"נקמה זרה": מתקתק כמו פצצה מאולתרת

למרות נקודות המוצא הבעייתיות - סרט הפעולה החדש של ג'קי צאן מצליח לשמור את הצופה עירני. מזל שיש את המבטא האירי של פירס ברוסנן

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נקמה זרה
אורון שמיר, עכבר העיר

בגיל 63 ג׳קי צ׳אן ממשיך לעבוד יותר קשה מכולנו. הוא משתתף בשלושה-ארבעה פרוייקטים חדשים מדי שנה, רובם במזרח, בזמן שבמערב הוא מוגבל לאחרונה לתפקידי דיבוב (למרות או בזכות המבטא המפורסם) דוגמת ״קונג פו פנדה״ או ״סרט לגו נינג׳גו״, שמוקרן כעת על המסכים. אך כוחו עוד באגרופיו, כפי שהוכיח שוב לפני שנה בהפקה האמריקאית הקודמת שלו שאף הגיעה לישראל - ״השגחה צמודה״. כעת הוא שב לככב בסרט דובר אנגלית, שיתוף פעולה בריטי-סיני אותו גם הפיק, שנקרא בפשטות ״נקמה זרה״.

» "מכתוב": סרט בורקס הומו-אירוטי
» "בלייד ראנר 2049": מתאמץ מדי
» 
סרטי המד"ב הטובים ביותר
» "פוקסטרוט": החמצה בשלושה חלקים
» "קינגסמן: מעגל הזהב": מטופש בכוונה

צ׳אן מגלם את קואן, סיני החי בלונדון שבסצנת הפתיחה אוסף את בתו הצעירה במכוניתו למסע קניות. פיצוץ פתאומי קוטע את המולת הרחוב וקואן הופך בין רגע מאב אוהב לגיבור ערירי מלא רגשות נקם. הארגון שלוקח אחריות על הפיגוע אינו מוכר לעיתונות או לממשלות של בריטניה וצפון אירלנד, אבל משיב אותן בין רגע לימים של המלחמה בין הבריטים לבין ה-IRA. בזמן שהאנגלים והאירים מנסים להבין מי אשם, על דלתותיהם מתדפק כל העת קואן הזקן והאבל ומבקש מהם את שמות האחראים לפיגוע. הוא מתחיל להאמין שנציג הממשל האירי (פירס ברוסנן) יודע יותר ממה שהוא מוכן לגלות, בשל היותו טרוריסט בעברו. קואן מחליט להפוך את חייו של האיש לבלתי בטוחים ממש כפי שהוא עצמו מרגיש, במטרה ללחוץ אותו למצוא את המפגעים ולעשות עימם צדק.

כן, הבנתם נכון – גיבור הסרט, שאנחנו אמורים להיות בעדו, מחליט על סמך תחושת בטן להפוך את חייו לגיהנום מתוך תסכול על כך שאינו יכול לנקום בעצמו ברוצחי בתו. זו נקודת מוצא מאוד בעייתית, במיוחד כשמתברר שלגיבור אין דרך לדעת לפני שהוא חורץ גורלות. מצד שני, הוא גם שואב משום מקום מידע מודעיני סודי כמו מיקום בית מסתור של איש הממשל או מספר הטלפון הסלולרי הפרטי שלו, אז כנראה שמדובר בקורא מחשבות. כיוון שהסרט טורח להסביר לקהל עוד ועוד פרטים חשובים על עברן של הדמויות, היה נחמד לו היה מקפיד לעשות זאת גם לגבי מה שקורה בהווה. מה גם שגיבור כל-יכול לא באמת מאפשר לקהל לחשוש לגורלו.

"נקמה זרה" - לצפייה בטריילר:

הצרה היא שאין באמת סיבה לעשות זאת, משום שמדובר כאמור בגיבור חסר מוסר או עכבות, גם אם הוא מתגלה בהמשך בתור המטונף הכי נקי יחסית לשאר הדמויות. את הטרוריסטים מציג לנו הסרט כבדרך אגב ובשלב די מוקדם, זהותם אינה תעלומה ואינה חשובה – סתם חדלי אישים שנשלטים מרחוק, והשאלה היא על ידי מי. אך מה שאמור להיות משחק מחוכם של חתול ועכבר, הופך במהרה למערכון של טום וג׳רי. יכול להיות שבספרו של סטיבן לת׳ר, שנקרא ״הסיני״, יש יותר מכך, אבל לא בתסריט שעיבד ממנו דייויד מרקוני (״אוייב המדינה״, ״מת לחיות 4.0״).

מי שמסייעים לרומם את הסרט מעל לנקודות המוצא הפרובלמטיות הם הבמאי והכוכבים. מרטין קמפבל חוזר לקולנוע אחרי ש״גרין לנטרן״ כמעט חיסל לו את הקריירה בתחילת העשור, ותסמכו על הבמאי של ״קזינו רויאל״ ו״על סף תהום״ שסרטו יהיה לכל הפחות מהודק ומהוקצע מבחינת ביצוע. בכל הקשור להתקדמות העלילה ופיזור התרחשוית הסרט אכן מתקתק, גם אם רק ברמה של פצצה מאולתרת. הוא בעיקר מצליח למרפק את הצופה בכל כמה דקות כדי שלא יירדם.

צילום: STX Entertainment

פירס ברוסנן, שחוזר לשתף פעולה עם קמפבל אחרי ימי ג׳יימס בונד של ״גולדן איי״, משחרר לחופשי את המבטא האירי המולד שלו ונותן יופי של קונטרה לג׳קי צ׳אן. האחרון הוא כמובן הסיבה שבגללה מישהו יילך לקולנוע, אבל אם תבואו לראות ״סרט של ג׳קי צ׳אן״, קחו בחשבון שני דברים. הראשון הוא שהאקשן מתחיל אחרי משהו כמו 45 דקות של אקספוזיציה, ולא פחות חמור מכך – יש משהו כמו ארבע סצנות אקשן מבוססות מכות בכיכובו של צ׳אן האקרובט. לא יחס טוב במיוחד לסרט שאורכו כמעט שעתיים, מהסוג שפעם אפשר היה לכנות בחיבה בתור ״יומית״.

"נקמה זרה" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ