"קרב המינים": הניצחון של אמה סטון

הסרט שחוזר אל הקרב המיתולוגי בין גבר לאישה, נהנה מהקשר אקטואלי מפנק ומשני שחקני-על, שעשויים למצוא את עצמם על הבמה בטקס האוסקר הקרוב

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מלחמת המינים
אורון שמיר, עכבר העיר

בשלב זה של שנת 2017, שאמור להיות מוקדש לחיזורי סרטים אחר האקדמיה לקולנוע במטרה לקבל מועמדות לאוסקר, המושג ״מלחמת המינים״ מתקשר לקמפיינים מתוקשרים נגד אנסים ומטרידים מינית. אבל בשנת 1973 הייתה לו קונוטציה אחרת, ספורטיבית - עיני העולם היו מרותקות למרקע עקב משחק טניס ראוותני והיסטורי, שזכה לכינוי ״קרב המינים״. זאת משום שבובי ריגס, טניסאי עבר מפורסם, קרא תיגר על הטניסאית מספר 1 באותה תקופה בעולם - בילי ג׳ין קינג. המאורע חרג הרבה מעבר לגבולות הספורט, עם הקשרים רחבים יותר למהפכה הפמיניסטית והמינית של אותה התקופה, בהמשך גם בזכות העובדה שהטניסאית יצאה מארון הגביעים. כעת מגיעה גרסת הסרט לאותם אירועים, שזוכים לטיפול הוליוודי למדי.

» אמה סטון מציגה: קריירה אחרי בן אדם
» "ליגת הצדק": בין לבין
» "הפורצת": התפרצות מהפנטת
» "סה לה וי": סוף סוף קומדיה מצחיקה
» "פיגומים": אל תפספסו

קינג, בגילומה של זוכת האוסקר אמה סטוןלה לה לנד״), לחמה מחוץ למגרש למען שוויון בשכר לטניסאיות, כשמולה ניצב איגוד טניס מיושן וגברי (בהנהגת ביל פולמן). עוד לפני ההזמנה לקרה המינים, בחייה האישיים התחוללה באותו זמן סערה סביב נטישתה את בעלה התומך והאוהב (אוסטין סטוול) לטובת רומן עם הספרית שלה (אנדראה רייסבורו). הדבר נשמר אז בסוד מעיני התקשורת על ידי חברותיה ואמרגניתה (שרה סילברמן). גם יריבה על המגרש, בובי ריגס (סטיב קארל) חווה טלטלה בנישואיו לאשתו (אליזבת׳ שואו) עקב נטייתו הבלתי ניתנת לשליטה להמר ולשקר. את ההימור הגדול ביותר החליט בובי לקחת בהצעתו את קרב הטניס שיקבע סופית מיהו המין החזק, בין היתר עקב דרישתן של הנשים לשוויון, אבל עם שמץ של שעשוע בתוך כל העניין.

אל צוות השחקנים שצועק ״אוסקר!״ כהכנה למועמדויות אפשריות נוספות כעת כשעונת הפרסים בעיצומה, מגבים מאחורי הקלעים היוצרים שאינם זרים לטקס הנוצץ. הבמאים הם ולארי פאריס וג'ונתן דייטון (״מיס סאנשיין הקטנה״, ״רובי ספארקס״) והתסריטאי סיימון בופוי ביקר אף הוא בטקס מספר פעמים (״ללכת עד הסוף״, ״127 שעות״), ואף זכה בזכות ״נער החידות ממומביי״. התסריט שלו הוא דוגמה מובהקת, אפילו מדי, להליכה על בטוח דווקא בנושא של בחינת ופריצת גבולות. בופוי מצליח לעצב במיומנות קונפליקטים ברורים ודמויות מובחנות היטב, אבל מפתה לדמיין מה כותב נועז יותר מבחינה מחשבתית היה יכול לעשות עם הנושא והגיבורה.

"קרב המינים" - לצפייה בטריילר:

ההישארות של הסרט באיזור הנוחות אינה אשמתו הבלעדית של התסריטאי כמובן, שכן הוא חלק ממערכת משומנת. ליצור דרמה הקורצת לקהל הרחב דווקא מסיפור על לסבית המפרקת את משפחתה ומחוללת מהפכה באופן חלוקת השכר בענף הספורט שלה, זה משהו שרק באולפן הוליוודי ייראה סביר. לכן, הסרט מחליף תשוקה לוהטת בניסיון לאינטימיות, יחד עם קצב טוב והשתלשלות אירועים החוגגת בהנאה ובהתרגשות את הסחרור אליו נכנסות הדמויות. הבמאי והבמאית, בחירה משותפת נהדרת לסרט על משחק טניס היסטורי שפילג את העולם לנשים וגברים, מעניקים ל״קרב המינים״ את החן המפורסם שלהם. גם אם נראה כי הם ויתרו הפעם על האקסצנטריות של ראשית הקריירה, להדריך שחקנים הם ודאי לא שכחו.

המשחק וההתאמה לאווירה התקופתית הם אבן הבוחן האמיתית של הסרט, שזוכה כאן להרבה ניצחונות קטנים ושניים ענקיים בתפקידים הראשיים. מצד אחד של הרשת, האנטי-גיבור והמייצג המוגזם ביותר של הפטריארכיה, בגילומו של קארל. זוהי אחת מאותן הופעות קומיות-טרגיות, הכוללת גם עבודת איפור בלתי רגילה, שהקומיקאי מביא אליה המון רגש. ריגס בגילומו מודע לחלוטין למניפולטיביות שלו ויש משהו כמעט לוזרי באופן בו רוצה למחוץ את יריביו או מתכונן לאותו קרב גורלי, כך שאי אפשר לכעוס עליו באמת. מהצד הנשי של רשת הטניס, סטון עשויה עוד לחזור לאוסקר גם השנה בזכות אחת ההופעות הטובות ביותר בקריירה שלה. השחקנית לא עוטה על עצמה את הדמות האמיתית, אלא דווקא מביאה משהו מתוך תוכה אל הפרסונה של בילי ג׳ין קינג. למרות ואולי בגלל המשקפיים העבים כמגן והתספורת שנראית כמו קסדה, ההופעה שלה חשופה ומייצרת מטוטלת רגשית שמעוררת הזדהות עמה בכל מצב. הגיבורה שבזכותה ואודותיה נוצר הסרט, היא גם הסיבה המרכזית לצפות בו.

עשויה לזכות באוסקר שני ברציפות על התפקיד. אמה סטון, "קרב המינים"צילום: Melinda Sue Gordon

"קרב המינים" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ