"אורנג'ס": פרק ארוך של "עקרות בית נואשות"

הסרט שמבטיח רומן בין הבת של השכנים (לייטון מיסטר) לגבר בגיל של אבא שלה (יו לורי) לא באמת צולל פנימה אל נבכי היחסים השנויים במחלוקת ונותר דרמת פרברים אמריקאית יעילה אך טלוויזיונית

זהר וגנר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זהר וגנר, עכבר העיר

הסרט אורנג'ס, שעלילתו מתרחשת בפרבר אמריקאי טיפוסי ומתמקדת בסיפור אהבה שובר מוסכמות, נראה יותר כמו פרק ארוך של "עקרות בית נואשות" מאשר סרט לבתי קולנוע. הוא מצולם וערוך באופן יעיל (רק שוט אקספרסיבי אחד סוטה מהתקן ונמשך רגע ארוך מהמצופה, ובו השלג צונח בדממה על חצרות הבתים), עם מעברונים מוזיקליים בין הסצנות - וזו לחלוטין שפה טלוויזיונית; מופיעים בו שחקנים טובים, אמנם; ויש בו כמה פאנץ'־ליינים מצחיקים כמו "כשיש קינוח יש תקווה" או "אני פשוט מעמידה פנים שבעלי הוא בלתי נראה", אבל בסיכומו של דבר הוא עשוי באופן בנאלי כמו החיים בפרבר. הצופה, מצדו, מרגיש כאילו הוא מדפדף בז'ורנל, מתרשם מהצילומים על דפי הכרומו המבריקים, אבל לא באמת מתפתה לקרוא את הכתבות.» אורנג'ס - כל הפרטים ומועדי הקרנהברחוב אורנג' שבניו ג'רזי מתגוררות משפחת וולינג ומשפחת אוסטרוף זו מול זו, בחווילות נאות שבחזיתן גינות מטופחות וכמו אצל כל המשפחות המתפקדות, בבוא החג מנצנצים בהן גם קישוטי כריסמס צבעוניים. שתי המשפחות חוגגות יחדיו חגים ושאר שמחות, הבעלים שותפים לריצת הבוקר וצמד הנשים הן החברות הכי טובות. גברת אוסטרוף (אליסון ג'ני המצחיקה) אפילו מייחלת בסתר לבה שבתה נינה (לייטון מיסטר) תתחתן עם בנה של השכנה האהובה (קתרין קינר) וכך המשפחות תתקרבנה עוד יותר.לדבר אחד אמה של נינה לא ייחלה: שלילה אחד תתנפל בתה הצעירה, שעוד לא מלאו לה 20, על בעלה בן ה־50 פלוס של חברתה הטובה (יו לורי), בזמן שזה צופה לתומו בחדר הטלוויזיה בשידור כדורגל. ובעקבות החלטה תסריטאית מפתיעה למדי, הזוג החריג נתפס מיד בתחילת הסרט, עוד לפני שהספיקו לבצע את זממם - אמה של נינה עוקבת אחריה בדרכה לפגישתם הראשונה במלונית, ומסכלת אותה. ללא הועיל, כמובן.רומן חוצה גילאים בפרברי ארצות הברית. "אורנג'ס" - הטריילר:

הרומן ממשיך ללבלב, אבל הבעיה היא ש"אורנג'ס" אינו עוסק ביחסי האהבה עצמם אלא אך ורק ביחסים של הזוג - בת השכנים והשכן שממול - עם העולם שסביבם. נראה כי היוצרים נבהלו כל כך מפער הגילים הקיצוני, עד כי מלבד אותה נשיקה ראשונה בחדר הטלוויזיה הזוג לא נשאר רגע אחד לבד (חוץ מאשר בסצנה לא מזיקה בבית קפה), ויחסיהם נשארים כרעיון בלבד. במקום זה הם מתמודדים עם העניין ברוטציה, כל פעם עם בן משפחה אחוז פלצות אחר. הסרט סובב סביב הזעזוע של הסובבים מהרומן, והלימון נסחט מכל כיוון אפשרי. התוצאה היא סרט מעגלי ומשעמם למדי.יותר וודי אלן מסטנלי קובריק

גם "לוליטה" של סטנלי קובריק, שהתבסס על ספרו השערורייתי של נבוקוב, עסק ביחסים בין צעירה למבוגר, אולם נבוקוב וקובריק לא חששו מלצלול למחוזות אפלים. לוליטה היא בת 12 בלבד ולמרות זאת הומברט מקיים איתה יחסי מין (פדופיליים) והם חיים לאורך זמן כזוג לכל דבר, כאשר יחסיהם ותלותם ההדדית מתוארים לפרטי פרטים. לעומת זאת, גם וודי אלן נדרש לתת את הדעת בנושא - בחייו ובסרטיו - משום שהתאהב בסון־יי, בתה המאומצת של בת זוגו מיה פארו, זוגתו, כשהיא בת 22 בלבד; מאז עסק בסרטיו ביחסים שכאלו ("בעלים ונשים", "כשתפגשי זר גבוה ומסתורי"), אבל כמו "אורנג'ס", גם הוא נמנע מלחקור אותם בכנות הראויה.

לא הולך עד הסוף עם הקונספט. הקאסט של "אורנג'ס" (צילום: יח"צ)

דבר אחד כן יוצא דופן וחתרני בסרטו של ג'וליאן פרינו: עצם הרומן בין נערה לגבר שיכול להיות אביה משפיע בסופו של דבר לטובה על חייהן של כל הנפשות הפועלות. כולן, בהשראת הגיבורים הסוררים, מחליטות לחיות חיים אנוכיים יותר. כך למעשה הסרט מתיימר לבחון מה "מותר" לעשות כדי להיות מאושר, והאם העובדה שהנך מאושר מכשירה את המעשה הנחשב לא מוסרי על פי אמות המידה הרווחות. דווקא בשל כך, תחושת הפספוס נראית גדולה במיוחד.

» אורנג'ס - מועדי הקרנה

כתבות מומלצות

מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - קווי מטרו
מפת קווי הרכבת הקלה והתחתית בתל אביב
מקור	נתע

הכנסת סוערת רגע לפני פיזורה על חוק המטרו. מה החשיבות שלו?

לייבזון עם המפגינות. לא מצאה או לא חיפשה

״תמונה מורכבת״, סיכמה יונית לוי את הדיווח. ככה לא עושים חדשות

חביתת עיג'ה של גיא גמזו

אין לימודים, אבל חייבים לאכול משהו: מנות שילדים ונוער אוהבים

א.ב. יהושע בינואר 2018.  סיפרתי לו על הסצינה שבה פר גינט קולף בצל

לפני שיהפכו את א.ב. יהושע לחסידו של נתניהו, חשוב לי לספר את זה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה