"חלקם של מלאכים" - תוספת מינורית ליצירתו של קן לואץ'

אף שאינו שייך לפסגת יצירתו, סרטו החדש של קן לואץ' כולל רבות מהמעלות שמאפיינות את יצירתו של הבמאי הבריטי בעל התודעה החברתית

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

"חלקם של מלאכים" הוא תוספת מינורית ליצירתו של הבמאי הבריטי קן לואץ', שמאז אמצע שנות ה-60 ביים כמה מהיצירות הריאליסטיות המשמעותיות ביותר בתולדות הקולנוע העכשווי (בהן "קס" ב-1969, "גשם של אבנים" ב-1993, "קוראים לי ג'ו" ב-1998 ו"16 מתוק") ב-2012.

המינוריות אינה נובעת מכך שסרטו החדש של לואץ' הוא בחלקו קומדיית פשע - הוא כבר כלל אלמנטים קומיים בסרטים קודמים שלו, וללא ספק "חלקם של מלאכים" משתמש באלמנטים האלה בצורה מוצלחת יותר מ"מחפשים את אריק" מ-2009, שהיה סרטו החלש ביותר של לואץ' בשנים האחרונות; היא נעוצה בתחושה שהבמאי הבריטי פוסע כאן בשבילים שכבר פסע בהם בעבר, וחסרה בסרט החדש האינטנסיביות שהפכה את סרטיו הטובים ביותר ליצירות בעלות עוצמה רגשית עזה. ובכל זאת, גם ב"חלקם של מלאכים" ניכרות רבות מהמעלות שמאפיינות את יצירתו של לואץ', ובהן היכולת לעצב דמויות אמינות ולמקם אותן בסביבה חברתית המתוארת במדויק.

הסרט נכתב בידי פול לאוורטי, שעובד עם לואץ' מאז 1996, ועלילתו מתרחשת, כמו רבים מסרטיהם של השניים, בגלזגו שבסקוטלנד (ולפיכך, גם בארצות דוברות אנגלית נדרשות כתוביות בגוף הסרט כדי להבין את מה שנאמר בו). הוא מציג את סיפורו של רובי, גבר צעיר שעומד להיות לאב, אך עלול עוד קודם לכן להישלח לכלא בגלל שלל עבירות שהיה מעורב בהן. שופט חנון, המאמין שרובי רוצה לתקן את דרכיו, דן את הבחור לעבודות שירות. על אלה מפקח הארי, שחש אף הוא חמלה כלפי הגבר הצעיר ופורש עליו את חסותו.

הארי הוא שוחר ויסקי נלהב, והוא רוצה להדביק את רובי ואת עמיתיו בעבודות השירות באהבתו למשקה הלאומי הסקוטי. הוא לוקח את רובי ואת חבריו למזקקה שבה מייצרים ויסקי (שמו של הסרט הוא הכינוי הניתן לחלק של המשקה שמתאדה בזמן הייצור שלו), ושם מתגלה שלרובי יש כישרון נדיר: חיך אנין במיוחד בכל מה שקשור לוויסקי, סוגיו ואיכויותיו.

גם כאשר כוונותיהם טובות, גיבורי סרטיו של לואץ' נוהגים להסתבך, לרוב כי אינם יודעים איך לא להסתבך והתסבוכת נדמית להם כמו חלק אינטגרלי מהקיום של אנשים במעמדם החברתי והכלכלי. כך קורה גם לרובי וחבריו, המחליטים לשדוד אוסף בקבוקי ויסקי נדיר ויקר במיוחד. מכיוון שהחבורה מורכבת מעבריינים שתיאורם כחובבנים יהיה לשון המעטה, השוד משתבש בכל דרך אפשרית.

עבריינים חובבנים הופיעו ברבות מהקומדיות הבריטיות הקלאסיות שהופקו אחרי מלחמת העולם השנייה. "חלקם של מלאכים" מתייחס למסורת הקולנועית הקומית הזאת אך מעצב אותה בצלמו הקולנועי, המשלב בין עלילה כתובה היטב לאמירה חברתית מנוסחת בבהירות.

אין לי ספק שתוך כדי כתיבת הסרט ועשייתו עלה בתודעתם של לואץ' ולאוורטי הזיכרון של "Whiskey Galore" מ-1949. זו אחת הקומדיות הבריטיות הנודעות והמוצלחות ביותר, בבימויו של אלכסנדר מקנדריק, ובה תושבי אי ליד סקוטלנד מנסים לבזוז 50 אלף ארגזים של בקבוקי ויסקי החבויים בספינה שעלתה על שרטון. הסרט של לואץ' מוצלח פחות מסרטו של מקנדריק, כי הוא לא באמת מצליח להמריא למחוזותיה של קומדיית הפשע בעלת הנפח החברתי הנוקב; אך יש בו רגעים יפים רבים, וגיבוריו, גם כשהם נחשפים במוגבלותם, מעוררים אהדה לא מעט בזכות השחקנים שמגלמים אותם.

כמו ב"16 מתוק", בחר לואץ' לגילום דמותו של גיבור הסרט בשחקן לא מקצועי, פול בראניגן, שמוצאו המעמדי וסיפור חייו דומים לאלה של הדמות שהוא מגלם. עבודתו של בראניגן בסרט מיומנת, אך הוא מרשים ונוגע ללב פחות ממרטין קומפסטון, שהתגלה ב"16 מתוק" ופיתח בעקבותיו קריירה של שחקן. ואולם, הסרט שבו בראניגן מופיע אינו מעניק לו את ההזדמנויות שסרטו המוקדם יותר של לואץ' העניק לקומפסטן.

גם שאר שחקני הסרט, גברים ונשים כאחד, עושים עבודה מדויקת. זו מעידה שוב על יכולתו של לואץ' לעבוד עם שחקנים, שהיתה מאז ומעולם אחת ממעלותיו העיקריות והיא משותפת לכל סרטיו, בין שהם ניצבים בפסגת יצירתו ובין שמעט מתחת לה.

"חלקם של מלאכים". בימוי: קן לואץ'; תסריט: פול לאוורטי; צילום: רובי ראיין; שחקנים: פול בראניגן, ג'ון האנשו, גרי מייטלנד, ג'סמין ריגינס, ויליאם רואיין, רוג'ר אלאם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ