"רק האמיצים": המערכה האחרונה שווה את הצפייה כולה

ג׳וזף קוסינסקי (״טרון: המורשת״ ו״אבדון״), מתמקד הפעם בדרמה ורק מתבל בכמה סצנות מרהיבות של לוחמה באש, אבל השיא של הסרט מגיע בסיומו כאשר חושף את פרצופו האמיתי ומשאיר רושם עז שצובע את החוויה כולה.

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האמיצים בלבד
אורון שמיר, עכבר העיר

בקולנוע קיים המונח ״נתלש מכותרות העיתונים״ כדי לתאר סרטים המבוססים על אקטואליה, להבדילם מסתם ״מבוסס על סיפור אמיתי״. אבל על כמה סרטים אפשר להגיד שהם מבוססים על מאמר ב-GQ, המגזין לגברים? האמת היא שהסרט האחרון שעונה להגדרה הוא ״חופשיות על הבר״ הנשי למדי מלפני 20 שנה, וכעת מצטרף אליו ״רק האמיצים״ המציג גבריות בשיא אונה ושבריריותה כאחד. את הכתבה העוסקת בצוות כיבוי אש מאריזונה כתב שון פלין, והעצה הכי טובה שאפשר לתת לגבי הסרט שנעשה על פיה היא לא לקרוא אותה לפני הצפייה. מה שקרה באמת הוא ספוילר רציני לסוף הסרט, ויגרור צפייה שונה בתכלית מן החוויה המתוכננת.

» מיילס טלר: הכוכב הכי רגיל בהיסטוריה
» "נקמה זרה": לא בדיוק ג'קי, לא ממש צ'אן
» "קו הדממה": להוליווד נגמרו הרעיונות לסרטים
» "מכתוב": סרט בורקס הומו-אירוטי
» "בלייד ראנר 2049": מתאמץ מדי
» סרטי המד"ב הטובים ביותר

בעיירונת אמריקאית אי שם במדינת אריזונה פועל כוח כיבוי אש מקומי הלוחם בדרכו בשריפות ענק. מדובר ביוזמה מוניציפלית שאינה כפופה או מוכשרת כמו לוחמי האש המקצועיים, שמצידם מתייחסים בזלזול לצוות השואף לבסס את עצמו כשווה בין שווים. זוהי הדאגה העיקרית של מפקד כח הכיבוי, אריק מארש (ג׳וש ברולין) וסגנו (ג׳יימס בדג׳ דייל). כל דבר בחייהם של הכבאים הוא משני, כולל חיי המשפחה שלהם. במקרה של מארש, אין ספק שאהבה גדולה שוררת בינו ובין זוגתו (ג׳ניפר קונלי), אך היא מתקשה לחלוק אותו עם השריפות. מארש מסתייע במנטור שלו (ג׳ף ברידג׳ס) כדי להשיג הזדמנות לצוות כיבוי האש להיבחן ולעבור הסמכה רשמית, והמבחן שלהם הופך למלחמת קיום.

"רק האמיצים" - לצפייה בטריילר:

בתזמון זה מצטרפים אל צוות הכיבוי מספר טירונים, ביניהם צעיר חסר כיוון בשם ברנדון מקדונה (מיילס טלר). הסרט בונה אותו כגיבור נוסף ומצייר את מסלולו מכלומניק סטלן שמגלה בתחילת העלילה כי הכניס מישהי להריון, ללוחם אש בהתהוות ואיש משפחה בשאיפה. הוא הופך להיות מעין מקבילה צעירה לדמות של מארש, ובעזרת שניהם משרטט הסרט בבירור את הקונפליקט המרכזי  – לא סתם קריירה מול משפחה, אלא הבחירה במקצוע מסוכן אך נאצל לעומת כמות הזמן שהוא גוזל על חשבון האהובות שעליהן מבקשים הכבאים להגן. לוקח זמן למסה הקריטית להצטבר, אבל כשזה קורה המערכה האחרונה של הסרט שווה את הצפייה כולה, בזכות המסע שעוברות הדמויות והאופן שבו אפשר ללמוד לחבב אותן ולדאוג לגורלן.

זהו לא חיבור מיידי ולא אינסטינקטיבי, יש לציין. שני הגיבורים מעוררים דווקא אנטגוניזם בפתיחה – מארש נראה כידען אבל יהיר, חם מזג ובלתי שקול, ובעיקר קשוח באופן צופן סוד. מקדונה הוא כאמור אבי כל הלוזרים בראשיתו, ולוקח לו הרבה יותר מדי זמן להתאפס על עצמו ועוד יותר זמן לאחרים סביבו לקלוט שהוא בכיוון הנכון. בשאר הזמן אנו נמצאים או בחברת תושבי העיירה וחיי המשפחה שלהם, או בקרב לוחמי האש. במקרה הראשון, הסרט לא מקמץ בסצנות של אווירה כל-אמריקאית שאולי היו נחתכות בעריכה בסרט אחר, אבל בעצם בונות בסבלנות ברקע את כל מה ששווה לגיבורים להגן עליו. כאן שווה להזכיר את התסריטאים קן נולאן (״בלאק הוק דאון״) ואריק וורן סינגר (״חלום אמריקאי״), שמתגלים בחוכמתם. על הבימוי חתום ג׳וזף קוסינסקי, מי שניסה להרהיב בסרטים ״טרון: המורשת״ ו״אבדון״, אבל הפעם מתמקד בדרמה ורק מתבל בכמה סצנות מרהיבות של לוחמה באש.

משחק אנושי שלא גולש לסנטימנטליות יתרה. מתוך הסרט "רק האמיצים"צילום: יח"צ

בכל הקשור להימצאות בקרב הכבאים האמיצים, הם מוצגים כבבונים במקרה הטוב או נציגים של גבריות ישנה במקרה הפחות טוב. העובדה שהם מתנהגים כמו בטירונות צבאית תורמת אף היא לסלידה הראשונית מהם אבל גם להווי המתפתח בהמשך. בסופו של דבר כולם מאוד אנושיים בסרט הזה, שבשום שלב לא הופך להיות ״היפים והאמיצים״, כלומר אינו גולש לסנטימנטליות. אפשר גם להגיד שהקיטש היחידי בסרט הוא השחקן טיילור קיטש, שמגלם את אחד מלוחמי האש המתפאר בכיבושיו הרומנטיים. אבל שימו אותו ואת מקדונה באותו החדר עם תינוקת בוכה ותראו שני גברים מפוחדים הרבה יותר מאשר בתוך יער בוער. כך שהסרט אמנם לא מתאמץ יותר מדי לפרק סטריאוטיפים, אבל בהחלט נותן גם לגברים וגם לנשים להתבטא ואפילו יודע גם לכבד וגם להעמיד במקום כשצריך. בסיום, כאמור, ״רק האמיצים״ חושף את פרצופו האמיתי שמשאיר רושם עז הצובע את החוויה כולה.

"רק האמיצים" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ