"סודות הפרברים": אולי עדיף שג'ורג' קלוני יפסיק לביים

הסרט החדש בכיכובם של מאט דיימון וג'וליאן מור נשען על חצי תסריט של האחים כהן, ומנסה ממש להיראות כמו סרט שלהם. התוצאה היא חיקוי פתטי של המקור, ומחשבות על קריירת הבימוי הכושלת של קלוני

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סודות הפרברים
אורון שמיר, עכבר העיר

בשנות ה-80, החלו האחים כהן לכתוב קומדיית פשע פרברית שמעולם לא הגיעה לקו הגמר. שני עשורים לאחר מכן הוצע התסריט הלא גמור לשחקן והיוצר שהרבה לשתף פעולה עם הכהנים, ג׳ורג׳ קלוני, ועשור נוסף עבר בטרם הוא ושותפו לכתיבה ולהפקה גרנט הסלוב (״גברים שבוהים בעיזים״) הגשימו את הפרויקט. הם עשו זאת על ידי מיזוג עם רעיון נוסף שלא היה מלוטש עד הסוף, הפעם מקורי שלהם, הכולל סיפור על מתיחות בין-גזעית בפרברים אמריקאים שלווים. התוצאה שנקראת בעברית ״סודות הפרברים״, היא פחות או יותר מה שאפשר לדמיין מן הנתונים הללו.

» למה ההבטחה של מאט דיימון הפכה לאכזבה?
» "פאטי קייקס": מרקיד את הלב
» 
"אמא!": שובר מוסכמות
» מיילס טלר: הכוכב הכי רגיל בהיסטוריה
» "מכתוב": סרט בורקס הומו-אירוטי

קלוני נשאר מאחורי המצלמה הפעם, מותיר את המסך למאט דיימון וג׳וליאן מור. השניים מגלמים זוג נורמטיבי למראה החי בשכונה ששמה כשם הסרט באנגלית - סברביקן. האישה מרותקת לכיסא גלגלים, ויש לה תאומה (גם היא מגולמת בידי מור) שמגיעה מדי פעם לעזור, אבל חוץ מזה החיים רגילים למדי. אלא שבראשית הסרט מגיעה משפחה חדשה אל השכונה הלבנבנה, ולמרבה הפתעת התושבים צבע עורם שחור. הראשון להתחבר עם הילד של השכנים הוא ניקי (נואה ג׳יופ), בנם של הדמויות הראשיות. במקביל, היחס של תושבי השכונה כלפי החדשים הופך לעוין יותר ויותר, וגם משפחתו של ניקי חווה מספר טלטלות שאולי, ואולי לא, קשורות לכך.

הסיפור הזה, שמתרחש בסוף שנות ה-50 של המאה הקודמת, אמור לנוע בין צחוק ומתח, ועושה זאת באופן מגושם. בין היתר אמורה לסייע העובדה שכל דקה בסרט הזה מולחנת, על ידי אלכסנדר דספלה העסוק (״ולריאן ועיר אלף הכוכבים״), אך בפועל האוזניים מתרגלות או מתעייפות. בעיקר קשה להשתחרר מן התחושה שמדובר בשני סרטים שחוברו להם יחדיו, אבל באופן שאינו מזכיר שילוב קסום כמו במבה נוגט, קנטאור, או אפילו סתם שמפו ומרכך באותו בקבוק. מה שניבט מן המסך הם פשוט שני פרויקטים לא גמורים, המרותכים יחדיו באופן שמותיר את פגמיהם גלויים.

"סודות הפרברים" - לצפייה בטריילר:

מצד אחד, ישנו מה שכנראה היה אמור להיות סרט של האחים כהן בתחילת דרכם – עלילת פשע פתלתלה הכוללת גבר אידיוט, תאומות, טיפוסים נכלוליים, צירופי מקרים, ואת הילדון בתפקיד הדמות החיובית האמיתית. מן העבר השני, ישנו המשל הלא מאוד מתוחכם או מרומז של קלוני על פרברים כל-לבנים שמתמודדים באופן צבוע, תרתי משמע, עם בואה של משפחה אפרו-אמריקאית לשכונה. תמונות הפתיחה והסיום של הסרט חושפות מה באמת עניין את קלוני - דעותיו המתקדמות והנאורות, כלומר הוא עצמו. הצרה היא שהקביים שהוא נעזר בהן הולכות לבד בעוד הוא נותר צולע מאחור, או בפרפראזה על אחת הסצנות שמנסות להצחיק – גלגלי העזר נוסעים מהר יותר מרוכב האופניים שמסתייע בהם.

נדמה שכל מטרת הסרט היא להאדיר את מוסריותו של הבמאי. "סודות הפרברים"צילום: Paramount Pictures

מבחינת משחק, אלמנט שתמיד מעניין לבחון בסרטים של במאי הידוע יותר בהיותו שחקן, אפשר להפריד בין דיימון המשתדל מדי לבין מור רבת הפרצופים או ג׳יופ הצעיר שעושה עבודה לא רעה. בגזרת דמויות המשנה, בין אם זה אוסקר אייזק בתפקיד קטן אך מפולפל או פרצופים קצת משונים וכמעט מוכרים, נדמה שהכוונה היא לנסות קצת בכוח להיראות ולהישמע כמו סרט של האחים כהן. כיוון שמדובר ביוצרים משפיעים בעלי סגנון מובהק, זה רק טבעי שיקומו חקיינים. אבל כשאחד מהם הוא ידוען בסדר הגודל של ג׳ורג׳ קלוני, זה די פתטי. 

״סודות הפרברים״ מצטרף אל הדרמה הפוליטית הפושרת ״משחקי שלטון״, כדור השינה ״לילה טוב ובהצלחה״, והפיאסקו הכולל ששמו ״ציידי האוצרות״ - תזכורות לכך שקלוני אינו במאי או תסריטאי גדול. ההתעקשות שלו לביים אמנם ראויה להערכה, אבל זה ממש לא אומר שעולם הקולנוע חייב לזרום עם הגחמות שלו. בפסטיבל ונציה, שם הוקרן הסרט בבכורה, סרט בינוני ופרום כמו ״סודות הפרברים״ פשוט תופס מקום בתחרות הרשמית שהיה יכול להיות שייך לכישרונות חדשים ומופלאים. כנראה שלא רק בהוליווד נזעקים להביא את כסא התינוק בכל פעם שקלוני רוצה לשבת בשולחן של הגדולים. מעניין מה יהיה היחס לסרטו בישראל.

"סודות הפרברים" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ