"בלייד ראנר 2049": מסע מפרך ולא משתלם

סרט ההמשך המצופה ל"בלייד ראנר" לוקח את עצמו כל כך ברצינות, עד שהוא שכח את האנושיות שעשתה את הסרט הקודם. התוצאה היא איטית ומייסרת, עם מעט מדי רעיונות מעניינים

מרט פרחומובסקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בלייד ראנר 2049
מרט פרחומובסקי, עכבר העיר

הציפיות לקראת יציאתו של "בלייד ראנר 2049. לא היו חד משמעיות. מצד אחד מעטים חשבו שזה רעיון טוב להפיק המשך ליצירת מופת שכזאת, בטח 35 שנה אחרי יציאתו של הסרט המקורי (בטח לאור התוצאה המפוקפקת שהשיג רידלי סקוט, כאשר יצר את "פרומתאוס" ו"הנוסע השמיני: קובננט - נסיונות להרחיב את העולם של קלאסיקה אחרת בבימויו, "הנוסע השמיני"). מה שקצת שיגע את הרדאר של המעריצים היא העובדה שסקוט בחר להסתפק הפעם בתפקיד המפיק בלבד, בעוד שהבימוי הוטל על דני וילנב, יוצר שבעקבות "סיקאריו" ו"המפגש" שלו הפך לאחד השמות החמים בהוליווד. למרות החששות, החיבור בין במאי בעל חזון לעולם של "בלייד ראנר", לצד פרסומים על חזרתו של הריסון פורד לתפקיד המיתולוגי של ריק דקארד, עורר הרבה מאוד סקרנות.

» סרטי המד"ב הטובים ביותר
» "פוקסטרוט": החמצה בשלושה חלקים
» "קינגסמן: מעגל הזהב": מטופש בכוונה
» הקולנוענים שיזרחו בתשע"ח

» הצילו את פסטיבל אוטופיה

התוצאה הסופית התבררה כמתעתעת במידה רבה. מצד אחד אין ספק ש"בלייד ראנר 2049" הוא אחד מסרטי המדע הבדיוני השאפתניים שיצאו אי פעם מהוליווד. מהרבה בחינות הוא מנסה להיות יותר פילוסופי, כבד ראש, אמנותי ומתוחכם מקודמו. כאשר חזון אמנותי כל-כך בלתי מתפשר, שמזכיר בחלקים מסוימים יצירות מופת כמו "2001: אודיסאה בחלל" של סטנלי קובריק ו"סולאריס" של אנדריי טרקובסקי, מגיע בשילוב עם השקעה מטורפת באפקטים ועיצוב שאופיינית לשוברי קופות הוליוודים, אי אפשר להישאר לתופעה הזאת אדישים. מצד שני, קשה להתעלם מהעובדה ש"בלייד ראנר" המקורי של רידלי סקוט עם כל העומק הפילוסופי והיומרות האמנותיות שלו, היה סרט מהנה להפליא, עם עלילת מתח חזקה, רומנטיקה נוגעת ללב ואקשן ממריץ. הדברים האלה בקושי קיימים בסרט החדש, וכשמביאים בחשבון גם את הרצינות התהומית שבה הוא לוקח את עצמו, חייבים להודות שהצפייה בסרט היא מסע מפרך.


"בלייד ראנר 2049" - לצפייה בטריילר:

הגיבור של "בלייד ראנר 2049" הוא K, בגילומו של ריאן גוסלינג, שכמו הריסון פורד בסרט המקורי עובד כ"בלייד ראנר", צייד "רפליקנטים", אנדרואידים דמויי אדם שנוצרו כדי לשמש כעבדים אך הם מתמרדים ומאיימים על עתיד האנושות. החידוש הוא שK עצמו הוא "רפליקנט", אך הפעם מדור חדש וצייתן, שמיוצר על-ידי תאגיד חדש בבעלותו של ניאנדר וולאס (ג'ארד לטו). בעקבות גילוי מפתיע של עצמות אישה מלפני 30 שנה, שקבורות בחצר של אחד ה"רפליקנטים" שK צד, הוא יוצא למסע בעקבות סוד מהעבר שעשוי לשנות את מאזן הכוחות בין בני האדם ליצירי כפיהם. 


בניגוד לסרט המקורי שעסק בשאלות של מהות "האנושיות", חיים ומוות, מנקודת מבט של דמותו האנושית והפגיעה של דקארד (מומלץ בחום להתעלם מהרמזים המעצבנים של רידלי סקוט שדקארד בעצם אנדרואיד בעצמו), אחת הבעיות של הסרט הנוכחי היא שיש בו מעט מאוד דמויות של בני אדם ממשיים. במידה רבה זה סרט שעוסק ברגשות ואולי אפילו חלומות, אם לעשות פרפראזה על הספר של פיליפ ק. דיק עליו התבסס הסרט המקורי, של אנדרואידים. אחד המהלכים המבריקים בסרט, וצריך להודות שיש בו כמה כאלה, עוסק ביחסים של אנדרואיד והולוגרמה, שמשמשת אותו כדי ליצור מראית עין של יחסים אנושיים בחייו. אלא שהעדרה של ההוויה האנושית מהסרט מגבילה את מידת ההזדהות שהצופים מסוגלים לייצר כלפי דמויותיו הלא לגמרי אנושיות. על כן הסרט מתקשה רוב הזמן להפיק רגש ממשי ויוצר מידה רבה של ניכור, שהקצב האיטי והטון המהורהר של הסרט אף מגבירים אותו.

משהו הלך לאיבוד בדרך. "בלייד ראנר 2049"צילום: יח"צ


כאשר העלילה לא ממש סוחפת והדמויות לא ממש מעוררות הזדהות, מה שנשאר ל"בלייד ראנר 2049" למכור הוא בעיקר רעיונות. דבר די מדהים לומר, כשמדברים על סרט הוליוודי. יש בו כמה וכמה רעיונות יפים, גם ברמה הפילוסופית, שבה הוא ממשיך לתהות על מהותה של "האנושיות", וגם ברמת ההמצאות שקשורות לעולם העתידני ולטכנולוגיה. גם העיצוב הוא מרהיב ומעניין, באופן שבו הוא גם ממשיך את הקו של הסרט המקורי וגם מפתח אותו לכיוונים חדשים. קצת חבל שהפסקול, שסבל מפיטוריו המתוקשרים של יוהאן יוהאנסון, המלחין הקבוע של וילנב, נשמע רוב הזמן כמו שכפול חסר השראה של מה שונגליס עשה בסרט המקורי.


בסך הכל, יש מה לראות ב"בלייד ראנר 2049", אם כי סביר להניח שאם אתם לא חובבי מדע בדיוני שרופים ו/או מעריצי הסרט המקורי – אין לכם הרבה מה לחפש כאן. מדובר ביצירה תובענית ואף מסתכלת, שדורשת מאמץ מהצופה ולא לגמרי בטוח שהמאמץ הזה משתלם בסופו של דבר.

"בלייד ראנר 2049" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ