"קו הדממה": כנראה שנגמרו הרעיונות הטובים

הרימייק לסרט הכושל משנות ה-90' מצליח להתעלות על המקור בחוסר אמינות והגעה לאנטי קליימקסים. הנחמה היחידה היא שאפשר להתייחס אליו כאל סרט מצויר, ואז אולי לשרוד עד סופו

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קו הדממה
אורון שמיר, עכבר העיר

מי שהתבגרו בסוף שנות ה-80 או תחילת ה-90 של המאה הקודמת, אולי זוכרים את הסרט ״קו הדממה״. כיכבו בו בין היתר קיפר סאתרלנד וג׳וליה רוברטס, הבמאי היה אלוף הכשלונות ג׳ואל שומאכר (״באטמן ורובין״), והעלילה נסובה סביב חמישה סטודנטים לרפואה שמתנסים בחוויות של כמעט-מוות. בשנים האחרונות הסרט שב לכותרות בזכות הסדרה הישראלית ״מתים לרגע״, ספק מחווה וספק גניבה של נקודת המוצא העלילתית הזו, שהתפתחה הרבה מעבר למקור. עכשיו מגיע תור הרימייק ההוליוודי הרשמי, שלושה עשורים אחרי, כאילו שמישהו התגעגע.

» "מכתוב": סרט בורקס הומו-אירוטי
» "בלייד ראנר 2049": מתאמץ מדי
» 
סרטי המד"ב הטובים ביותר
» "פוקסטרוט": החמצה בשלושה חלקים
» "קינגסמן: מעגל הזהב": מטופש בכוונה

את חמשת הסטודנטים הנמצאים בשלב ההתמחות בבית חולים פעיל מגלמים אלן פייג׳, דייגו לונה, נינה דוברב, ג׳יימס נורטון וקירסי קלמונס. זה באמת בסדר לא להכיר את כולם, זה לא שהסרט יזניק את הקריירות של איש מהם. סאתרלנד הוא היחיד שחוזר מהגרסה הקודמת, אך מגלם הפעם דמות שונה - המבוגר האחראי. זה שמתחת לאפו מתגנבים החמישה אל מרתפי בית החולים כדי לתעד במכשיריהם תופעה של כמעט-מוות. הם עושים זאת על ידי עצירת פעולת הלב והישארות במוות קליני למשך דקות, לפני רצף ניסיונות החייאה עד שהם שבים להכרה. החוויות שהם עוברים בעולם שמעבר משנות את חייהם במציאות, ומה שנדמה בהתחלה כמו כוחות-על הופך להיות קללה מעיקה שמאיימת על שפיותם ובהמשך גם על חייהם, הפעם באופן בלתי הפיך.

מי שכתב מחדש בחוסר השראה בולט הוא בן ריפלי (״קוד מקור״), ומלאכת הבימוי הופקדה בידי  הדני נילס ארדן אופלב (״נערה עם קעקוע דרקון״). מסיבות השמורות עם היוצרים, לא הם ולא השחקנים מנסים או מצליחים לייצר דמויות של ממש. זה לא עניין של שטחיות או אפילו חד-ממדיות, אלא פשוט שום יכולת להרכיב קו אופי רציף שיחבר בין כל ההתנהגויות של כל דמות ודמות ברגעים השונים בסרט. זאת בעיה שהופכת לאקוטית יותר ויותר, משום שבשלב מוקדם מאוד הסרט מבקש שנאחוז בידו ונקפוץ יחד איתו מעל תהום שלם אי אמינות.

"קו הדממה" - לצפייה בטריילר:

למעשה, זה קורה כבר בפעם הראשונה שבה הדמות שמגלמת אלן פייג׳ מאלצת את חבריה לבצע בה את הניסוי שיהרוג אותה ואז ישיב אותה לחיים. הסיבות שלה, כמו גם התגובות שלהם, הן משהו שאפילו הצופה המתמסר בעולם יתקשה לעכל או להכיל. בהמשך, החוויה של מוות קליני מוצגת כאקט שמאפשר לדמויות לחגוג לאחר מכן במסיבות. אף מאורע לא משפיע על הבא אחריו, וכך מדלג הסרט בכבדות בין רגעים שאמורים להיות מרגשים, משעשעים, מלחיצים או גם וגם וגם. אישית, בחרתי לזרום עם זה וכך זכיתי בחצי הראשון, שאמנם לא מתעלה לגבהים מרשימים, אבל לפחות אינו מכאיב לצפייה. זה קורה רק בחצי השני.

אפס יכולת להרכיב דמויות אמינות. "קו הדממה"צילום: יח"צ

בשלב מסוים בוחר ״קו הדממה״ לזרוק מהחלון את הדרמה ויחד איתה את מעט ההיגיון שעוד נותר. הוא לוקח תפנית לכיוון של סרטי אימה זולים, וכך סטודנטים מבריקים לרפואה מתנהגים לפתע כאחרונות הדמויות הפתיות מסרטי בהלה והקפצות. זה כאילו הסרט הבין שהוא נוסע בקו ישר ומוכר מדי, אז הוא בחר לשבור חזק את ההגה ולהתרסק אל תוך היער המפחיד שבצידי הדרך. הבעיה היא לא רק שגם ביער הזה כבר היינו, אלא שאחרי שהסרט מסיים להתרסק פתאום נופלת עליו משום מקום, כמו בסרטים מצויירים, משקולת של אלף טון. ואז עולה היא באש. ואז האדמה נפערת ובולעת את מה שנותר מן הגחלים של הסרט, עם מערכה אחרונה ורגעי שיא מביכים מרוב אנטיקליימקס.

אין ספק שרימייק חסר פואנטה לסרט שהיה מיותר למדי גם לפני רבע מאה, הוא לא הרעיון המבריק בעולם. ככה זה כשנגמרים הרעיונות הטובים או אפילו הגרועים מסוף המאה שעברה ליצור להם גרסאות חדשות – פונים לרעיונות הבינוניים. אבל להצליח לפשל אפילו בכך, כלומר לגרום לסרט נטול דופק כמו ״קו הדממה״ למות שוב ושוב על המסך כמו גיבוריו חסרי החיים או האישיות – זה כבר מדהים כמעט ברמה של אנטי-נס.

"קו הדממה" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ