"איש השלג": ככה רוצחים סרט

מייקל פסבנדר האנמי, הבמאי שהחליף את סקורסזה, ריבוי העלילות היומרני או בכלל קיצור זמן הצילומים - כל אלה יכולים להיות אשמים בכך שספר מצליח ומוצלח הפך לסרט חסר רוח חיים

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איש השלג, מייקל פסבנדר
אורון שמיר, עכבר העיר

בית הקולנוע הפך לזירת הפשע עם הקרנתו של הסרט ״איש השלג״, שערך את בכורתו בפסטיבל חיפה וכעת מגיע להקרנות מסחריות. זה לא בגלל תעלומת המתח העומדת במרכז הסרט, שקרוי על שם דמות מסתורית המעלימה את קורבנותיה ומותירה אחריה אנשי שלג כמעין סימן מסחרי. זה משום שעל המסך מוקרן סרט ללא רוח חיים. האם מת מרשלנות או נרצח באכזריות? כדי לגלות את זהות הרוצח יש לפתוח בחקירה בלשית ולגבש תחילה רשימת חשודים.

» "אמא!": שובר מוסכמות
» למה כל העולם כולו מאוהב בג'ניפר לורנס?
» מיילס טלר: הכוכב הכי רגיל בהיסטוריה
» "קו הדממה": להוליווד נגמרו הרעיונות לסרטים
» "מכתוב": סרט בורקס הומו-אירוטי

החשוד הראשון הוא יו נסבו, הסופר הנורווגי שספרו עובד לתסריט. הוא זוכה להצלחה בינלאומית כבר שני עשורים לפחות, ובזמן שבקולנוע ובטלוויזיה הקהל המערבי נכבש בידי מותחנים סקנדינביים קפואים בסגנון ״הגשר״, ספריו שלו טרם כבשו את הקולנוע. העיבוד המוכר לכתביו עד כה היה ״ציידי הראשים״ בתחילת האלף, אבל כעת מגיע לקולנוע גיבורו המפורסם ביותר שכיכב ברוב ספריו - הבלש הארי הול (בנורווגית זה כנראה נשמע יותר טוב). האם ייתכן שהסופר הרעיל מראש את החומרים מהם הורכב הסרט?

אולי האחראי הוא מי שנבחר לגלם את הבלש המפורסם והשתיין - מייקל פאסבנדר, כוכב מן השורה הראשונה שידוע לאחרונה בתור ״קוטל המותגים״. את השנה פתח עם ״אמונת המתנקש״ שהיה אמור להשיק סדרת סרטים אך כשל, ובקיץ הגיע ״הנוסע השמיני: קובננט״, מותג קיים שכוכבו דעך. אם לשפוט על פי הסיום של ״איש השלג״, גם כאן הייתה כוונה להמשך, אבל בכלל לא בטוח שיהיה סרט נוסף. ממש כמו שלא בטוח שהאשמה היא בפאסבנדר האנמי. אם נארגן מסדר זיהוי של כל המופיעים על המסך הוא יכלול את רבקה פרגוסון, שרלוט גינסבורג, ג׳יי קיי סימונס, טובי ג׳ונס, קלואי סביני וגם ואל קילמר, שפרצופו נראה כאילו נעקץ בידי קן צרעות. אבל קשה להפיל את האשמה על מי מהם, משום שכולם כאילו מנגנים בכלים לא מכוונים עם אטמי אוזניים – אפילו הזיוף אינו אחיד.

"איש השלג" - לצפייה בטריילר:

אם כך, מתבקש להאשים במות הסרט את המנצח על התזמורת. אלא שהבמאי הוא תומאס אלפרדסון שכבר הוכיח את כשרונו בדרמת הערפדים ״הכניסו את האדם הנכון״ ומותחן הריגול ״החפרפרת״. בראיון במולדתו הוא סיפק אליבי נוסף - זמן צילומים קצר מן הנדרש, וחוסר יכולת להרכיב את הסיפור במלואו בחדר העריכה. להערכתו, משהו כמו 10-15 אחוזים מהתסריט לא צולמו וזה ניכר בתוצאה הסופית. הצילומים בנורווגיה זורזו כדי לעבור ללוקיישן בלונדון ולכן לא היה די זמן להשיג את מה שהבמאי תיכנן. מה גם שהוא הגיע להפקה בשלב מאוחר, כמחליף של מרטין סקורסזה. האם הוא שנותר עם קרדיט של מפיק, מסתובב עם דמו של הסרט על הידיים?

ברגע שהעלילה הפוליטית נכנסה לתמונה, הסרט נרצח לחלוטין. "איש השלג"צילום: יח"צ

כך או אחרת, מה שנותר על המסך הוא גופתו המבותרת של ״איש השלג״. אז מתגלה כמה הסרט עמוס בנוסף לחקירת הרציחות וספק ניסיון לייצר מתח מיני בין הול לבלשית נוספת, בגילומה של פרגוסון. לכל אחד מהם יש גם דרמה משפחתית, ברקע צצים תככים פוליטיים, ומדי פעם קופצת עלילה נפרדת המתרחש תשע שנים בעבר. כל זה אמור להתגבש ליצירה אחת מרובת רבדים, אבל נעשה באופן עצל, מודבק, מוטלא, חסר דופק ונטול חשק. מה גם שהרעיון של סרט המתרחש ברובו בנורווגיה אבל מדבר כולו באנגלית הוא משקולת נוספת עוד לפני הצעד ראשון. ואולי זה גם פתרון תעלומת הרצח של ״איש השלג״ - מאמץ משותף של כל החשודים לעיל, שבסופו כל מה שיכול היה אכן השתבש.

"איש השלג" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ