"סיפור מלכותי": אהבה אסורה והשפלת נשים

עם מלך שמעדיף ללכת מכות מלבלות עם אישתו, לא פלא שהמלכה מוצאת נחמה אצל הרופא הפרטי. אבל זה לא מסביר למה הדמות הכי מעניינת בסרט נדחקת לטובת קצת היסטוריה והמון רומנטיקה

זהר וגנר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זהר וגנר, עכבר העיר

סיפור מלכותי, סרטו של הבמאי הדני ניקולאי ארסל (שגם כתב את התסריט לעיבוד הסקנדינבי לספר "נערה עם קעקוע דרקון"), עוסק בחופש ובשעבוד דרך אהבתה האסורה של קרולינה, מלכת דנמרק, לד"ר סטרונזה, יועצו ויד ימינו של בעלה המלך. השניים, אינטלקטואלים רדיקלים, מוצאים דרך האחד ללבו של האחר באמצעות כתביו של הוגה הדעות הצרפתי ז'אן־ז'אק רוסו, שהאמין שהאדם נולד להיות חופשי, אולם החברה ומוסדותיה משחיתים את טיבו האמיתי. לרוע מזלם של שני האוהבים - שוחרי החופש הגדולים, שבעטו במוסדותיה של דנמרק וגאלו את פשוטי העם מכבלי הפיאודליזם והמונרכיה – דווקא הם מצאו עצמם כבולים איש לרעהו, והיו נתונים לשעבוד רגשי ששני משכילים שכמותם כלל לא ייחלו לו.

» סיפור מלכותי - כל הפרטים ומועדי הקרנהזהו סרט היסטורי תקופתי המתרחש בחצר המלוכה בדנמרק בסוף המאה ה־18, ונאמן פחות או יותר לאירועים האמיתיים שתוארו בהרחבה בכתבי היסטוריה רבים ואף בפרוזה. בארץ יצא לפני כמה שנים הספר "ביקורו של רופא המלך", המגולל את אותו הסיפור. אולם הסרט מבליט את סיפור האהבה על פני האירועים הפוליטיים שנשזרים במקביל, ולכן ניתן לומר שזהו סרט רומנטי על אהבה גדולה מהחיים, המיועד לחובבי סרטי האהבה. אם איני טועה, נשים בעיקר.

רומנטיקה במקום היסטוריה. סיפור מלכותי - טריילר:

קרולינה מתילדה (אלישיה ויקנדר) היא נסיכה בריטית שבהיותה בת 15 נשלחת לדנמרק להתחתן עם המלך כריסטיאן השביעי. לרוע מזלה של הנערה חובבת הספרות והתרבות הגבוהה, היא מגלה שבעלה הטרי הוא רפה שכל שנשלט על ידי אמו החורגת ועל ידי חברי המועצה שלו, שרואים בו חותמת גומי בלבד. מפלט לאומללותו מוצא המלך בחברת אלכוהול וזונות, ובהתעללות בנערה הזרה וחסרת האונים, מלכתו, ועד מהרה היא שוקעת בדיכאון עמוק.בדרכי קופולה: סבלן של האריסטוקרטיות גם בסרטה היפה של סופיה קופולה "מארי אנטואנט" תוארה נערה צעירה מאוד, כבת 14, שנקרעת מבית הוריה באוסטריה לטובת שידוך פוליטי למלך צרפת. גם בעלה של אנטואנט אינו מקיים איתה יחסים, אלא עסוק בפילגשותיו, וגם שם הנערה הצעירה אינה מוצאת עצמה בחיי ההדר המעושים. גורלן וסירוסן של נערות כאלו נוגעים ללב בשני הסרטים ומוכיחים את הידוע: גם בקרב המעמדות הגבוהים, האצולה והמלוכה, נשים סבלו מניצול ומהשפלה, גם אם לכאורה הן ניהלו חיים מאוד נוצצים. למשל, ב"רומן מלכותי", כשהמלכה יולדת גוערים בה יועצי המלך: "אל תצעקי! מלכה אמיתית יולדת באופן מכובד".

אולם אז מגיע לארמון ד"ר סטרונזה, המגולם על ידי מאדס מיקלסן, שחקן דני מרשים עם פרצוף כמו מפוסל, הזכור מתפקידו בסרט דני אחר, "אחרי החתונה". גם בו גילם רדיקל המקדיש את חייו לרווחת החלכאים והנדכאים ובוחר לפרוש מחיי החומר במערב לטובת ניהול בית יתומים במומבי. הרופא הופך במהירות לאיש סודו של המלך, דווקא בגלל היותו רדיקל: הוא לא מאמין בחיי נישואים, לא רוצה לגדל ילדים ומעדיף לטייל בעולם כאדם חופשי. בפגישתם הראשונה, כשהרופא שואל, "במה אתה חולה?", והמלך משיב, "אני אוהב להשתכר, לשגל זונות ולהתקוטט", עונה לו הרופא, "ומה רע בכך?", וחובר לחיי ההוללות המופקרים שלו. עד שהוא מתאהב במלכה, כמובן.משחקים ברופא ומלכה. אלישיה ויקנדר ומאדס מיקלסן (יח"צ)כאמור, זהו סרט תקופתי קלאסי, מסוגנן ומשוחק יפה, יש בו רומנטיקה וגם תשוקה עזה, אבל הפספוס הגדול בעיני הוא חוסר ההחלטה מיהו גיבורו של הסרט והבחירה לזגזג באופן מאוזן יחסית בין שני האוהבים, המלך והאירועים ההיסטוריים. בעיני דווקא הרופא אמור היה להיות הגיבור, שכן הדילמות שלו הן המעניינות מכולן. הוא מצליח להיות המושך האמיתי בחוטים בחצר המלוכה ולהתוות מדיניות פוליטית חדשה, וכשאהובתו מציעה לו לברוח איתה מדנמרק בגלל הסכנה לחייהם, הוא מתקשה להחליט. לא ברור האם הרופא נמשך יותר לכוח שצבר או לאהובתו, או אולי זה העם הדני שחשוב לו יותר מכל – בתקופתו נחקקו עשרות חוקים הומניסטיים שנגעו לרווחת הדנים ובישרו על פרוץ עידן הנאורות בדנמרק. הדמות המעניינת הזו לא לגמרי מפוצחת, ולכן הצופה נשאר רחוק מסערת הנפש שעוברת עליו.סיפור מלכותי - מועדי הקרנה