"חופשה נעימה": קומדיה אנרכיסטית ומעולה

אם אתם רוצים לראות משהו שונה מההיצע הרגיל והיבש של בתי הקולנוע, אתם חייבים לעצמכם צפייה בסרט הבריטי משתי סיבות - קודם כל כי מדובר בשרשרת פרועה של צחוקים רמים, ושנית כדי שמפיצי הסרטים יזהו את ההצלחה ויביאו עוד כאלה

אור סיגולי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור סיגולי, עכבר העיר

לפני הכל יש משהו שחשוב להגיד לצופי הקולנוע הצעירים והצעירים ברוחם: יש לכם הזדמנות. הקרנת סרט כמו ״חופשה נעימה״ על המסכים המקומיים היא משהו שאיננו מובן מאליו ולנו יש את היכולת לגרום לכך שיותר סרטים מהסוג הזה יופצו אצלנו. לכל אלו שמאוכזבים מכך שסרטיו של אדגר רייט אינם מופצים בארץ, לכל אלו ששואלים את עצמם למה הסרטים הכי מטורפים והכי מיוחדים שנעשים בעולם לא מגיעים לכאן, הנה השער נפתח.

» חופשה נעימה - כל הפרטים» ראיון עם התסריטאי והשחקן הראשי

אם יתברר שהפצת קומדיה אנרכית ואכזרית כמו ״חופשה נעימה״ היא עסק כדאי, אולי נקבל בעתיד סרטים נוספים בסגנון, כמו למשל ״רשימת חיסול״, ״צוללת״, סרטי אימה צרפתיים או טרפת אינדי אמריקאית. זוהי קריאה לפעולה, קומרדס. אם ידעו מפיצנו שיש לכך קהל בארץ אולי - רק אולי - לא נצטרך לאכול עשרות עיבודים לסרטים כמו ״מחוברים לחיים״ ודומיו ומשם אולי ישתכנעו ראשי הקולנוע הישראלי להשקיע גם בעוד סרטים כדוגמת ״כלבת״, ״מורעלים״ ו״חתולים על סירת פדלים״. אבל אולי נסחפתי.נכון שאתם רוצים עוד סרטים כאלה? "חופשה נעימה" - הטריילר:

"חופשה נעימה" מספר את קורותיהם של טינה וכריס, זוג די טרי שיוצאים לטיול רומנטי בנופיה של אנגליה למורת רוחה של אמה של הדי-מעורערת של טינה. יהיה נכון לעצור את פירוט העלילה כאן מכיוון שכל דבר שיוסגר מרגע זה עלול לפגום בהנאה מהסרט, שפועל לא מעט על המתח של מה יהיה הצעד הבא. ברוב המקרים, קחו בחשבון, יבחר הסרט ללכת על הכיוון הקיצוני יותר.נופים פסטורלים ואיברים מדממים

זהו סרטו השלישי של הבמאי המבטיח בן וויטלי. לא מפתיע ששני סרטיו הקודמים לא הופצו בארץ, אם כי סרטו השני, "רשימת חיסול" שהוזכר קודם לכן, טלטל למדי את צופי פסטיבל הקולנוע הבריטי בשנה שעברה, כאשר חשף מולינו כמה מהאימג'ים המטרידים ביותר של העת האחרונה. "חופשה נעימה" איננו קיצוני כמו סרטו הקודם, אך בהחלט יש לו את הרגעים שלו.

עם זאת, הסרט שייך כמעט לחלוטין לשני שחקניו הראשיים שגם כתבו את התסריט. סטיב אוראם ואליס לואו הם הכח המניע מאחורי השגעת המשעשעת הזו וכשרונם במשחק ובכתיבה בא לידי ביטוי באופן מוחלט בסרט. אלמלא הדרך בה הוא מסתיים, הייתי אפילו מייחל באזניכם לסרט המשך של השניים. אולי זה יקרה בקונסטלציה שונה מעט.צמד קומי עילאי. אליס לואו וסטיב אוראם ב"חופשה נעימה" (צילום: יח"צ)

אם אתם צריכים סיבה נוספת ללכת לראות את הסרט, טוב אם תדעו שאת עשייתו דחף הבמאי והתסריטאי אדגר רייט, גם הוא הוזכר לעיל, שהפך בעשור האחרון לסוג של פטרון הקומדיה הבריטית החדשה. אחרי שביים את "מת על המתים" ו"שוטרים לוהטים" שהפכו ללהיט די.וי.די בארץ ובעולם, אחרי שיצר את סדרת הטלוויזיה המצחיקה במיוחד "Spaced" שלצערינו מעט אנשים בארץ מכירים, אחרי שהשתתף בצוות הכותבים של "הרפתקאות טינטין" בשנה שעברה, ואחרי שהביא לנו את העיבוד הכיפי-במיוחד ל"סקוט פליגרים נגד העולם" ב-2010 - אפשר לסכם שכאשר רייט מדבר, אנחנו מקשיבים.

אין מה לנתח - מצחיק, צוחקים אם ממש רוצים אפשר למצוא ב"חופשה נעימה" משל על תרבות הנימוס הבריטי ועל הרוצח שמסתתר בכל אחד מאתנו לא משנה כמה נורמלי הוא נראה (לואו ואוראם הושפעו רבות מפרשיית הרצח שזעזעה את בריטניה לפני כמה עשורים, בה התגלה שהזוג החביב ואהוב השכנים פרד ורוזמרי ווסט אחראים לרצח ולאונס של מספר לא מבוטל של נשים). אפשר לנתח את המניעים הפסיכולוגיים שמאחורי מעשיהם של הזוג הנופש, אבל בעיני זוהי פעולה שאינה הכרחית בשביל להנות מהסרט. אם חווים אותו כחגיגה של אנרכיה נטולת רסן אפשר פשוט לצחוק ולהתחלחל בכיף, לפעמים אפילו באותה הסצנה.

מצד אחד זוהי חוויה משחררת, אך מאידך היא גם פוגמת בהתייחסות לסרט כיצירה שלמה ומלאה. החלטת היוצרים שלא להעניק לדמויותיו משמעות סימבולית או פסיכולוגית הופכת אותם לאניגמטיים ומעניינים יותר, אך גם בולמת את יכולת ההזדהות שלנו עם גיבורינו, דבר שעלול לנכר את הקהל. למרבה השמחה את רוב המהמורות האלו הסרט צולח בעזרת המשחק המצויין של אוראם, לואו וחבריהם לצוות השחקנים.כן, גם הכלב של טינטין פה והוא משחק מצוין. מתוך "חופשה נעימה" (צילום: יח"צ)

סרטי "ראה ושכח" יש לנו ברוך השם לא מעט, ותודה להוליווד. אבל מה שמונע מ"חופשה נעימה" להיות עוד סרט נטול יומרה ובעקבות כך גם נטול כל דבר אחר – הוא חוסר הגבולות שאליו כיוונו היוצרים. רגע של רומנטיקה רודף רגע של פסיכוזה ונוף ירוק וקסום מתמלא לפתע דם ואנטומיה אנושית. הסרט לא רוצה להכנס לספרי ההיסטוריה הקולנועיים, אבל יש בו הרבה יותר מרוב הקומדיות שאנחנו נתקלים בהם. וחוץ מזה, אם לחזור לפסקת הפתיחה, הקהל הישראלי ירוויח לא מעט מסרטים נוספים כדוגמת "חופשה נעימה", וזה תפקדינו לגרום לזה לקרות.» חופשה נעימה - מועדי הקרנה