וויל סמית צריך להתכונן ליום שאחרי "העולם אחרי"

השמועות על מסרים מכת הסיינטולוגיה, ההופעה המשותפת של וויל סמית' ובנו או אפילו ההמלצה בטוויטר של ג'סטין ביבר לא יכולים להציל את כשלון הסרט. בתור משחק מחשב זה אולי היה עובד

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

מאז שהפתיע את הצופים עם "החוש השישי", מ.נייט שאמלאן היה חתום על שורה של כשלונות קולנועיים שזיכו אותו בערמה של פסלוני ראזי. למרות רצף הכשלונות הקופתיים, באולפני קולומביה האמינו שמותחן המדע הבדיוני החדש "העולם אחרי" ישנה את מזלו וישיב אליו את הצופים. הסיבה לביטחונם בסרט טמונה בעובדה ששאמלאן גייס לתפקידים הראשי את וויל סמית', אחד השחקנים המרוויחים בהוליווד, ואת בנו ג'יידן ("'קראטה קיד").» "העולם שאחרי" - למועדי ההקרנה

כבר בדקות הראשונות של הסרט מתברר שהשילוב בין שאמלאן לשחקנים לבית סמית' רחוק מלהיות מתכון להצלחה. סמית', שבנה את הקריירה שלו בתפקידים קומיים שובי לב ועתירי כריזמה עם "בחורים רעים", "גברים בשחור" או "היום השלישי" מגלם הפעם דמות מאופקת וקרירה, שבחלקו הגדול של הסרט נראית פשוט כחיקוי של רובוט. גם שאמלאן, שהפך את הטוויסט העלילתי לכרטיס הביקור שלו ("אני רואה אנשים מתים"), בחר הפעם לוותר על התפנית העלילתית הספק מפתיעה ספק צפויה ולשמור על בימוי מאופק. ההחלטה של השניים לסטות מסימן ההיכר שלהם עשויה להישמע מסקרנת בתחילה, אך מהר מאוד נחשף שסרט של ויל סמית' ללא כריזמה וסרט של שאמלאן ללא טוויסט הוא פשוט צפוי ומאכזב.

עם כל הכבוד למה שמכונה בהוליווד "קללת שאמלאן", חייבים להודות שחצי מהאשמה לכישלון מוטלת על סמית' האב, שלא הסתפק רק בתפקידים הראשיים לו ולבנו, אלא גם הגה את הרעיון ואת הסיפור שעומד בבסיס "העולם אחרי". הסרט הוא מותחן מדע בדיוני שפותח בוויס-אובר עתיר קלישאות בקולו של ג'יידן: "שמעתי סיפורים נהדרים על כדור הארץ, עד שהרסנו אותו". העתיד המתואר בסרט מתרחש 1000 שנים לאחר שמרבית בני האדם נטבחו על ידי חייזרים עיוורים, אשר מסוגלים להריח פחד ולמצוא כך את טרפם. אחד מהגיבורים הגדולים במלחמת האנושות בחייזרים הוא גנרל סייפר (ויל סמית') שלמד כיצד לא לחוש פחד וכך לתעתע בחייזרים ולקטול אותם בזה אחר זה. לאחר שהניצולים ברחו אל מעבר למערכת השמש והקימו בית חדש, סייפר ובנו קיטאי (ג'יידן סמית') יוצאים יחד לטיסה שמתרסקת על כדור הארץ. מאחר שאביו נותר בחללית עם רגלים שבורות, קיטאי הוא זה שצריך להתמודד עם הסכנות שאורבות בכל פינה. שאמלאן בלי טוויסט, וויל סמית בלי כריזמה. הטריילר לסרט:

זוהי לא הפעם הראשונה ששני הדורות לבית סמית' מגלמים אב ובן (הם עשו זאת קודם לכן ב"המפגש לאושר"), אך הקשר המשפחתי בין השניים מטשטש הפעם את הגבולות בין המציאות ובין הסרט כיוון שבשניהם דמותו של הבן מתבגרת בצילו של האב. בעוד בעולם האמיתי ג'יידן סמית' מנסה להוכיח שהוא מסוגל לשאת על כתפיו סרט שלם בדיוק כמו אביו, גם במסגרת העלילה הוא מגלם נער שמנסה להפוך לגיבור עשוי ללא חת, בדיוק כמו אביו. בזירה הקולנועית ג'יידן אולי מצליח בסופו של דבר להתגבר על פחדיו ולהפוך לחייל מיומן, אך בזירה ההוליוודית הוא מותיר רושם לא מספק ועדיין אינו מנוסה או מגוון מספיק כדי ללכת בעקבות אביו ולייצר עניין במשך 100 הדקות של הסרט.

גם שאמלאן נכשל בניסיונו להפיח רוח חיים מחודשת בקריירה הקולנועית שלו, עם תצוגת בימוי מגושמת וסצנות ארוכות של ריצה ביערות וקפיצה ממפלים שמספקים ל"העולם אחרי" אווירה של משחק מחשב יותר מאשר של סרט לכל דבר. העלילה המדשדשת, שמוגשת לצופים ללא טיפול הולם או יד מכוונת, והעובדה שהדמויות המונוטונית מתקשות לייצר אמפתיה, תרמה גם לכשלונו המסחרי של הסרט. "העולם אחרי" הרוויח כ-27 מליון דולרים בסוף השבוע הראשון להקרנתו, הרחק מתקציב הפקתו שעמד על 130 מליון דולרים ומהמקום הראשון בטבלת שוברי הקופות. גם הדיווחים על מסרים סיינטולוגיים שחבויים בסרט או ציוץ מצד ג'סטין ביבר, חברו הטוב של ג'יידן סמית', שפקד על 40 מיליון העוקבים שלו ללכת לקולנוע, לא סייעו למותחן, והוכיחו שאף אחד לא לוקח את "העולם אחרי" ברצינות, במיוחד לא באותה רצינות שהסרט לוקח את עצמו.

כתבות מומלצות

מתוך תחקיר CNN. האמת מגיעה לאבו עאקלה

אני מאוד רוצה לדעת אם המדינה שלי רצחה עיתונאית. אתם לא?

הפגנה של חיילים משוחררים מול הכנסת, לפני עשרה ימים

שני החוליים הכי ממאירים של החברה הישראלית בחוק אחד

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

דגי זהב באקווריום. בארה"ב נמצאו דגים שגדלו לממדים של כ– 30 ס"מ צילום

מחקר: דגי זהב הם מין פולש שמסכן מערכות אקולוגיות

בראון

התקפה מנצחת משחקים, אבל ההגנה של בוסטון קירבה אותה לגמר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"