תומר היימן ופיליפ מוריס: לדבר על הומואים בלי לדבר על הומוסקסואליות

"אני אוהב אותך פיליפ מוריס" ו"Shot My Love" (של תומר היימן) - שני סרטים חדשים שעלו בסוף השבוע האחרון מטפלים ברגישות ובכישרון במערכות היחסים ההומוסקסואליות

טל לוין, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוין, עכבר העיר אונליין

בסוף השבוע האחרון, עת ביקשו אלפי ילדים ובני נוער לקנות כרטיס לשרק 4 או דמדומים 3 או לרימייק אחר שהפציע לא מזמן, עלו לאקרנים שני סרטים קטנים יחסית. הראשון, שהיה ארוז ומוכן להפצה כבר לפני שנה, יעלה בארה"ב רק בחודש אוקטובר הקרוב. הסיבה לדחייה - לחץ מצד קבוצות שמרניות. השני הוא תוצרת כחול לבן, וכבר הופיע בעבר כסדרה על מסך הטלוויזיה שלכם. כעת נערכו שלושה פרקים מתוכה, יחד עם כמה תוספות קטנות, לכדי סרט אחד. אני אוהב אותך פיליפ מוריס - מועדי הקרנהI Shot My Love - מועדי הקרנה

תאריך העלייה המשותף הוא לא מקרי. שני הסרטים הוצגו בסוף חודש יוני במסגרת פסטיבל הקולנוע הגאה, בסינמטק תל אביב. במרכז שניהם עומדת מערכת יחסים הומוסקסואלית, שנסיבות החיים, הבנאליות כמו הביזאריות, מאתגרות אותה שוב ושוב. מן העבר השני, אותן נסיבות חיים מורכבות נבחנות באמצעות אותה זוגיות ממש. התנועה הכפולה הזו, מייצרת שני טקסטים קולנועיים שמצליחים לדבר על גברים הומואים, מבלי לדבר בצורה ישירה על הומוסקסואליות.

ב"אני אוהב אותך פיליפ מוריס", מגלם ג'ים קארי את סטיבן ראסל, גבר אמריקאי ופרברי להחריד, נשוי ואב לבת. מיד בראשית הוא מצהיר בפני הצופים, באמצעות וויס-אובר שילווה את הסרט כולו, שהוא הומוסקסואל בארון. ההצהרה אגב לא באה ריקה, אלא אם פלאשבקים של סצנות סקס בין הגיבור לגברים אקראיים. מצב העניינים הראשוני מתפרק במהרה כאשר סטיבן מחליט לנטוש את חייו "המזוייפים" ולעבור לחיות כהומו גאה. הוא מתאהב, ובכדי לפנק את אהוב ליבו קונה לו אינספור מתנות יקרות. על מנת להשיג את הכסף, פונה סטיבן לעסקי ההונאות. הוא נתפס ונשלח לכלא, שם הוא פוגש את פיליפ מוריס (יואן מק'רגור) - מי שיהפוך להיות אהבת חייו.

ב"I Shot My Love", עוקב תומר היימן עם המצלמה הקטנה שלו אחר שתי דמויות. נעה היימן, אימו, היא אישה מבוגרת, שנותרה לבדה בבית לאחר שכל בניה עזבו את הקן, ולאחר גירושים מאביו של תומר. בין השיחות הרבות שהשניים מנהלים, מתעדת המצלמה את האם לפני ואחרי שני ניתוחים לא פשוטים, לרבות תהליך ההחלמה. הדמות השנייה בסרט היא הרקדן אנדראס מרק, אותו פוגש היימן במסע שעשה עם אימו בברלין (לצורך הקרנת הסרט "בובות של נייר"). אנדראס הוא גרמני-קתולי, שמראהו ה"ארי" נחקר שוב ושוב בקלוז-אפים. מה שהתחיל כסטוץ, הופך עד מהרה לאהבה גדולה, ואנדראס עובר להתגורר עם תומר בישראל.

צפו בטריילר ל"אני אוהב אותך פיליפ מוריס":

אם מסתכלים על "פיליפ מוריס" כסרט בריחה (כמו למשל "תפוס אותי אם תוכל" של ספילברג), או אפילו כביוגרפיה (כמו "נפלאות התבונה" למשל), לא מדובר ביצירה ענקית. הטוויסטים בעלילה נבנים דרך הניסיון לשכנע את הקהל באולם כמו גם את הדמויות באותה האמת. אך הריבוי שלהם, בעיקר בחלק השני, הופכים את הסרט למתיש מאוד, עד כדי מעצבן. אצל תומר היימן, מנסה המצלמה ללכוד את הקושי הכרוך בניהול מערכת יחסים בין יהודי-ישראלי, בן למשפחה שברחה מגרמניה עם עלייתו של היטלר לשלטון - לבין גרמני-קתולי, בן למשפחה שייתכן וחלק מחבריה היו שייכים בצורה כזו או אחרת למפלגה הנאצית. דווקא שם, היכן שיש אפשרות לומר משהו מעניין ומורכב, על המשיכה הגדולה והבלתי מדוברת של יהודים-יוצאי-אירופה אל ארץ מולדתם (סוג של שיח שמנהלת למשל אידה פינק בסיפוריה העדינים), נותר הדיון שטחי יחסית.

מצד שני, דווקא במקומות בהם מפגינים שני הסרטים חולשה, משהו אחר, משהו טוב נחשף. היימן מצליח לספר שני סיפורי האהבה מהיפים והנוגעים ללב שראיתי בשנה האחרונה בקולנוע. הראשון הוא כמובן בינו לבין אנדראס, ובו מעמיד הבמאי גם את עצמו כמושא לביקורת. באמצעות המצלמה הוא מבקש לשאול על אודות הרצון והאפשרות שלו להכיל את הצד השני, לראות אותו כפי הוא זקוק, ואחרי הכל להישאר גם הוא אינדיבידואל בעל יישות נפרדת. בסיפור השני, זה עם אימו, היימן נע בכל העמדות הגבריות - הוא הבן, האב, בן הזוג ואף החבר הטוב. גם במקומות האלה, בהם נדמה לכאורה שהמצלמה חודרת יותר מדי פנימה, הוא מצליח לחמוק מגסות וממבוכה בלתי מוצדקת. צפו בטריילר ל- "I Shot My Love"

עבור ג'ים קארי, שנוי במחלוקת ככל שיהיה, מניחה דמותו של סטיבן ראסל לחקור את גבולותיו כשחקן (אגב, במידה מסוימת גם את גבולותיו כגבר). האהבה בין ראסל למוריס מזגזגת היטב בין כנות לקיטש, ומשתמשת בדימויים המוכרים מהרבה קומדיות רומנטיות. במילים אחרות, משהו במיניות של הדמויות הראשיות הופך להיות משני, עוד פרט בעלילה שהוא על פניו זניח - ובכל זאת כל כך משמעותי. יתר על כן, למרות הפיתוי ההומופובי לקשר בין הומוסקסואליות לפשע, נראות בחירותיו של הגיבור לרמות ולשקר, כדרך מפלט דווקא מהחברה הסטרייטית ומכל מה שהיא מייצגת.

בין כה וכה, בשני הסרטים אין כל עדות לבושה המודבקת לא פעם למיניות הגיית, גם על ידי הומואים ולסביות בעצמם. גם אם יש כאן יציאות מארונות, שהרי אלה אינן מרכז הנרטיב. כך, מצליח להתקיים דיון על מיניות ואהבה, מבלי ליפול לכל הקלישאות.

אני אוהב אותך פיליפ מוריס - מועדי הקרנהI Shot My Love - מועדי הקרנה