ביקורת |

"השקט שבאהבה": תחבולות שגובלות בקיטש

עלילות המשנה מיותרות והתחבולות סנטימנטליות וגובלות בקיטש, אבל "השקט שבאהבה" ניצל בזכויות הדמויות המעוררות אמפתיה שמאכלסות אותו

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

אלסנדרו (סטפנו אורסי), גיבור סרטו השני של הסופר הצרפתי פול קלודל (שסרטו הראשון היה "לאהוב אותך מאז") הוא איטלקי שגר בשטרסבורג שבצרפת. הוא מורה למוסיקת בארוק (אשה שמפלרטטת אתו מאושרת לגלות שהוא מתעניין ברוק ומאוכזבת לשמוע שמדובר בבארוק).

אלסנדרו הוא אלמן. אשתו נהרגה כשאירינה, בתם בת 15 (ליסה צ'יפריאני), היתה בת חצי שנה ומאז הוא לא יצא אפילו עם אשה אחת. הוא גר עם בתו ועם אחיו לואיג'י (נרי מרקורה), שעזב את איטליה עם עליית ברלוסקוני לשלטון ואינו מוכן לחזור לאיטליה. יתרה מכך, לואיג'י אינו מוכן לצאת מהדירה שבה הוא מתגורר, לבוש כל הזמן בפיג'מה וחלוק רחצה, עד שברלוסקוני ייעלם מהמפה (בשלב מסוים הוא מבקש מקלט מדיני בצרפת, אבל מסבירים לו שאיטלקים אינם יכולים לבקש מקלט מדיני בצרפת רק משום שהם מתנגדים לראש ממשלת איטליה). בזמנו הפנוי הוא נוהג להקריא לקשישים המאושפזים בבית חולים וזמנם קצוב (מה שמאפשר לקלודל ללהק לתפקיד קטן את אנוק אמה, עדיין יפה כחלום).

יותר מכל נחשפים הצופים לסימפטיות שמשדרת דמותו של אלסנדרו בעזרת השחקן שמגלם אותה. סימפטיות זו מקרינה על הסרט כולו, שאינו גדול ואינו חף מפגמים, אבל נעים לצפות בו. אם רגישים במיוחד חשים אפילו לקראת סופו בלחלוחית בקצה העין, גם כשמודעים לרמת המניפולציה שהושקעה כדי לספק לצופים את ההנאה הזאת.

למועדי ההקרנות >>>

ב"השקט שבאהבה", ששמו המקורי הוא "כל השמשות" (שני השמות, הצרפתי והעברי לקוחים משירים שמושמעים בסרט), אין עלילה של ממש. אוסף האירועים המרכיבים אותו מתבססים על ההנחה, שמוכרת כבר מסרטים קודמים רבים, שהחיים הם חזקים יותר מאלה שנמנעים לחיות אותם. הם מתארים כיצד אלסנדרו יוצא מהקונכייה הרגשית שהוא בנה סביב עצמו.

יש בסרט עלילות משנה לא מוצלחות ומיותרות (כגון זו, המביכה, שבה מעורבת המנהלת בבית הספר שאלסנדרו מלמד בו) וקלודל משתמש גם בכמה תחבולות סנטימנטליות שגובלות בקיטש. אבל משהו בסרט בכל זאת עובד, לא מעט בזכות שחקניו של הסרט שמצליחים לעצב דמויות אמינות ומעוררות אמפתיה.

"השקט שבאהבה". תסריט ובימוי: פול קלודל; צילום: דניס לנואר; שחקנים: סטפנו אקורסי, נרי מרקורה, ליסה צ'יפריאני, אנוק אמה, קלוטילד קורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ