"קינגסמן: מעגל הזהב": מטופש, בכוונת מכוון

סרט ההמשך ללהיט הריגול ממשיך את הקו המתבהם של קודמו, ולא מנסה להתיימר לומר משהו חדש פרט לשנאת נשים והצגת דמויות שטוחות. זה לא אומר שהחלק השלישי כבר לא בדרך

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קינגסמן
אורון שמיר, עכבר העיר

אם לשפוט על פי הטמפרטורות או ההיצע בבתי הקולנוע, כנראה שכולנו תקועים עם שאריות הקיץ. לפחות עד שיגיעו דרמות האוסקר הרציניות ולצידן שוברי הקופות של החורף. בינתיים, נצטרך להסתפק בסרטים כמו ״קינגסמן: מעגל הזהב״, המשכון לסרט האקשן והריגול מלפני שנתיים עם כמעט אותו הצוות, כולל הבמאי מתיו ווהן (״אקס-מן: ההתחלה״) שמעבד קומיקס של מארק מילר ודייב גיבונס. הסרט הקודם, ״קינגסמן: השירות החשאי״, התגלה כמקבילה מאכזבת לגיבוריו - בריטים לבושים היטב המתיימרים לייצג ערכים של ג׳נטלמניות ללא רבב, שמסתירים מתחת לחליפות התפורות להפליא נפש רקובה וחיבה יתרה לאלימות בלתי נחוצה. שלא במפתיע, הסרט הנוכחי מבקש לצעוד בעקבותיו, למרות שהיה יכול להיות נחמד אם כן היה ניסיון לחדש.


» הקולנוענים שיכבשו את תשע"ח
» סרטי ההתחלה הטובים ביותר
» הקיץ הגדול של הקולנוע הישראלי
» 10 הקומדיות הישראליות הכי גדולות
» הסרטים הכי גדולים של הסתיו

גיבור הסרט הוא אגזי (טארון אגרטון), שהיה טירון בסרט הקודם והפך להיות חבר מן המניין במסדר הקינגסמן החשאי. בפתיחה הוא נאלץ להתמודד עם אוייב מן העבר (אדוארד הולקרופט), שחשב שחיסל בסיבוב הקודם. הוא גם צריך להגיע בזמן הביתה אל זוגתו, טילדה (האנה אלסטרום), נסיכת שבדיה שהציל בהרפתקה הקודמת. בעזרתו של מרלין (מארק סטרונג), האשף הטכני של הארגון, יחבור אגזי אל המקבילה האמריקאית של הסוכנים הבריטיים. אלה הם ״סטייטמן״, סוכני חרש שקרויים על שם משקאות אלכוהוליים: שמפניה (ג׳ף ברידג׳ס), טקילה (צ׳נינג טייטום), וויסקי (פדרו פסקל) וג׳ינג׳ר (האלי ברי). יחד הם ינסו להביס ברונית סמים עם שגעון גדלות (ג׳וליאן מור), המתחבאת בג׳ונגלים אותם הפכה לעיירה כל-אמריקאית מתקתקה. היא זוממת להרעיל את כל צרכני הנרקוטיקה בעולם, וגם לחטוף את סר אלטון ג׳ון כדי שישעשע אותו במעונה המצועצע.

"קינגסמן: מעגל הזהב" - לצפייה בטריילר:

אם זה נשמע מטופש, זו בדיוק הכוונה - וגם המטרה היחידה שהסרט פוגע בה. קשה לקרוא למה שהסרט משתמש בו הומור, כי בכל פעם שנאמרת בו שורת מחץ אפשר בעיקר לגלגל עיניים, אבל הגוזמאוּת בהחלט תורמת לריכוך הכמויות הלא סבירות של מעשים מחליאים שמתרחשים על המסך. אלימות קולנועית יכולה להיות מבדרת במינון מסויים ועבור קהל ספציפי, אבל הסרט פשוט דואג להשחית כל אחת מן הדמויות המעורבות בו בדרך אחרת, עד שאין את מי לחבב יותר. לזכותו ייאמר שהוא דווקא נפתח באופן מבטיח, אך כזה שלא מבשר על הבאות - סצנה אקשן ארוכה ומפורטת באופן מהנה. כמה חבל שהיא לא רק הטובה ביותר בסרט, אלא גם בין הבודדות שאינה סתם התקוטטות ברוטאלית בין מספר גברים מלאי אגרסיות.

לפני שמתחילים להכפיש את היחס של הסרט לנשים, שווה להזכיר שעל התסריט וההפקה חתומה יחד עם ווהן שותפתו ג׳יין גולדמן. אם בסרט הקודם לקח קצת זמן עד שהתגלה אופיו, ועד אקורד הסיום הצורם היו בו דמויות נשיות עם אישיות, הפעם הסרט פורש את משנתו מיד בהתחלה. זה אומר שסופי קוקסון והאלי ברי נשארות בבית מול צג המחשב כדי לעזור לגיבורים שנשלחו למשימות שטח, אלסטרום שוב הופכת לעלמה במצוקה, ודמות הנבל הפעם היא כאמור אישה שנהנית לעמוד מאחורי דלפק של דיינר. יש עוד דמות נשית עם תפקיד חשוב, בגילומה של פופי דלווין, אבל היא כבר ממש מעלה תהיות כמו עבור מי הסרט הזה אמור להיות הפנטזיה הגברית המושלמת? האם ההגדרה של רומנטיקה היא שגם מין אנאלי מזדמן יכול להפוך לאהבת אמת? או אולי שבגידה באישור בת הזוג ולמען שלום עולמי, היא בעצם כשרה?

צילום: יח"צ

עוד בתחומי האכזבות, שווה לציין שלכוכבים כמו צ׳נינג טייטום יש כמעט אותו זמן מסך כמו לאלטון ג׳ון, אבל תפקיד משמעותי פחות משלו בקידום העלילה. קריצות נוספות לקהל שבאות על חשבון תוכן כוללות נשיא ארה״ב שהוא אידיוט גמור, ומסר אנטי-סמים מבודח באופן די תמוה, בטח בהתחשב בכמויות האלכוהול שנלגמות בסרט. בשל החלטות מעין אלה, בין היתר, סרט שאמור להיות קליל וכיפי נמרח על פני 141 דקות, מה שמרמז כי נעלמו מהוליווד מקצועות כמו עריכה או עריכת תסריט. אם אתם משום מה שואבים הנאה מסרטים שלכאורה עוסקים בג׳נטלמנים אך מריעים לוולגריות, אל דאגה - ״קינגסמן״ השלישי כבר בדרך.

"קינגסמן: מעגל הזהב" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ