אורון שמיר, עכבר העיר

הדבר הראשון שצריך לדעת לגבי שטח פראי הוא שלא מדובר בסוג הסרטים שמטרתם לספק לצופים שעתיים של כיף. זהו סרט אסונות בז'אנר דרמות ההישרדות, עם מוטיב ברור של אימה והבהלות. יש בו תחושה מצטברת של מועקה וחרדה לגורל הדמויות, ההפוגות הקומיות נדירות והפורקן הרגשי של צופיו נדחה ככל שרק מתאפשר לו. זה נכון שיש בו לא מעט קטעי אקשן, אבל אל תצפו לסרט בסגנון "חטופה" מסוג "ליאם ניסן מציל את המצב". מצד אחד, כמעריץ של השחקן האובר-דרמטי הזה נחמד מאוד לראות אותו מנסה להמציא את עצמו מחדש כגיבור מותחני אקשן, עיין ערך זהות לא ידועה מהשנה שעברה. מאידך, עדיין נדמה שמגיע לו (ולנו) יותר.

» שטח פראי - מועדי הקרנה והפרטים המלאים

גם שמו של ג'ו קארנאהן, בדרך כלל במאי אקשן יעיל ומופרע ("NARC", "לחסל את האס"), עורר ציפיות לסרט קצבי וקליל יותר - זאת למרות שלפני כשנתיים הוא הצטרף לזרם המרכזי של הוליווד עם גרסת שנות האלפיים של צוות לעניין. הפעם, היוצר בחר להמחיש את תנאי האקלים הבלתי אפשריים עימם מתמודדים גיבורי העלילה, ולא חסך בצילומים של דם נשפך על שלג צח.לרקוד עם זאבים ולשרוד. "שטח פראי":

שום-מקום פינת מתחת לאפס

ניסן הוא אוטוויי, רובאי הנשכר להגן על עובדי מתקן קידוח באלסקה הקפואה מאימת זאבי ענק מקומיים. מצב רוחו עגום עד אובדני, והדבר היחיד שמחזיק אותו בחיים הוא מחשבות על האישה. כמו כולם, הוא שמח להתרחק מן הישימון הלבן ועולה על טיסה חד-פעמית הביתה. אלא שהמטוס העמוס מתקשה להתמודד עם תנאי מזג האוויר הקיצוניים ומתרסק בשום-מקום פינת מתחת-לאפס.ליתר דיוק - כך מתברר לניצולים המעטים שאוטוויי הוא כמובן אחד מהם - אתר ההתרסקות מצוי באמצע הטריטוריה של להקת זאבים אימתנית. הטורפים רואים בגיבורינו איום פוטנציאלי ומתחילים לחסל אותם בזה אחר זה, בעוד הניצולים מנסים שלא להפוך בעצמם לסוג של להקת זאבים בה זכר חזק מאיים על מנהיגותו של זכר האלפא, להימנע מלהגשים את הביטוי "אדם לאדם זאב" ולהיאחז בכל גרם של אנושיות ומוסריות שנותרו בהם.

הסרט נפתח די רע, מתעכב על מצבו הנפשי הרעוע של הגיבור ומתרכז בכל מיני רמזים מטרימים שמתנדפים ברוח או הופכים למטאפורות לעוסות בהמשך. אם זאת, תוך דקות הוא משתפר באופן קיצוני, וכשהמטוס סוף סוף מתרסק מתחיל חצי ראשון, אולי אפילו שני שליש, מעולים. הסרט תופס כיוון הישרדותי-חייתי והופך למשחק הימורים מבעית בנוגע לשאלה "איזו דמות תקפח את חייה בסצנה הבאה?". עצתי היא להשתדל לא להיקשר חזק מדי לאף אחת מן הדמויות ולקבל בהבנה את אכזריות החיים ממש כמו את רגעי החסד והמזל, הלא מעטים גם הם.

דם נשפך על שלג צח. שטח פראי (צילום: מתוך הסרט)

כשניסן פגש את פוקימון בשלב מסוים, הסרט מבקש מהקהל לדלג יחד איתו אל מעבר לגבולות ההיגיון הסביר. למרות שהמסע התובעני היה בעיצומו וכבר נרשמו לא מעט חוויות אקסטרים משותפות עם הגיבורים, כצופה הגיוני פשוט לא הייתי מוכן לבצע את המהלך הזה. כתוצאה מכך, המערכה האחרונה, המרגשת מבין השלוש, חלפה לי מעל הראש ופגעה ליד הלב. התוצאה דמתה כמעט לפרודיה על הדקות הקודמות, או אפילו על הז'אנר בכללותו. כך לדוגמה הזאבים התחילו להגיח או להיעלם מהרדאר כשבא להם, מהלך שתקע את הסיפור ויצר צורך להתניע אותו מחדש בעצלתיים. סיום סוחף היה מחלץ ממני את אותה תחושת פחד שהתלוותה למפגשים הראשונים עם הזאבים, במקום גיחוכים רמים מדי לקראת הסוף.

את הסרט כתב קארנאהן בשיתוף עם איאן מקאנזי ג'פרס ("Death Sentence"), על פי סיפור קצר פרי עטו. לצד החלטות סיפוריות מפתיעות לטובה, הוא משופע גם בפיתולי עלילה לא הכרחיים וסיקוונס סיום שאפשר לפרש באחת משתי דרכים - או שמדובר בסרט חסר פואנטה לחלוטין, או שזוהי אחת הפואנטות השחוקות בהיסטוריה, מהסוג שתמצאו בסדרות ילדים מהונדסים גנטית מסוג "פוקימון". כך או כך, ייתכן שהדרך היא הדבר החשוב במקרה הנוכחי, שכן התכלית של המסע הלא פשוט והדי מתיש הזה, שעתיים אורכו - לוטה בערפל.שטח פראי - לכל מועדי ההקרנה

כתבות מומלצות

ריביירה רומאניולה. הריביירה של מחוז אמיליה רומאניה

לנפוש כמו איטלקים: חופשה באמיליה רומאניה

The SS Exodus in 1947.

מקזבלנקה לישראל על סיפון האקסודוס

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"