אורון שמיר, עכבר העיר

לפני מספר שנים הודיע הבמאי זוכה האוסקר סטיבן סודרברג (״טראפיק״, ״אושן 11, 12, 13״) על פרישה מעולם הקולנוע. את הדחף היצירתי שלו ניתב אל עולם הטלוויזיה, למשל אל הסדרה ״דה ניק״ אותה ביים, אבל היה ברור שזה רק עניין של זמן עד שידגדג לו לשוב אל המסך הגדול. עם לפחות שני פרויקטים חדשים בקנה, אחד מהם על שערוריית ״מסמכי פנמה״, אפשר להניח שנראה לא מעט מסודרברג בבתי הקולנוע בזמן הקרוב. למעשה, זה מתחיל ממש עכשיו עם קומדיית פשע חדשה בשם ״לוגאן לאקי״.

» "רוחות קרות": יפה כמו דם על שלג
» "הפרה ז'קלין": לא לחובבי אדם
» "פצצה אטומית": אקשן פמינסטי משובח
» יום הולדת לרוברט דה נירו
» 30 שנה ל"ריקוד מושחת"

לוגאן הוא שם משפחתם של שני אחים ואחות מצפון קרוליינה, המתקשים לגמור את החודש. ג׳ימי (צ׳נינג טייטום) סוחב צליעה מימי שירותו הצבאי ומפוטר בגללה מאתר הבנייה בו הוא עובד, מה שמרגיז את גרושתו (קייטי הולמס) שמאיימת לגזול ממנו את הזמן המשותף עם בתם (פארה מקנזי). קלייד (אדם דרייבר) איבד יד במלחמה, אבל זה לא מפריע לו לברמן ובטח שלא לברבר על הקללה המשפחתית של הלוגאנים חסרי המזל. אחותם, מלי (ריילי קיו) מהווה את הדבק שמחזיק יחד את המשפחה, אבל עבודתה במספרה כנראה שלא תהפוך איש מהם לעשיר. בשביל זה ישנה התוכנית של ג׳ימי - לשדוד את הכספת המרכזית של מירוץ המכוניות נסקאר. כל מה שהלוגאנים זקוקים לו הוא פורץ הכספות המבריק ביותר באיזור, ג׳ו באנג (דניאל קרייג). העובדה שהוא נמצא בכלא ממש לא מפריעה לג׳ימי להתקדם עם תכנון השוד, וכמובן להסתבך בביצועו.

"לוגאן לאקי" - לצפייה בטריילר:

על הסרט חתומה רבקה בלאנט, שם נטול ביוגרפיה שזהו תסריט הביכורים שלה, או לפחות כך טוען הבמאי. מי שמכיר את סודרברג מודע לנטייה שלו להתפצל, כלומר לבצע מגוון תפקידים מאחורי הקלעים תחת שמות בדויים. לדוגמה, גם על הסרט הנוכחי חתומים הצלם פיטר אנדרוז והעורכת מארי אן ברנרד, שני שמות שסודרברג כבר הודה בעבר שאינם קיימים ושהוא הצלם והעורך של מרבית סרטיו. האם רבקה בלאנט מצטרפת לרשימה? או שצעירה בריטית שכל קיומה מאושש בכך שהתכתבה באימייל עם כמה מכוכבי הסרט, באמת רקחה עלילה שכל כולה מחוות וציטוטים מסרטי השוד האחרים שביים סודרברג בקריירה? התשובה לא משנה, אלא עצם השאלה שהזניקה את הסרט לכותרות בלי יותר מדי כסף שנשפך על פרסומו.

אחת התלונות החוזרות של סודרברג לגבי הוליווד נוגעת לשיווק. לטענתו התקציבים לא רק גבוהים מדי, אלא פשוט מנוהלים לא נכון, ולכן את הצד השיווקי של סרטו החדש הוא לקח כמעט לגמרי על עצמו. במרכז ארצות הברית השיווק פונה לקהל שישמח לפגוש על המסך אנדרדוגים מהסוג שהוא יכול להזדהות איתם. בחופי המזרח והמערב בהם שטחי הפרסום יקרים יותר והקהל אמור להכיר את כל גוף היצירה המגוון של הבמאי, את מרבית העניין בסרט יצרה העיתונות ששיחקה לידיו של סודרברג. זאת לא רק חזרתו מפרישה שאף כתב קולנוע רציני לא לקח ברצינות, אלא בעיקר סוגיית התסריטאית המסתורית.

השחקנים הם מה שמקפיץ את הסרט דרגה. צ'אנינג טאטום, "לוגאן לאקי"צילום: Claudette Barius

אחרי כל זה, איך הסרט עצמו? עלילת השוד מתגלה כמתוחכמת יותר משנראתה במבט ראשון, בעיקר בזכות הדמויות שהן לוזריות כשם שהן חינניות. על כך אחראים לא מעט כל השחקנים והשחקניות, מראשון עד אחרון. טייטום ממשיך לזרוח תחת שרביטו של סודרברג, ודרייבר הוא תוספת מעניינת לקאדר של הבמאי, אבל מי שבאמת עושים את הסרט הם שחקני המשנה. בעיקר דניאל קרייג שנראה משוחרר ומבסוט על שאינו מגלם את ג׳יימס בונד שוב, ריילי קיו שירשה את הצ׳ארם מבריכת הגנים של משפחת פרסלי (היא הבת של פרסיליה והנכדה של אלביס) אבל מוסיפה פלפל משלה, ואפילו סת׳ מקפרלן בתפקיד קטן שסוף סוף הולם את חוסר היכולות שלו – אידיוט יהיר שכיף לראות חוטף מכות. בזכותם, ״לוגאן לאקי״ הוא אחת הצפיות המהנות באופן בלתי מחייב של הקיץ הקולנועי עד כה, גם אם ודאי ייחשב בעתיד כסרט זניח בפילמוגרפיה של יוצרו.

"לוגאן לאקי" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ