"אבדון": יותר מדי טום קרוז, מעט מדי אקשן

גם סרטו החדש של במאי "טרון: המורשת" הוא מותחן מדע בדיוני עמוס אפקטים ויזואליים, אבל מלבד הופעות נשיות מרעננות של אנדראה רייסבורו ואולגה קורילנקו תמצאו בו בעיקר פולחן אישיות לכוכב ההוליוודי ועלילה שלקוחה מסרטים אחרים

אור סיגולי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור סיגולי, עכבר העיר

בפעם השלישית בקריירה שלו, חוזר טום קרוז לגלם דמות ששמה ג'ק (פעם רביעית, למעשה, אם מחשיבים את "רוק לנצח" שם נקראה דמותו סטייסי ג'קס). והפעם בסרט מדע בדיוני רב תקציב בשם "אבדון", המבוסס על ספר קומיקס שכתב במאי הסרט, אך למעשה מעולם לא התפרסם.» אבדון - כל הפרטים

בעקבות מלחמה עם חייזרים, הושמד הירח וכדור הארץ הפך להיות מקום שבלתי ניתן לחיות בו. ג'ק (קרוז, כאמור) ו-ויקה (אנדריאה רייזבורו) הם שני האנשים היחידים שנותרו ותפקידם לשמור על מל"טים ששומרים על מתקני מים גדולים מאימת החייזרים שזוממים להשמידם. ג'ק רדוף על ידי זכרונות שאינם שלו ובו מופיעה אישה צעירה על גג האמפייר סטייט בני יורק (אולגה קורילנקו) והוא אינו יודע מה פשרם. בעקבות נסיון לטרפד את דרכי התקשורת של החייזרים, ג'ק פותח תיבת פנדורה שתשנה את כל מה שחשב על חייו ותפקידו, ותפתיע אותו ואת הצופים. או לפחות את הצופים שמעולם לא צפו בסרט מד"ב ולא יעלו על הטוויסטים משהו כמה יום לפני שהם מגיעים.יציל את העולם לפני שתספיקו להגיד "ג'ק ריצ'ר". "אבדון" - הטריילר:

שני דברים מרכזיים, בעיני, מונעים מ"אבדון" להיות סרט טוב. הראשון הוא הבמאי, ג'וזף קוזינסקי הצעיר, שזה לו סרטו השני אחרי "טרון: המורשת" מלפני שלוש שנים. לעשות שני סרטי אקשן ומד"ב עתירי תקציב בכיכובם של ג'ף ברדיג'ס וטום קרוז עוד לפני גיל 40 זה משהו שאין לזלזל בו, אבל את "אבדון" נדמה שקוזינסקי ביים מתוך שינה. כשסוף סוף התעורר אחרי שעה וחצי זה היה מעט מדי ומאוחר מדי.

סלבריטי קרוז

חלקו הראשון של הסרט, שמציג בפנינו את העולם הדיסוטופי, מתקדם לאט מדי ומונע מהסרט להתרומם או לסחוף. קטעי הפעולה המעטים בסרט אינם עומדים בסטנדרטים של סרטי אקשן שאנחנו רגילים לראות, מלבד אחת לקראת חלקו האחרון של הסרט, שגורמת לך להרהר בצער איפה הבמאי היה עד עכשיו. על אף שהפן הויזואלי של הסרט מרשים במיוחד ועמוס אפקטים של תמונה וסאונד שסביר שישרדו עד טקס האוסקר הבא (אם הסרט יצליח כלכלית. כפי הנראה זה לא המצב עכשיו), מבחינת הקצב והעלילה נדמה שהסרט נעשה לפני שלושים שנה. קוזינסקי שלל מ"אבדון" כל טיפת הומור מה שגורם לו להיות כבד ורציני מדי, בחירה תמוהה בהתחשב שמדובר בסרט קיץ שגונב בלי בושה מ"מקס הזועם בדרכים", "סטארטרק" ו"ירח". וזה מביא לבעיה השנייה והחריפה אפילו יותר.האמת היא שאני לא מאלה שקופצים על ההזדמנויות לשפד את טום קרוז. אני חושב שהוא שחקן מצויין ומפיק חכם ואין לי שום עניין ביחסיו עם אשתו או בתו או הכת שאליה בחר להשתייך. מה שהתחיל להפריע לי בקרוז, וגם זה רק בשנים האחרונות, היא החשיבות העצמית שמלווה את תפקידיו הקולנועיים, שכבר די קשה להישיר אליה מבט. כל פעם שקרוז על המסך ב"אבדון" נדמה שמסגרת הפריים עומדת לקרוס ולהתפורר כי היא לא יכולה בכלל להכיל את הפאתוס של הבחור. כל רגע של קרוז בסרט נחנק תחת הדרמטיות של הופעתו מה שמקשה להכנס אל תוך הסרט ולהזדהות עם דמותו. מה שנותר הוא טום קרוז עושה פרצוף רציני וטום קרוז עושה פרצוף חושב. ורציני. אין דמות, אין השהייה של חוסר אמונה, רק טום קרוז. זה מעייף.נמצאה תמונה נטולת קרוז מתוך הסרט. אנדראה רייסבורו ב"אבדון" (צילום: יח"צ)

משבי הרוח הרעננים בסרט נקשרים לשמן של נשות הקאסט - רייזברו וקורילנקו. רייזברו הבריטית כבר הצליחה לצאת טוב מסרטים גרועים יותר, כמו "W.E" של מדונה לפני שנתיים, וגם כאן היא מוכיחה שהיא בדרך למעלה. היא עלולה להיות אחת השחקניות הטובות של השנים הקרובות. זכרו את שמה. מי שכבר בקושי צריכה הקדמות היא השחקנית האוקראינית אולגה קורילנקו שכנראה מנסה לשבור את שיא הסרט-פר-שנה של ג'סיקה צ'סטיין. השנה היא תופיע גם בסרטו החדש של טרנס מאליק אחרי שנראתה על מסכינו לאחרונה ב"שבעה פסיכופטים" ו"אקס-פטריוט". גם היא מקסימה בסרט ומעניקה לא מעט רגעי מנוחה מהפלא המפואר והנהדר והאין-שני-לו שהוא טום קרוז.

עיצוב עולם מרשים וטוויסטים עלילתיים לא עוזרים ל"אבדון" להיות סרט שהוא מעל למהנה לפרקים. בסופו של דבר מדובר בשעתיים יפות לעין של אקשן בינוני ופולחן אישיות לטום קרוז. כאילו שזה משהו שאין לנו ממנו מספיק.

» אבדון - מועדי הקרנה

כתבות מומלצות

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

מתוך תחקיר CNN. האמת מגיעה לאבו עאקלה

אני מאוד רוצה לדעת אם המדינה שלי רצחה עיתונאית. אתם לא?

הפגנה של חיילים משוחררים מול הכנסת, לפני עשרה ימים

שני החוליים הכי ממאירים של החברה הישראלית בחוק אחד

דגי זהב באקווריום. בארה"ב נמצאו דגים שגדלו לממדים של כ– 30 ס"מ צילום

מחקר: דגי זהב הם מין פולש שמסכן מערכות אקולוגיות

בראון

התקפה מנצחת משחקים, אבל ההגנה של בוסטון קירבה אותה לגמר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"