסלמי בחברה האמריקאית וכוללות הרבה הומור עצמי הנוגע למשפחתו. הוריו מנסים בכל שבוע לשדך לו כלה בת העדה, בעוד הוא נהנה מחיי הרווקות המציעות לו אפשרויות מכל הסוגים. כך הוא פוגש את אמילי (זואי קאזאן ״רובי ספארקס״), ולמרות שהשניים טוענים אחרת, מערכת היחסים ביניהם נעשית רצינית. את ההורים שלה (הולי האנטר וריי רומנו) הוא פוגש לראשונה בנסיבות לא נעימות, בבית החולים בו מתאשפזת אמילי עקב שינוי מסתורי ופתאומי במצבה הרפואי.

"חולי אהבה" - לצפייה בטריילר:

במאי הסרט הוא מייקל שואולטר (״שלום, קוראים לי דוריס״), אבל נאנג'יאני הוא הכוח המניע. הקומיקאי לא רק מככב אלא גם כתב את התסריט, יחד עם בת זוגו בחיים ששמה אמילי וי. גורדון, כך שלא קשה לנחש שהרבה ממנו מבוסס על המציאות. בנקודה זו מפתה להשוות בין ״חולי אהבה״ לבין הקומדיה הרומנטית הישראלית ״ואז היא הגיעה״, סרטים הדומים לא רק ביסודות התסריט אלא גם בסיפור שמאחוריו. מאידך, לא ממש הוגן להשוות בין סרט ישראלי צנוע ליצירה אמריקאית שנקנתה להפצה בסכום גבוה אחרי בכורה בפסטיבל סאנדנס. מה שכן אפשר לומר על שניהם הוא שההתחבאות מאחורי הביוגרפיה האמיתית של הכותבים אולי השפיעה לרעה על כמה החלטות תסריטאיות, ולגמרי לא כשירה לשמש כתירוץ לתוצאה הסופית.

הסרט מנסה כל העת לאחוז את המקל בשני קצותיו, בכל תחום שתבחרו. הוא מציג דמויות שמרניות ונשען על סטריאוטיפים, אבל כיוון שהצפוי הוא אויבו של המצחיק ניכרים ניסיונות לשבור את התבניות המוכרות. אלא שנאנג'יאני לא באמת מעוניין לפגוע, ולכן ממהר לתקן בסצנה הבאה את הרושם שאולי נוצר בקודמת. מיקום העלילה בעולם הסטנדאפ בהחלט עוזרת להעלות את מינון הצחוקים ואף לגוונו, אבל גם עוטפת את הסרט בנימה סרקסטית. כך יוצא שסיפור האהבה שבבסיסו נעדר כנות, שכן קומאיל ואמילי עסוקים מדי בשמירה על חזות נונשלנטית כלפי מה שהם אולי מרגישים האחד כלפי השנייה, מה שהופך את החלק הראשון של הסרט העוסק בחיזור למעט מעייף.

לא מצליח לספר משהו חדש באמת על אהבה בין-גזעית באמריקה. "חולי אהבה"צילום: בתי קולנוע לב

כשנכנסים לתמונה רומנו והאנטר בתפקיד ההורים של אמילי הסרט קופץ מדרגה לא רק מבחינת רמת העניין ועומק הקונפליקט, אלא בעיקר בכל הנוגע לאיכות המשחק, ואפשר רק לפנטז על סרט שלם בכיכובם. לעומתם, נאנג'יאני בהחלט מצחיק בכל הזדמנות שיש לו, אבל כשחקן דרמטי הוא מאוד לא משכנע, בעוד קאזאן נותרת תקועה בתפקיד הקבוע שלה כמושא אהבה יענו-מיוחדת. בהלך הצפייה קשה ללמוד עליה דבר מה וכל מטרתה היא להעביר את הגיבור תהליך, כלומר הינה דמות מסוג ״Manic Pixie Dream Girl״ שכבר נשחקה לעייפה בשנות האלפיים. גם דמותו של קומאיל לכאורה מנסה להתרחק מן הקלישאה של מהגר פקיסטני המתפרנס כנהג מונית, אבל למעשה משלים הכנסה בנהיגה עבור אפליקציית Uber. לכן, אפשר לסכם ש״חולי אהבה״ לא באמת משכלל את הנוסחה אלא רק מעדכן גרסה, כלומר מחליף קבעונות מחשבתיים מיושנים, הקשורים בעיקר להומור ולזוגיות, בגרסאות מעט יותר חדשות אבל מרובעות לא פחות.

"חולי אהבה" - איפה ומתי לראות?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ