"פיגומים": עשו לעצמכם טובה ואל תפספסו

סרט הביכורים של מתן יאיר מוכיח שתסריט מושלם בהכרח יוליד גם סרט כזה. מערכות יחסים יצוקות מבטון, שיעור ספרות שגולש מהכיתה לחיים ומטאפורות אין סוף הופכים את הסרט לחובת צפייה מייד אין איזראל

אורון שמיר,עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיגומים
אורון שמיר,עכבר העיר

סיפורי סינדרלה כמו ״פיגומים״ הם החומרים מהם עשויים סרטי קולנוע שהופכים למדוברים ומעוטרים. זה לא רק סיפורו של הסרט, שערך את בכורתו במסגרת ACID בפסטיבל קאן ומאז המשיך לקצור פרסום ופרסים בעולם, בשלושה פרסים בפסטיבל ירושלים, כולל פרס הסרט הטוב ביותר, ובפרס אופיר לשחקן המשנה עמי סמולרצ׳יק. זהו גם סיפור יצירתו של סרט הביכורים של מתן יאיר, שכתב את התסריט על סמך חוויותיו כמורה בתיכון, שם אחד מתלמידיו היה אשר לקס, המגלם בסרט דמות המבוסס על חייו וקרויה על שמו שהפכה אותו לאחת מתגליות השנה בקולנוע הישראלי.

» 10 סרטי ה"גלקטיקוס" הטובים ביותר
» "סודות הפרברים": די להרפתקת הבימוי של ג'ורג' קלוני
» ההשתלטות המבורכת של מקסיקו על הוליווד
» "פאטי קייקס": מרקיד את הלב
» 
"אמא!": שובר מוסכמות
» מיילס טלר: הכוכב הכי רגיל בהיסטוריה

אשר של הסרט הוא תיכוניסט שמבלה יותר זמן בחדר המנהלת (חגית דסברג) מאשר בכיתה, מה שלא מטריד יותר מדי את אביו, מילו (יעקב כהן). האב מזלזל במופגן ביכולת של בנו להצליח בבגרויות המתקרבות ומודאג הרבה יותר מחלקו בעסק המשפחתי. בהיעדר אם בתמונה, דמות הורית מהותית נוספת בחייו של אשר הוא המורה לספרות, רמי (עמי סמולרצ׳יק). איש החינוך הבלתי רגיל אינו נבהל מכיתת המופרעים שעליה הוא מופקד ומזהה פוטנציאל באשר, שמחזיר לו טובה בהתעניינות מוגברת ביצירות ספרותיות ובחייו שלו.

את הסרט הפיקה חברת ״גרינפרודקשנס״ של גל גרינשפן ורועי קורלנד, שחתומים על סרט ביכורים נוסף המתרחש בפתח תקווה ובמרכזו חייהם של צעירים מוכי גורל והקשר עם אביהם - ״הנוער״ של תום שובל. ״פיגומים״ אפילו נפתח במשחק כדורגל של הפועל פתח תקווה, אבל לוקח את הסיפור ואת הסגנון הקולנועי למקום שונה. הדרמה הצנועה בהיקפה משיגה את רוב המטרות שסימנה לעצמה, ואף מפתיעה בפיתול עלילתי אחד שמגיע באמצע הסרט וחורג מן הצפוי, אך בדיעבד מעוגן היטב בשלד העלילתי שנבנה מתחילת היצירה.

"פיגומים" - לצפייה בטריילר:

התסריט של ״פיגומים״ הוא היסודות האיתנים עליהם נבנית היצירה לתלפיות, מה שגורם לה לעבוד בכל הרמות. אולי מלבד עלילת משנה רומנטית שאינה מפותחת באותו הרמה כמו שאר ההתמודדויות של גיבור הסרט. אבל עוצמתו של התסריט היא קודם כל באמינות, אליה יש להוסיף את הבחירה של הבמאי לעבוד עם שחקנים צעירים לא מנוסים שחלקם היו תלמידיו. על האותנטיות והריאליזם מולבשת מערכת של ניגודים ומוטיבים שלא הייתה מביישת יצירה ספרותית, כפי שמומחש היטב בסצנה בה אביו של אשר מאלץ אותו לבחור בין ללמוד לספרות או ללמוד לספור (כסף). הפיגומים הם כמובן המטפורה המרכזית, הדרך של אשר לטפס ולהתעלות מעל מי שהסביבה מכתיבה לו להיות בכל יום. אבל אביו ״לא רוצה אותו בגובה״ כלשונו. הוא רוצה לשמור עליו אבל גם מגביל אותו, פשוט כי אינו מכיר אפשרות טובה יותר.

דמותו של רמי המורה, לעומת זאת, מנסה למשוך את אשר מעלה אל הנשגב, ואכן בכל הסצנות בהן הוא מטפס פיזית הוא מגלה בעצמו או בסביבה משהו משנה גורלות. הקבלה נוספת נוצרת בין רמי ואשר, שני עופות מוזרים בסביבתם הקרובה, שגם מלמדים זה את זה כמה שיעורים חשובים באופן שאינו רק חד-סטרי כמקובל ביחסי מורה ותלמיד. הבחירות של הסרט ביצירות הספרות והאמנות שנלמדות בשיעור מבריקות - החל מ״שאלות לאבי״ של קרל הנדל, המשך בקטעים מלאי משמעות מ״אנטיגונה״ וכלה ב״יגון״ של צ׳כוב (לתשומת ליבה של שרת התרבות). כולן זוכות לפרשנות של הדמות הראשית, שמוצאת את עצמה בתוכן - עדות ליכולת הלימוד של מורהו.

מלא אלגוריות ומטאפורות, לתשומת ליבה של מירי רגב. "פיגומים"צילום: ורד אדיר

״פיגומים״ מזכיר שבזכות מורה לא שגרתי המגלה עניין אמיתי בתלמידים, גם הם יכולים להאמין שמישהו בתוך המערכת שסימנה אותם ככושלים פתאום רואה אותם באמת. זהו שיעור לא רק למערכת החינוך, אלא לחברה כולה שממהרת לשפוט ומכבה את הסקרנות הטבעית. בתחילת הסרט, אשר מאופיין באופן שקשה לטעות בו - שפת הגוף השפופה אך הגברתנית, הדיבור המאנפף, הלבוש הכולל כפכפים ושקית במקום תיק בית ספר. כמה קל לפספס אותו ואת הפוטנציאל שבו, הן למערכת החינוך והן לחברה אטומה, וכמה כמוהו עוד יש. את ״פיגומים״, עשו לעצמכם טובה ואל תפספסו.

"פיגומים" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ