"תופעות לוואי": סקס, כסף ותשוקה

"תופעות לוואי" הוא מותחן פסיכולוגי יעיל מבית סטיבן סודרברג, שעוסק בנושאים האהובים על הבמאי ומרגיש כמו סרט טיפוסי שלו - לטוב ולרע. רוני מארה מעט מאכזבת, אך ג'וד לאו מחפה עליה היטב

זהר וגנר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זהר וגנר, עכבר העיר

"תופעות לוואי", סרטו החדש של סטיבן סודרברג ("טראפיק", "אושן 11"), הוא לא יצירה גדולה - אבל הוא בעל סקס אפיל ומעניין מספיק כדי שתצפו בו. בתחילתו נראה כי הסרט מחזיק באג'נדה גלויה מדי, הלועגת לפסיכיאטרים ויוצאת נגד תעשיית התרופות נוגדות הדיכאון והחרדה. ברגעים מסוימים הוא אפילו הזכיר לי קומדיה מטופשת, "על אהבה וסמים אחרים", הנושאת בחובה את אותו המסר.» תופעות לוואי - כל הפרטיםאמילי טיילור (רוני מארה) מתקשה לעכל את שיחרורו של בעלה (צ'אנינג טאטום) מהכלא, ונכנסת לדיכאון וחרדה. הפסיכיאטר שלה (ג'וד לאו) רושם לה כדור חדש - אבליקסה - השייך, על פי הסרט, ל"דור החדש" של נוגדי הדיכאון והחרדה. אולם מתברר כי לתרופה עלולה להיות תופעת לוואי מעט בעייתית: סהרוריות, הליכה מתוך שינה. תופעה זו מובילה לאסון ומסבכת את אמילי - ואת הרופא שלה, כמובן - ברצח. נוגד דיכאון. "תופעות לוואי" - הטריילר:

ב"תופעות לוואי" מוצגים הפסיכיאטרים כמי שרושמים תרופות בקלילות ובמהירות, ומשתמשים במטופלים הפרטיים שלהם כשפני ניסיון של חברות התרופות, המשלמות לאותם רופאים כדי שירשמו למטופליהם דווקא את התרופה החדשה שלהם ויעקבו אחר ההצלחה או אי ההצלחה של תרופה שהם מנסים לשווק - חוסר אחריות וחוסר אתיקה מצמררים. גם המטופלים מוצגים כאנשים התרים אחר פתרונות מהירים למצבי רוחם ומזדרזים כפתיים לבלוע כל גלולה כאילו היתה סוכרייה. האם האנשים האלה סובלים משום שככל שהחברה מתפתחת איכות החיים בה יורדת, או אולי משום שהם פשוט מפונקים מדי?ציפרלקס במקום קורנפלקס כמו בעולם שאנחנו מכירים, גם במרכז הסרט מככבות תרופות כמו פרוזק, אפקסור וציפרלקס, והמדיה מוצפת פרסומות בסגנון: "קשה לך? שאל את הרופא על אבליקסה". אבליקסה היא אמנם תרופה פיקטיבית, אבל הסרט מציגהּ כאמיתית (עם קמפיין פרסומי ואתר אינטרנט), והיא זו שעומדת במרכז העלילה.מקרה המוות הוא למעשה התפנית הראשונה בעלילה של "תופעות לוואי", שהופכת אותו מסרט תעמולה (ואכן, חששתי שהוא עומד ליפול לבור שאליו נפל גאס ואן סנט בסרטו החדש "אדמה מובטחת") למותחן פסיכולוגי. בהמשך מתרחשות עוד כמה תפניות קטנות, ותפנית אחת מפתיעה וגדולה יותר, ששוב הופכת את הקערה על פיה, כך שעיקר הצלחתו של הסרט היא בזכות המבנה המטלטל למדי.מארה, שהיתה נהדרת ב"נערה עם קעקוע דרקון" בגרסה האמריקאית של דיוויד פינצ'ר, מגלמת בחורה צעירה בדיכאון קשה, ולכן המשחק שלה חסר כריזמה, ולטעמי מעט מאכזב. הרופא המטפל, בגילומו של לאו, שהופך מרופא מכובד לנרדף, וצונח בן ליל מפסגה לתהום, הוא הדמות הסוחפת יותר, משום שהוא יוצא למלחמה בקולגות שלו ובחברות התרופות, ובסופו של דבר אף במטופלת שלו.זוג מעט חיוור. צ'אנינג טאטום ורוני מארה ב"תופעות לוואי" (צילום: יח"צ)סודרברג ממשיך בעיסוק בנושאים הקבועים שלו - סקס, תשוקה והקשר שלהם לכסף - וממשיך לצלם בעצמו את סרטיו ולערוך אותם (תחת שמות בדויים), ולכן מורגש במובהק שזהו סרט שלו. הצילום מלא ב"שריטות" וב"חריקות" נהדרות, כמו, למשל, זוויות צילום נמוכות מדי או עקומות. גם העריכה לא תמיד צפויה. למשל, קולות הדיאלוג מהסצנה העוקבת חופפים לזנב הסצנה הקודמת, באופן ארוך מהרגיל. אמנם לא אהבתי את המוזיקה האלקטרונית הקיטשית, אבל בסך הכל נשאבתי לתוך הסרט ונהניתי. ואפילו משהו ממה שאולי ניסה לומר הידהד בתוכי - האמירה על אודות הפינוק שלנו, או הרצון העז מדי להרגיש טוב.